Vladimír Mečiar. Narýchlo zvolané predsedníctvo SDK, zasadajúce v parlamentnom výbore, upravilo chúlostivé partie "základného zákona" SDK do takej podoby, aby víťazná strana volieb prežila 1. marec. Hrozilo totiž, že sa dostane do konfliktu s novelou Zákona o združovaní v politických stranách, podľa ktorej je počnúc dneškom dvojité členstvo mimo zákona. Minimálne otázne je, ako môže jedno predsedníctvo upravovať či meniť stanovy - takéto právo má v normálnej strane iba republikový kongres. Ten zvolal predseda SDK dodatočne - neporušili sa zákony štátu, iba strany.
Premiérovi Dzurindovi museli jeho milú povinnosť pripomenúť novinári na audiencii u Schustera, keďže na ňu vraj zahltený povinnosťami štátnickými, "zabudol". Toto neuveriteľné vysvetlenie je vskutku parádnou pointou bizarnej "chaplinovky", do ktorej sa zvrhla slovenská politika. Predseda vlády a dvoch strán si z nás, samozrejme, robí dobrý deň; živí vcelku bujný aparát, ktorý mu také drobnosti, ako vypršanie "dvojčlenky", musí ustrážiť. Napríklad, keď sa Ivana Šimka, generálneho tajomníka SDKÚ a člena predsedníctva SDK, teda osoby navýsosť kompetentnej, na spôsob riešenia čosi pred mesiacom pýtali, odpovedal, že "SDKÚ je už s tým vyrovnaná". Vedel teda, že SDK ešte nie - koľkokrát to takému brilantnému ústavnému právnikovi treba pripomínať?! Šimko pritom s problémom vstával i líhal - presne 31. januára doručil podanie skupiny poslancov na ústavný súd, ktorým predmetné ustanovenie zákona žiadajú zrušiť.
Ministra Pittnera (takto radového člena oboch dotknutých strán) bude radno sa tiež opýtať, či cezčasy úradníkov, ktorým "dal príkazom zostať po pracovnej dobe", aby mohli zmenu stanov ešte vo februári zaregistrovať, sa zaplatia z rozpočtu SDK či SDKÚ. Občan, ktorý bol v programe SDK vždy "na prvom mieste", si môže byť naprosto istý, že keby on mal podobne naponáhlo, ani pes by na Pittnerovom úrade po robote nezostal - takže by nemal šancu si úradný výkon sám zaplatiť, ani keby chcel. A 1.marca by vyfasoval takú pokutu, až by sa mu zaiskrilo...
Kauza je burleskná z princípu a iba znovupripomína pokročilé štádium vzťahovej bastardizácie celej politiky. Zákon, ktorý skoro prekročil premiér a jedna z jeho strán, je totiž sám osebe najväčšou legislatívnou hanbou tejto koalície. Bol prijatý kedysi v októbri ako názorná demonštrácia povýšenia politickej účelovosti a bezškrupulóznosti nad ústavnosť a demokratické princípy. Práve tu spočíva najpôvabnejšia zvrátenosť včerajšej udalosti: Nad tým, že "zábudlivý" premiér skoro prestúpil zákony vlastného štátu, sa najväčšmi pohoršovali tí, ktorí pretláčaním a schválením tohto zákona vedome spáchali evidentnú protiústavnosť. Zákaz straníckej bigamie totiž s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote ÚS zruší, keďže je v príkrom rozpore so združovacím právom, zakotveným v listine práva a slobôd, a teda priamo v ústave. Gašparovič, ktorý sa už včera ponáhľal na Generálnu prokuratúru, ale aj ďalší z koalície, ktorí tento bič na "dvojstranu" SDK-SDKÚ uplietli, to vedia veľmi dobre. Združovať sa politických stranách je výsostným právom občana, ktorého je súkromným "džobom", koľko si ich naplneniu svojich predstáv vyberie.
Isteže, zákonov, pokiaľ sú v platnosti, je treba sa držať. Len ide o istú mieru vkusu a sebareflexie. Nie tak dávno to bolo, čo celá koalícia zborovo prízvukovala azda najzásadnejší rozdiel oproti tej bývalej - nikdy vedome neprekročí ústavnosť. Dnes je to už o lanských snehoch (viď novela o sociálnom zabezpečení, ktorá vzala podnikateľom s najnižším príjmami právo na zdravotné poistenie), ak sa už ale raz dali na zboj, nemali by pri tom aspoň mľaskať. K úplnému obrazu patrí aj fakt, že zákaz "dvojčlenky" podporili aj poslanci SDKÚ, aj ten Ivan Šimko, ktorý ho bude za chvíľu napádať na ÚS. Museli tak urobiť, keďže v opačnom prípade by parlament schválil horšiu verziu, ktorú s opozíciou bola pripravená podporiť aj verne koaličná SDĽ. Podľa tej by bol konkubinát SDK-SDKÚ mimo zákona už dávno.
Mimochodom, nie je jasné, či úprava stanov podľa toho istého vzoru, ako to urobila "dvojička" SDKÚ, je úplne kóšer. Ide totiž o taký chvat, že strana síce dvojčlenstvo zakazuje, členovia však majú čas vysporiadať si pomery do 1. novembra. Ak sa Gašparovič toho chytí, šou môže ešte chvíľu pokračovať. Až kým cirkus nezastaví ústavný súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.