zo strednej Európy, vyvolal značný ohlas už pri prvých správach, datovaných ešte pred vlaňajšími Schusterovými zdravotnými peripetiami. Ochranárov znepokojil najmä hroziaci masový charakter podujatia, keď predpokladajú výstup nielen samotných hláv štátov, ale aj ich nevyhnutného sprievodu.
Skúsení znalci hôr, vysokohorskí turisti a niektorí horskí záchranári namietali, či rizikovým faktorom pri výstupe na Gerlach nebude vek zúčastnených a mali i ďalšie výhrady.
Gerlachovský štít je súčasťou Tatranského národného parku s prísnou ochranou. Medzi znalcami je výstup na tento štít považovaný za náročný a nevhodný pre menej zdatných turistov. Východiskom na Gerlach je obyčajne horský hotel Sliezsky dom pri Velickom plese vo výške 1665 metrov, odkiaľ sa schádza do Batizovskej doliny k Batizovskému plesu. Výstupová cesta, Velická próba z Velickej doliny a Batizovská próba v Batizovskej doline, používaná zvyčajne na zostup, sú zabezpečené reťazami a železnými stúpačkami.
"Podľa návštevného poriadku môže v jednom dni vystúpiť na Gerlach najviac 30 ľudí. Jeden horský vodca môže sprevádzať najviac päť klientov, ak by prezidentov bolo viac, zrejme by sa spoločný výstup v jedinom dni uskutočniť nedal. Pokiaľ prezidenti a ich sprievod dodržia príslušné ustanovenia návštevného poriadku Tatranského národného parku, bude vecou ich lekárov a ďalších poradcov, ako sa rozhodnú. Podľa môjho osobného názoru by pre spoločnú túru prezidentov bol vhodnejší vrchol Kriváňa," povedal Ing. Tomáš Vančura, riaditeľ Správy Tatranského národného parku. "Na Kriváni som s prezidentom Schusterom už bol. Myslím, že zatiaľ je predčasné odhadovať vhodnosť či nevhodnosť spoločného výstupu prezidentov na Gerlach. Podľa mňa, všetko bude závisieť od názoru lekárov. Samozrejme, ak by sa spoločný výstup uskutočnil, dôležité bude aj stanovisko Asociácie horských vodcov. Predpokladám totiž, že do takejto akcie by nepochybne boli zaangažovaní všetci tatranskí horskí vodcovia. Pokiaľ by si prezident Schuster vybral ako konzultanta či horského vodcu mňa, poradil by som mu, aby sme prinajmenej tri týždne pred oficiálnym výstupom podnikli spolu najprv nenáročnejšiu túru napríklad na Rysy, Téryho či Zbojnícku chatu. To by mu umožnilo objektívne zhodnotiť svoju pripravenosť na výstup na Gerlach."
"Podľa mňa, vek klientov a teda ani prezidentov pri dobrej príprave nezohráva až takú dôležitú úlohu - československý prezident Ludvík Svoboda mal po sedemdesiatke a na Gerlach sme s ním vyšli bez problémov," povedal Ivan Gálfy, horský vodca a ústredný náčelník Horskej služby pre Slovensko.
"Výstup na Gerlach, ale i cesta nadol prinášajú vždy aj riziká: je časovo náročný, treba rátať s vrtochmi počasia, na trase nemožno vylúčiť úseky, kde bezpečnosť návštevníkov ohrozujú padajúce skaly.
Pri výstupe trerba zohľadniť aj pomerne dlhé úseky, kde sú železné reťaze. Horskí vodcovia majú skúsenosti i s klientami,ktorí síce pri výstupe nemajú vážnejšie problémy, neraz sa však stane,že pri ceste nadol sa "zaseknú". Výsledkom potom býva záchranná akcia, ktorá je v takomto teréne vždy rizikom," povedal Ing. Jozef Janiga, náčelník Tatranskej Horskej služby.Podľa Janigovho názoru bude pri rozhodovaní o zámere prezidenta Schustera dôležitý predovšetkým jeho aktuálny zdravotný stav.
"K tomuto zámeru sa vyjadrím, až keď to bude naozaj aktuálne, zatiaľ je všetko predčasné. Po pobyte v Bardejovských Kúpeľoch je pán prezident Schuster v dobrej koncídii a odpočinok mu veľmi prospel," povedal včera MUDr. Peter Mayer, osobný lekár prezidenta Rudolfa Schustera.
Ochranári z niektorých environmentálne zameraných mimovládnych organizácií v súvislosti s pripravovaným letným spoločným výstupom prezidentov na Gerlach zatiaľ neoficiálne pripomínajú, že v prípade jeho uskutočnenia nevylučujú dôsledné monitorovanie celej akcie. Chcú dôsledne trvať na dodržaní všetkých limitov a ustanovení Návštevného poriadku Tatranského národného parku, vrátane možností pre nasadenie vrtuľníkov. To je únosné iba pri akciách, zameraných na záchranu života ohrozených návštevníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.