mesiac preto spolu s rodinami odchádzajú do Maďarska a zakrátko po prechode hraníc sa vracajú späť," informoval nás telefonicky anonym. Samozrejme, že sme chceli zistiť, čo je na tomto tvrdení pravdy. Naše pátranie malo prekvapivý záver - znie to neuveriteľne, no je to presne tak!
Podľa zákona o pobyte cudzincov na našom území podáva cudzinec žiadosť o udelenie povolenia na dlhodobý pobyt na Slovensku v zahraničí - na slovenskej diplomatickej misii alebo konzuláte vo svojej domovskej krajine. Ambasáda potom všetky potrebné formality postúpi slovenskej polícii a tá do tridsiatich dní rozhodne o udelení či neudelení dlhodobého pobytu. No existuje aj iná možnosť. Američan môže na Slovensko pricestovať ako turista a tu sa obrátiť na príslušný úrad so žiadosťou o povolenie pobytu, pričom zároveň požiada naše ministerstvo vnútra o odstránenie tvrdosti, čo sa týka miesta podania žiadosti. Potom musí vybaviť všetky potrebné náležitosti a príslušný odbor hraničnej a cudzineckej polície rozhodne o jeho žiadosti do šesťdesiatich dní.
"Odbor hraničnej a cudzineckej polície Krajského riaditeľstva PZ o dlhodobý pobyt požiadalo niekoľko Američanov pracujúcich pre U.S. Steel Košice. Šestim z nich bude povolenie v týchto dňoch vydané, u šiestich je to otázkou niekoľkých dní a ďalšia šestica ešte čaká na potrebnú lekársku prehliadku. V prípade amerických manažérov niet dôvodu ich žiadosti o udelenie dlhodobého pobytu nevyhovieť, pretože spĺňajú všetky potrebné náležitosti. Akceptujeme pritom aj ubytovanie v hoteli a aj keď zákon ukladá na rozhodnutie lehotu šesťdesiatich dní, snažíme sa žiadosti vybavovať čo najskôr," konštatoval pre Korzár plk. JUDr. Miroslav Capulič, riadieľ OHaCP KR PZ Košice.
No viacero Američanov sa na našom území zdržuje - a pracuje - už celé mesiace a povolenie na dlhodobý pobyt nemajú. Medzi nimi aj prezident U.S. Steelu John H. Goodish, ktorý sa tu pohybuje už od roku 1997. Povolenie na dlhodobý pobyt mu podľa polície majú vydať práve v týchto dňoch...
Podľa dostupných informácií manažérov oficiálne zamestnáva a platí americký U.S. Steel, nie U.S. Steel Košice. Na Slovensku sa zdržiavajú ako turisti a aby naplnili literu zákona, prekračujú každý mesiac našu štátnu hranicu. No vykonávať pracovnú činnosť by u nás v tom prípade nemali. Také je stanovisko Okresného úradu práce Košice II, do ktorého pôsobnosti U.S. Steel Košice patrí.
"Každý cudzinec, zamestnaný na základe pracovnej zmluvy na území SR, potrebuje povolenie na zamestnanie. Potrebuje ho aj cudzinec, ktorý je v pracovnom vzťahu so zahraničným zamestnávateľom a tento ho vysiela (na základe obchodnej resp. inej zmluvy uzavretej s tuzemskou právnickou alebo fyzickou osobou) vykonávať prácu na Slovensku dlhšie ako jeden mesiac. Takéto povolenia sme zatiaľ vystavili piatim cudzincom, ktorí budú na základe obchodnej zmluvy medzi spoločnosťami U.S.Steel Pittsburg a Genrick z Veľkej Británie poskytovať spoločnosti U.S.Steel Košice služby v oblasti ochrany. Pracovné povolenie mal predtým aj bývalý prezident VSŽ Gabriel Eichler, no tomu sme ho na základe ukončenia pracovnej zmluvy pred časom odňali," informovala nás včera Mgr. Margita Kucerová, riaditeľka Okresného úradu práce.
Pracovné povolenie teda musí mať každý zamestnanec pracujúci na Slovensku, nech už je jeho zamestnávateľom slovenská či americká firma. Podľa zákona, zmestnávateľ, ktorý má sídlo na Slovensku, môže prijať do zamestnania cudzinca len vtedy, ak mu bol na území Slovenska povolený dlhodobý pobyt a pokiaľ bolo mu udelené povolenie na zamestnanie príslušným úradom práce. (Ďalšou možnosťou je, že mu bol povolený trvalý pobyt, priznané postavenie utečenca, prípadne ak sa mu poskytlo dočasné útočisko alebo ak je zahraničný Slovák).
Povolenie vydáva úrad práce na dobu určitú, najdlhšie však jeden rok. Povolenie na zamestnanie sa podľa zákona nevyžaduje iba v prípade zamestnávania cudzinca, ktorý je rodinným príslušníkom člena diplomatickej misie alebo zamestnanca medzinárodnej vládnej organizácie so sídlom na našom území či je zamestnancom konzulárneho úradu. Podľa vedúcej oddelenia kontroly a sťažností Okresného úradu práce Košice II Ing. Márie Kováčovej nie je potrebné ani vtedy, keď má cudzinec povolený dlhodobý pobyt za účelom podnikania - vlastní živnostenský list alebo je na základe výpisu z obchodného registra okresného súdu štatutárnym orgánom spoločnosti. Všetci ostatní cudzinci, ktorí chcú na Slovensku pracovať, musia požiadať o pracovné povolenie.
Ako nás informoval riaditeľ Odboru hraničnej a cudzineckej polície KR PZ Košice, ak policajné orgány dostanú podnet na prešetrenie prípadného porušenia zákona o zamestnanosti, budú sa ním zaoberať. Pokiaľ sa ukáže, že k tomu došlo, hrozí cudzincom vyhostenie... A postih hrozí i zamestnávateľovi.
"Ak okresný úrad práce zistí, že cudzinec je zamestnávaný bez pracovného povolenia, hrozí zamestnváteľovi pokuta až do výšky pol milióna korún. Pri opakovanom porušení zákona je možné uložiť mu pokutu až jeden milión korún," konštatovala Ing. Kováčová.
Dodala, že touto konrétnou záležitosťou sa bude OÚP Košice II zaoberať a na základe nášho podnetu vykoná v spoločnosti U.S.Steel kontrolu zameranú na zistenie, či v nej dodržujú literu zákona o zamestnanosti.
Čo na to všetko hovorca U.S. Steelu Košice Ing. Jozef Marko?
"Tím kompetentných ľudí v U.S.Steel Košice od založenia spoločnosti pracuje na tom, aby všetci zahraniční manažéri našej spoločnosti mali právne náležitosti súvisiace s pobytom a prácou na území SR v poriadku a v súlade so zákonom. Samozrejme, ide o veľmi zložitý proces, ktorý si vyžaduje čas. V súčasnosti sú vytvorené všetky predpoklady na to, aby bol už o niekoľko dní úspešne ukončený," konštatoval hovorca spoločnosti Jozef Marko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.