predstavitelia takej významnej firmy, akou U.S. Steel nesporne je, nedodržiavajú - vedome či nevedome - slovenskú legislatívu a napriek tomu, že táto spoločnosť prebrala žezlo v košických železiarňach začiatkom októbra, dodnes nemajú vybavené povolenia na prácu ani dlhodobý pobyt.
Reakcie zaznamenali aj na Okresnom úrade práce Košice II, kde nám v pondelok potvrdili, že v takomto prípade, ak sa tu cudzinci zdržujú ako turisti, by pracovať v žiadnom prípade nemali.
"Mali sme tu desiatky rôznych telefonátov a žiaľ, niektorí zle pochopili formuláciu v novinách. Myslia si, že my sme Korzáru poskytli informáciu o tom, že Američania, aby naplnili literu zákona, prekračujú každý mesiac štátnu hranicu... Prístup k takýmto informáciam my nemáme, šlo o konštatovanie autora, za ktorým až nasledovalo naše stanovisko. Týkalo sa skutočnosti, že cudzinci, ktorí na Slovensku pobývajú ako turisti, by tu podľa platnej legislatívy nemali vykonávať pracovnú činnosť. Za tým si, samozrejme, stojíme," povedala nám včera riaditeľka OÚP Košice II. Mgr. Margita Kucerová.
My len dodávame, že informácia o prechode hraníc pochádza skutočne z našich zdrojov, pričom nás na to upozornil istý čitateľ.
Mimochodom, policajné zdroje nás včera informovali, že tento pondelok boli vydané prvé povolenia na dlhodobý pobyt šestici predstaviteľov U.S. Steelu. Vystavili ich piatim Američanom - prezidentovi spoločnosti Johnovi H. Goodishovi, Karlosovi Earl Abelovi, viceprezidentovi pre financovanie, Davidovi A. Luptakovi (generálnemu právnemu zástupcovi U.S. Steelu Košice), Jamesovi P. Bouchardovi (viceprezidentovi pre predaj a marketing), Johnovi W. Pavia (viceprezidentovi pre technológiu) a tiež Petrovi S. Richardsonovi, viceprezidentovi pre informačnú technológiu, ktorý je z Veľkej Británie. Všetci šiesti si povolenia na dlhodobý (zatiaľ polročný) pobyt na Slovensku prevzali ešte v pondelok. Dôvodom ich náhlenia mala byť potreba zapísať skupinu konateľov spoločnosti do obchodného registra. Týmto krokom sa ich pracovná činnosť na Slovenku stane legálnou, pretože, ako sme už informovali, štatutári spoločnosti nemusia žiadať príslušný okresný úrad práce o pracovné povolenie.
Ako sme sa tiež dozvedeli, včera sa uskutočnilo na Okresnom úrade práce Košice II. pracovné stretnutie s pracovníkmi odboru zamestnanosti a rozvoja ľudských zdrojov spoločnosti U.S. Steel Košice. Na ňom si obe strany ozrejmili, na koho zo zahraničných manažérov sa vzťahuje zákon o zamestnanosti a teda kto potrebuje pre svoju pracovnú činnosť na Slovensku pracovné povolenie a kto nie. Podľa všetkého tiež Okresný úrad práce vykoná v košickom U.S. Steele kontrolu zameranú na zistenie, či bol dodržaný spomínaný zákon.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.