priemyselných parkoch a investičných stimuloch. Hlavne preto, aby sa do regiónov dostali nové zdroje. "Aj za našej vlády rozdiel medzi regiónmi narastá," konštatoval. "Investície, ktoré prišli v roku 2000, aj keď boli za posledných desať rokov najvyššie, nesmerovali na východ republiky. Okrem U. S. Steel a investícií pri Košiciach neprišlo nič."
Pre porovnanie uviedol, že v Maďarsku vzniklo od roku 1989 vyše 110 parkov, v Poľsku 70, v Čechách 50 a na Slovensku nič. Pritom napríklad v Írsku za pätnásť rokov pri investovaní do priemyselných parkov klesla nezamestnanosť zo 17 na 5 percent. Poslanec Kužma ďalej povedal, že v súčasnosti sa pripravuje zákon, ktorý by mal uľahčiť investičné stimuly. Podľa nového zákona by mohlo dôjsť k odpusteniu daní až na desať rokov. Hlavný záujem o priemyselné parky a zóny by mali mať mestá, obce a združenia právnických osôb, ktorí by novým investorom ponúkali za symbolickú cenu pozemok s napojením na vodu i energie. Pritom až sedemdesiat percent nákladov by mal refundovať štát.
V Prešove by podľa jeho slov prichádzali do úvahy dve lokality. Konkrétne za objektom ZVL o ploche 40 hektárov, druhá takzvaná 'plocha BMW' o rozlohe 270 hektárov. Tretia rezervná plocha okolo 40 hektárov je v katastri Malého Šariša. Prvé dve majú dobré napojenie na železničnú i diaľničnú sieť. Tretia je bez napojenia na železničnú dopravu.
Slovensko je podľa Jozefa Kužmu pre investorov zaujímavé, lebo náklad na pracovnú silu je zhruba deväť mariek na hodinu, kým v západnom Nemecku sa náklad blíži k 90 DEM a vbývalom východnom 30 DEM za hodinu. Zahraniční investori sa však sťažujú na legislatívne problémy. Napríklad pri založení firmy. Kým v USA trvá založenie akciovej spoločnosti zhruba týždeň, v Poľsku a v Čechách okolo 40 dní, na Slovensku šesť mesiacov až jeden rok.
Zaujímalo nás, či je vôbec záujem investorov o investovanie v Prešove a v jeho perspektívnych priemyselných parkoch a zónach a ak áno, akí sú to investori a o ktoré lokality majú záujem. Podľa J. Kužmu záujem tu je a investorov je viac. Nechce však urobiť podobnú chybu ako v prípade BMW. Hlavne kvôli cene pôdy. "Tieto pozemky sa teraz dajú kúpiť za relatívne nízku cenu. Treba tam dotiahnuť infraštruktúru. Sú tu rôzni špekulanti s pôdou, ktorí by mohli predražiť samotnú stavbu. Ak však mesto nevytvorí priestor a siete, tak investori neprídu."
Skonštatoval, že do úvahy pripadá aj tretia lokalita, ktorá by mala nadregionálny význam. Malo by to byť územie pri Lemešanoch, kde by mohlo dôjsť k styku priemyselných zón Košíc a Prešova. V tomto areáli by sa dalo uvažovať o takých investoroch akým bol napríklad BMW.
Podľa poslanca Kužmu znamená vstup Američanov do VSŽ zjednodušené vyjednávanie so zahraničnými investormi. Myslí si, že dotiahnu aj ďalších. Podľa neho je to jediná reálna šanca, ako oživiť nadregionálne fungovanie. Zákon o priemyselných parkoch a investičných stimuloch sa v súčasnosti pripravuje a J. Kužma očakáva, že najneskôr v septembri by ho mal parlament schváliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.