Rysmi. Podľa výpovedí svedkov sa tak pravdepodobne stalo v predchádzajúcom týždni, keď bol našim Strediskom lavínovej prevencie Horskej služby pre oblasť Vysokých Tatier vyhlásený 4. stupeň lavínového nebezpečenstva podľa medzinárodnej stupnice," povedal nám včera Ing. Ján Peťo, náčelník Strediska lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej pod Chopkom.
Pracovníci strediska zistili poškodenie chaty v tomto týždni počas popisu lavín v Mengusovskej doline a meraní vlastností snehovej pokrývky v sedle Váha. Podľa vyjadrenia J. Peťu odtrh lavíny mal šírku okolo 200 metrov, hrúbku do 0,5 m a prebiehal od sedla Váha po hornú rampu v juhozápadnej stene Českého štítu do nadmorskej výšky približne 2400 metrov. Dĺžka lavíny presiahla 350 m. "Rozmery lavíny boli našťastie menšie ako veľkosť tej ničivej z vlaňajška. Lavína vznikla v tejto lokalite v tradičnej dráhe a ohrozila bezprostredné okolie chaty, hoci tú zasiahol tentoraz len okraj a tlaková vlna. Aj to však stačilo, aby bola zničená jedna štvrtina strechy s nocľahárňou nad kuchyňou. Sneh zvalil komín a tlak vyhodil nádobu na smeti asi 5O metrov od chaty. Aj pri tejto príležitosti chceme apelovať na príslušné orgány, aby neváhali s udelením povolenia na výstavbu novej chaty na bezpečnosm mieste," povedal náčelník Ján Peťo z Jasnej.
Šéf tohto vysokošpecializovaného preventívneho pracoviska Horskej služby podčiarkol, že na Slovensku akútne chýba zákon o bezpečnosti na horách a o Horskej službe, aby sa odborníci mohli vyjadriť k stavebným zámerom v horských oblastiach už počas stavebného konania. Potom by nemuselo dochádzať ani k poľutovaniahodným snehovým recidívam ako v prípade chaty pod Rysmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.