zákony. K takémuto záveru dospeli pri porovnaní cenníkov z rokov 1999 až 2001 šiesti špecialisti z TÚ, ktorí od 19. februára "nabehli" do bratislavského ústredia UPC s cieľom zistiť, či táto spoločnosť postupovala pri zvyšovaní cien za svoje služby v súlade so slovenskou legislatívou. Ako je známe, UPC Slovensko "upravila" s platnosťou od 1. februára svoje ceny za možnosť sledovania káblovej televízie o vyššiu sumu, než by sa im patrilo podľa minuloročnej miery inflácie, čo predstavovalo 12 percent.
Najdramatickejšie bolo toto zvýšenie na západnom a strednom Slovensku, kde pri ponuke Klasik dosiahlo až 40 percent (z 200 na 280 Sk). V sieti jej stopercentnej dcérskej spoločnosti Kabel Plus Východné Slovensko sa ceny pri 23-programovej ponuke Klasik pohli z 279 na 290 Sk a pri základnej ponuke Mini z 99 na 120 Sk. Hoci sa východniarov spomínané zvýšenie až tak nedotklo, ak sa vyššie uvedené závery potvrdia, v prípade ponuky Mini bude UPC zrejme musieť znížiť svoju cenu zo 120 Sk na maximálne 110,90 Sk. Ceny za rozšírenú programovú ponuku sa to však nedotkne, keďže jej zvýšenie bolo menšie, než bola minuloročná miera inflácie.
"Môžem vám potvrdiť, že podľa doteraz zistených údajov v UPC Slovensko naozaj došlo k porušeniu cenovej disciplíny. Konečné výsledky vám môžeme poskytnúť až po definitívnom ukončení kontroly. Tá zatiaľ prebieha len v bratislavskom sídle UPC, no nevylučujem, že už onedlho prídu aj na kontrolu do Kabel Plus VS," povedal nám včera pracovník pre styk s médiami na TÚ Roman Vavro.
TÚ si už v polovici februára od Štatistického úradu vyžiadal údaje o priemernej výške nárastu
spotrebiteľských cien u nás v období medzi augustom 1999 - 2000 a februárom 2000 - 2001. Na ich základe v súčasnosti porovnajú kontrolóri TÚ rozdiel medzi cenami, ktoré mali byť účtované, a tými, ktoré vyfakturovali svojim zákazníkom. Riadia sa pritom už spomínaným výmerom, ktorý povoľuje maximálne medziročné zvýšenie cien len do úrovne ročnej miery inflácie podľa Štatistického úradu.
"Ak sa naše podozrenia s porušovaním cenovej disciplíny ukážu ako pravdivé, vyčíslime rozdiel medzi povolenými a skutočne účtovanými cenami. Ak to veľmi zjednoduším, potom nariadime, aby UPC každému svojmu zákazníkovi uhradila vzniknutý rozdiel. Zákazníci sa zároveň podľa Občianskeho zákonníka môžu domáhať náhrady škody, ktorá im vznikla neoprávneným obohatením sa spoločnosti na ich úkor. To sú však zatiaľ len teoretické úvahy, nerád by som predbiehal vývoj udalostí," dodal P. Vavro.
Spoločnosť UPC v súčasnosti nechce príliš komentovať spomínané zistenia TÚ, keďže plánuje počkať na oficiálne závery. Kontrolórom už predložila účtovné kalkulácie v spoločnostiach, kde má svoj majetkový podiel.
"Regulácia TÚ SR vyhlásená jeho rozhodnutím, ktorá vstúpila do platnosti 10. 1. 2001, samozrejme platí a my ju rešpektujeme. Naše rozhodnutie o úprave cien však je platné už od 1. januára, teda ešte pred Rozhodnutím TÚ SR, a preto sa naše ceny aj naďalej budú podľa neho riadiť. Samozrejme máme záujem naďalej rokovať s predstaviteľmi TÚ SR a objasniť oprávnenosť vykonaných úprav cien. Myslím si však, že aj na Slovensku by mala platiť prezumcia neviny...," uviedla pre náš denník hovorkyňa UPC Pavla Petrlová s tým, že všetky ich doterajšie cenové výmery boli v súlade s platnou legislatívou. O možnom vrátení "preplatkov" svojim zákazníkom budú vraj uvažovať až po tom, keď sa vyčerpajú iné možnosti...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.