zanikli tradície, ktoré sa s týmto obdobím spájali, avšak naši predkovia im pripisovali veľký význam.
"V minulosti mala Popolcová streda významné postavenie. Končili sa ňou fašiangy - fáza veselosti a nastupoval čas odriekania. Fašiangy znamenali pre našich predkov obdobie, kedy sa relatívne nemuseli veľmi zaoberať hospodárskymi prácami, a tak sa venovali inej činnosti. V tomto období sa napríklad konalo najviac svadieb. Naši predkovia totiž aj túto záležitosť poňali ako všetky veľmi prakticky. Keď manželstvo vzniklo vo fašiangovom období, prírastky do rodiny pribúdali v neskorej jeseni, či zime a ženy tak mohli vykonávať všetky letné práce. Pod čepiec sa snažili dostať všetky dievčatá. Svedčí o tom aj množstvo ľudových piesní ako napríklad: "Fašengy še prešli, ja še nevydala, moja rozmarija v poharu ostala, zaujímavo priblížila tradície zo stredného Spiša etnografka Spišského múzea v Levoči PhDr. Mária Felberová.
K fašiangovému obdobiu tradične patrili aj obchôdzky masiek po domoch, ktoré sa v niekde zachovali dodnes. V Brutovciach, či Olšavici vraj aj v súčasnosti organizujú fašiangový sprievod. V týchto dedinách údajne uchovali aj tradíciu prijímania 15-ročných chlapcov do mládeneckého a rovnako starých dievčat do dievockého stavu.
"Fašiangy sa skončili zábavou, na ktorej sa o polnoci pochovala basa a začala sa spomínaná popolcová streda. V ten deň sa naši predkovia úplne zriekli jedla a mnohí z nich dokonca celých štyridsať dní pôstu vôbec nejedli mäso. Pre región stredného Spiša je napríklad príznačné, že gazdiné cez pôst dokonca nepoužívali pri varení ani bravčovú masť. Pracovali s ľanovým olejom, ktorý si buď kupovali alebo aj sami zhotovovali. V Spišskom Podhradí, alebo Nižných Repašoch dokonca existovali výrobne na tento olej. Keďže na Spiši bolo dostatok ľanu o jeho semienka nebola núdza. Po ich vylisovaní mali olej a odpad pridali do potravy domácim zvieratám, ktoré od neho vraj mali kvalitnejšie mäso. Jedálniček bol počas pôstneho obdobia jednoduchý, najčastejšie sa v ňom objavovali zemiaky a kyslá kapusta, zvláštnou pochúťkou bol chlieb so spomínaným ľanovým olejom, približuje už dávno zabudnuté zvyky PhDr. Felberová. História je plná takýchto zaujímavostí, naviac ak majú v každom regióne isté špecifiká a aj pre súčasnú generáciu majú akési zvláštne čaro.
Autor: nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.