technológií, podľahol v sobotu vo svojom dome v meste Medford, štát Massachusetts, komplikáciám súvisiacim s Alzheimerovou chorobou. Informovalo o tom utorkové vydanie amerického denníka New York Times.
Pre svoje vedecké práce z teórie informatiky a počítačov využil Shannon skutočnosť, že informácie sa dajú vyjadriť pomocou dvoch základných symbolov - jednotky a nuly. Shannonove práce o binárnej numerickej sústave sú dodnes opornými piliermi počítačovej vedy a teórie informácií.
"Bol to práve Shannon, ktorý odhalil v binárnom kóde 1-0 základný prvok komunikácie," povedal profesor Robert Gallager z Massachusettského inštitútu pre technológie v reakcii na správu o úmrtí slávneho matematika. "Z tohto poznatku sa zrodila celá komunikačná revolúcia."
Shannonova práca Symbolic Analysis of Relay and Switching Circuits sa považuje aj dnes za jednu z najdôležitejších téz informačnej vedy a kybernetiky. Analýza bola prvým dielom, v ktorom bol za najmenšiu informačnú jednotku označený "bit".
Svojimi prácami a myšlienkami položil Shannon základy modernej počítačovej vedy i matematickej teórie pravdepodobnosti. Bez jeho myšlienok a záverov by nebolo možné dospieť napríklad ani k nedávnemu fenomenálnemu rozlúšteniu ľudského genómu - súboru všetkých génov, obsiahnutých v jadre DNA.
Autor: Boston (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.