sú zásluhou našich čitateľov na svete
(red)
ANKETA / Veľavravný fakt prezrádza, že ani zlaté medaily neotvorili každému dvere medzi desať najúspešnejších jednotlivcov nielen roka 2000, ale i minulého storočia
Košice Hlas za hlasom rozhodoval o tom, kto sa podľa názoru čitateľov dostane do desiatky najúspešnejších športovcov roka 2000 i 20. storočia, ktoré tri vlaňajšie kolektívy spolu s tromi za uplynulých 100 rokov si vydobyjú v očiach tipujúcich najväčšie uznanie, komu prisúdia poctu tréner storočia, a napokon, ktorá športová akcia za takéto dlhé obdobie ich upútala najviac. Na rozdiel od minulých ankiet, keď išlo len o výber iba z jediného roka, to bola tentoraz šichta. O to väčšia, že niekedy je problém vybrať si aktérov z uplynulých 12 mesiacov, a nie to z množstva rokov, ktoré trebárs mladej a strednej generácii nehovoria nič, a čo to o nich vedia len z ojedinelých správ, či reportáži v tlači. Aj preto sme sa rozhodli živiť túto anketu mesiac a päť dní, dať šancu každému, kto chcel podľa najlepšieho vedomia a svedomia pomôcť pri výbere najlepších z najlepších.
Koľkí tipovali?
Do redakcie sme dostali spolu 278 anketových lístkov. Pravda, všetky sme nemohli akceptovať. Prečo? Buď na nich chýbalo niekoľko mien, alebo napriek upozorneniu, kde sú hranice tejto hry, dostali sme tipy, ktoré by degradovali ostatných čitateľov, športovcov a znehodnotili by význam takejto akcie. Dostali sme aj správne vyplnené lístky. Človeku by pri nich srdce zaplesalo, lenže nemohli sme ich zaradiť medzi správne preto, že išlo trebárs o tú istú osobu, ktorá nám poslala 13 alebo 6 navlas rovnakých tipov na najúspešnejších športovcov, čo možno považovať za pokus dostať niekoho z blízkych, či známych, medzi osobnosti, alebo kolektívy. A tak do ankety roka 2000 sme mohli zaradiť 112 anketových lístkov, pre výber športovcov storočia 152 (teda o 40 viac), a žiaľ až 126 ponúk nesplnilo požadované kritériá. Škoda, pretože námaha mnohých vyšla nazmar len preto, že si nevšimli, prípadne nerešpektovali, pravidlá.
Hviezdy roka 2000
Na základe spomínaných pravidiel každý jednotlivec získal za zaradenie do ankety bod. Po ich súčte sa zrodil rebríček a z neho aj "Desať najúspešnejších športovcov východoslovenského regiónu". Čitatelia si teda zvolili podľa abecedného zoznamu týchto desať hviezd roka 2000: Ivan Bátory (lyžovanie), Štefan Forrai (nohejbal), Róbert Glajza (cyklokros), Peter Hlinka (futbal), Lenka Ilavská (cyklistika), Klaudia Kinská (fitnes), Igor Kočiš (kulturistika), Štefan Pčola (cyklotrial), Jana Purdjaková (kulturistika), Richard Štochl (hádzaná). Dodajme ešte, že podľa počtu získaných bodov vyzerá poradie v prvej desiatke takto: 1. Štochl 101 b., 2. Bátory 97, 3. Ilavská 93, 4. Kinská 92, 5. 6. Hlinka a Glajza po 78, 7. Purdjaková 68, 8. Forrai 61, 9. Pčola 59, 10. Kočiš 42 b. Do druhej desiatky sa dostali: M. Pšenko (lyžovanie), Z. Hagarová (šach), I. Vlasatý (motorizmus), B. Machová (vodné lyžovanie), Š. Svitek (basketbal), V. Zvara (futbal), J. Kus (kultturistika), P. Polák (jachting), M. Kuľha, I. Liba (obaja hokej). Tretiu desiatku tvoria: R. Antl, G. Schmiedt (obaja hádzaná), R. Staník (snowbord), M. Tokár (motorizmus), K. Špirková ( jazdectvo voltíž), D. Matejová (silový trojboj), A. Balážová (lyžovanie), M. Šimonovič (hokej), M. Žigala, P. Perun (obaja nohejbal). Celkove bolo v hre 80 mien, pravda, 25 športovcov získalo iba jeden hlas. Medzi nimi napríklad majsterka sveta v nohejbale M. Pilárová... V ankete mala najväčšie zastúpenie hádzaná 9 hráčov, nohejbal 6, zatiaľ čo bývalé suverénne športy futbal a hokej iba po šesť.
Sečovský triumf
Okrem desiatich najúspešnejších jednotlivcov mali čitatelia určiť aj tri kolektívy roka 2000. Ocenené trio tvoria hádzanári ŠKP Sečovce, nohejbalisti DPMK Košice a hokejisti ŠKP Poprad. Na anketových lístkoch sa objavilo spolu 17 družstiev, z ktorých poltucet vyplnili ženské celky, ale s výnimkou hokejistiek Spišanky Sp. N. Ves, ktoré sa objavili na troch lístkoch, ostatné dostali len po jednom hlase. Historický triumf sečovských hádzanárov sa odzrkadlil aj v ankete, keď získali najviac bodov, lenže pri konečnom účtovaní mali len o jeden viac ako nohejbalisti DPMK. Za týmito dvoma kolektívmi bol potom priepastný rozdiel, ale pritom hokejisti Popradu na tretej pozícii mali ešte o 15 bodov viac ako štvrtí futbalisti 1. FC Košice. Poradie podľa počtu získaných bodov je nasledovné: 1. ŠKP Sečovce 97 b., 2. DPMK Košice 96 b., 3. ŠKP Poprad 50, 4. 1. FC Košice 35, 5. Chemosvit Svit (basketbal) 33, 6. HC Košice (hokej) 10 , 7. VSŽ Košice (hádzaná) 8, 8. Tatran Prešov (futbal) 7, 9. 10. KSTa K Matej Bardejov (silový trojboj a kulturistika) a Lok. Košice (zápasenie) po 5 b.
Laureáti storočia
Východ mal v minulosti veľa vynikajúcich športovcov. Čitatelia z toho mali určite veľký hlavolam, kým sa rozhodli pre svojich vysnívaných desiatich najúspešnejších jednotlivcov. Napokon, na listine kandidátov sa objavilo až 99 mien, čo iba podčiarkuje naše tvrdenie. Na základe 152 hlasov sa laureátmi 20. storočia stali podľa abecedného poradia títo športovci: Mikuláš Athanasov (zápasenie, bronzový na OH 1952), Anton Frolo (hádzaná, o. i. majster sveta 1967 a slovenský hádzanár storočia), Jozef Gönci (strelectvo, bronzový na OH 1996), Andrej Kvašňák (futbal, strieborný na MS 1962), Igor Liba (hokej, o. i. majster sveta 1985 a držiteľ striebra z OH 1984), Vincent Lukáč (hokej, o. i. dvojnásobný majster sveta a držiteľ striebra z OH 1984), Ján Pivarník (futbal, majster Európy 1976, najlepší futbalista ČSSR v roku 1974), Jozef Plachý (atletika, jeden z najlepších na svete v behu na 800 m, 5. na OH 1968, 2. na ME 1969, jediný čs. bežec, ktorý štartoval štyrikrát na OH na krátkych tratiach), Anton Švajlen (futbal, strieborný z OH 1964), Ladislav Troják (hokej, prvý Slovák v čs. reprezentácii, zlatý na MS 1947, strieborný na OH 1948). Podľa počtu bodov získaných za hlasy poradie prvej desiatky vyzerá takto: 1. Plachý 112 b., 2. Frolo 88, 3. Liba 87, 4. V. Lukáč 81, 5. Troják 74, 6. Kvašňák 71, 7. 8. Gönci a Švajlen po 70, 9. Athanasov 66, 10. Pivarník 51 b. V druhej desiatke sa od 11. po 20. miesto ocitli: J. Šoltýsová (alpské lyžovanie), Seman, Pollák (obaja futbal), O. Glajza (cyklokros), J. Kozák (futbal), Jasenčáková (sane), I. Kováč (atletika), Kuklová (basketbal), Havrančíková (lyžovanie) a L. Pavlovič (futbal). Dokonca ešte v tretej desiatke, ktorú uverejňujeme tiež podľa poradia, sú takmer všetci medailisti buď z MS, ME, alebo OH. Mená duplovane hovoria za všetko: J. Móder (futbal), P. Bondra (hokej), M. Faithová-Mračnová (atletika), J. Bomba (futbal), Z. Krenický (basketbal), J. Kus (kulturistika), M. Žigalová (fitnes), V. Lafko (hádzaná), K. Ráczová-Lokšová (šerm) a F. Kunzo. Z počtu 99 mien 24 kandidáti dostali len po jednom hlase. Na lístkoch sa objavilo spolu 17 žien, z ktorých najviac uznania získala J. Šoltýsová 40 pred Jasenčákovou 35 a Kuklovou 28. Zo športov má najbohatšie zastúpenie futbal 17 mien. Z nich by sme mohli zložiť trebárs aj takúto zostavu: Seman (Švajlen) Pivarník, Bomba, Kunzo Štafura, Kvašňák, Pollák, J. Móder, J. Kozák L. Pavlovič, Šimanský. Hokejisti majú v ankete 15 a hádzanári (s dvojicou žien) 12 zástupcov. Tri kolektívne hry obsadili takmer polovicu z 99 miesteniek, ale nie je to nič prekvapujúce, pretože Košice a Prešov patrili v týchto odvetviach k absolútnej čs. špičke, ktorá sa dokázala presadiť aj v celosvetovom meradle.
Suverénni pólisti
Fanúšikovia si dobre zapamätali aj nadvládu vodných pólistov košickej ČH v čs. bazénoch, kde roky doslova koncertovala a ponúkala gólovú parádu. Preto ani neprekvapilo, že dostala až 126 hlasov a stala sa v našej ankete absolútnym rekordérom. V pamäti priaznivcov športu ostala aj hokejová éra VSŽ, ale i revolučný vstup Prešova na hádzanársku scénu. Dokonca nezabudli ani na výkony bývalých futbalových VSS, či čermeľských železničiarov. Zo 17 kolektívov sa tromi najúspešnejšími stali teda vodní pólisti ČH Košice, hokejisti VSŽ Košice a hádzanári Tatrana Prešov. Podľa počtu získaných bodov desiatku tvoria: 1. ČH Košice 126 b., HC VSŽ Košice 102, 3. Tatran Prešov (hádzaná) 65, 4. DPMK Košice (nohejbal) 52, 5. 1. FC Košice 37, 6. HK VSŽ Košice 27, 7. VSS Košice (futbal) 21, 8. Chemosvit Svit (basketbal) 15, 9. Lok. Košice (zápasenie) 14, 10. ŠKP Sečovce (hádzaná) a Lok. Košice (futbal) po 8 b.
Pocta Jánovi Selvekovi
V rámci ankety mali čitatelia určiť aj trénera storočia. V hre sa objavilo 16 odborníkov, z ktorých ohodnotenie naj patrí kormidelníkovi košických hokejistov Jánovi Selvekovi (na fotografii). Na najvyšší stupienok sa dostal presvedčivo, pritom v hre boli ľudia, čo na svojom políčku hrali nie hocijakú rolu. Za všetko hovoria najpresvedčivejšie mená prvých šiestich, ktorí získali nasledujúce bodové úlovky: 1. Ján Selvek (hokej) 41 b., 2. 4. Ladislav Bottlík (vodné pólo), Ladislav Šesták (hádzaná), Štefan Jačiansky (futbal) po 25, 5. Attila Boris (zápasenie) 14, 6. Ján Kozák (futbal) 9 b.
Na záver každého anketového lístka, na ktorý tipujúci okrem mena trénera napísal 21 mien športovcov a 6 kolektívov, upozornil ešte na akciu, alebo výsledok hodný považovať za úspech storočia. Presvedčivo triumfoval Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Nie náhodou. Zásluhou kvalitnej organizácie zapustil hlboké korene a stal sa známym a príťažlivým podujatím nielen doma, ale prakticky na celom svete.
Taký je teda pohľad čitateľov na športovú minulosť i súčasnosť. Či nájdu spoločnú reč s názormi odborníkov, to uvidíme o týždeň 7. marca v košickom Južane, kde bude oficiálne vyhlásenie laureátov za rok 2000 i 20. storočie. Verme, že to budú pekné oslavy športu, a predovšetkým tých ocenených, čo preslávili nielen východ, ale i Slovensko na najvýznamnejších svetových podujatiach.
Organizátori pozvali aj troch vyžrebovaných fanúšikov športu, ktorí sa zapojili do čitateľskej ankety, na slávnostnú akciu v Južane. Sú to: JÁN JURČO, Tušická Nová Ves, J.KAVASCH, Kežmarok, Mgr. MAROŠ KOČIŠ, Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.