liečiť aj diétou alebo tabletkami.
Prvú dávku inzulínu dostal 23. januára 1923 13-ročný Leonard Thompson, ktorý trpel 1. typom cukrovky. Odvtedy sa inzulín podáva vo forme subkutánnej (podkožnej) injekcie. Pre diabetika to znamená, že podľa počtu dávok za deň dostane počas desiatich rokov asi 14.000 injekcií. Preto sa skúšajú iné cesty podávania inzulínu, napríklad transdermálna, orálna, nazálna, intestinálna (črevná) a rektálna.
Ukázalo sa, že najschodnejšou neinvazívnou cestou dávkovania je inhalácia, teda vdychovanie inzulínu, a to z nasledujúcich dôvodov: 1. Plocha pľúc je veľmi veľká - asi 100 m2, čo je polovica tenisového ihriska, 2. Alveoly (pľúcne mechúriky) veľmi dobre vstrebávajú malé peptidové hormóny ako inzulín, takže hladina inzulínu v krvi sa rýchlo zvýši, 3. Resorpcia (vstrebávanie) je v podstate rovnako spoľahlivá ako podkožne vstreknutý inzulín.
Ako informuje Nemecká spoločnosť pre endokrinológiu (DGE), účinnosťou a spoľahlivosťou inhalačného dávkovania inzulínu sa zaoberajú dve aktuálne štúdie v časopisoch Lancet a Annals of Internal Medicine. Prvá štúdia so 73 pacientmi s 1. typom cukrovky ukázala, že inhalovanie inzulínu znášali počas viac ako troch mesiacov rovnako dobre ako podkožné injekcie. Hodnoty krvného cukru sa v obidvoch skupinách nelíšili. Nezvýšil sa ani počet prípadov zníženej hladiny cukru - hypoglykémie, čo bol vedľajší účinok liečby. Takisto neboli pozorované zmeny vo funkcii pľúc. Pacienti boli spokojnejší s inhaláciou inzulínu.
V druhej štúdii sa tiež vyše tri mesiace liečilo 26 diabetikov s 2. typom cukrovky. Táto štúdia ukázala, že aj v prípade 2. typu cukrovky sa dá znížiť hladina krvného cukru. Na rozdiel od prvej štúdie nebolo možné zaujať stanovisko k účinnosti tohto spôsobu liečby, pretože chýbala kontrolná skupina.
Z uvedeného vyplýva, že liečba 1. a 2. typu cukrovky inhaláciou inzulínu je možná za určitých predpokladov. Môžu sa teda diabetici už teraz pripravovať na koniec inzulínových injekcií? Odpoveď je - bohužiaľ nie. Najprv treba dokázať dlhodobú účinnosť inhalácie inzulínu najmä pre 2. typ cukrovky. Ďalej sa musí dôkladne preveriť bezpečnosť novej formy liečby. Keďže inhalovaná dávka inzulínu je asi desaťkrát väčšia ako injikovaná, dôjde aj k zvýšeniu ceny. Kým sa inhalovateľný inzulín stane použiteľnou alternatívou bežného inzulínu, treba jednoznačne odpovedať na tieto a mnohé ďalšie otázky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.