informoval indonézsky minister bezpečnosti Susilo Bambang Yudhoyono.
Situácia v najviac postihnutom meste Sampit je podľa ministra pod kontrolou. "Sampit je pod kontrolou, ale máme informácie, že problém sa šíri na vzdialené miesta, ktoré sú ťažko dostupné. Z tohto dôvodu tam posielame dodatočný prápor," povedal Susilo Bambang Yudhoyono. Bežný prápor tvorí 400 vojakov.
Krvavé etnické zrážky na Borneu si podľa zatiaľ posledných oficiálnych údajov vyžiadali najmenej 270 obetí. Úrady hovoria dokonca o 1000 obetiach, väčšinou z radov prisťahovalcov z ostrova Madura.
Domorodí Dajakovia ozbrojení oštepmi a mačetami pokračovali aj včera v prenasledovaní prisťahovalcov. "Všetkých Madurézanov, ktorí v provincii zostanú, zabijeme," povedal dajacký bojovník Azan Tein. "Nerešpektujú našu kultúru. Buď odídu, alebo zomrú," dodal.
Zrážky medzi Dajakmi a prisťahovalcami prepukli 18. februára. Stovky utečencov hľadali útočisko v meste Palangkaraya. Najväčšia časť Bornea patrí Indonézii, sever si delia Malajzia a malý sultanát Brunej.
Za ostatných niekoľko rokov si etnické násilie v Kalimantane vyžiadalo stovky obetí na životoch. Boje boli väčšinou dôsledkom sporov o pôdu medzi Dajakmi a imigrantmi z Madury. Pri ozbrojených konfliktoch sa Dajakovia uchyľujú k brutálnym tradičným formám boja ako lov lebiek či kanibalizmus, ktoré boli začiatkom minulého storočia potlačované holandskými kolonizátormi.
Text k foto: Chlapec z kmeňa Dajakov stojí pred horiacim domom v riečnom prístave Sampit, ktorý patril madurézskej rodine.
Autor: Palangkaraya (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.