Chyby sa často opakujú
Dnes sa budeme venovať trochu neobvyklej bankovke - dvadsaťpäťkorunáčke, ktorá už na prvý pohľad upúta pozornosť. Dominantným motívom lícnej strany je jazdecká socha Jána Žižku so zákrytom pravého oka. Žižkov pomník bol odliaty z bronzu, je deväť metrov vysoký a päť metrov široký. Vnútornú časť vypĺňa oceľová konštrukcia, duté časti sú zaliate betónom. Autorom pomníka bol vynikajúci český sochár profesor Bohumil Kafka. Socha vznikla na Žižkovu pamiatku, ako spomienka na 14. 7. 1420, kedy český vojvodca zvíťazil nad križiakmi. Pripomeňme si niektoré zaujímavé medzníky zo života známeho českého vojvodcu.
Žižka bol pôvodne českým zemanom, narodil sa v Trocnove. Je zaujímavé, že nie je presne známy dátum narodenia, podľa povesti sa vraj narodil pod dubom v Trocnove. Svoje vojenské skúsenosti získal najmä v bojoch proti nemeckým rytierom vo východnom Prusku. Bojoval aj v roku 1410 v Grünwalde, kde boli porazení križiaci. K rozvinutiu jeho schopností došlo až na začiatku husitských vojen. Zomrel v roku 1424, pravdepodobne vo veku päťdesiatpäť rokov, po smrti bol pochovaný v kostole svätého Ducha v Hradci Králové. Neskôr boli jeho pozostatky prevezené do Čáslavi, kde boli uložené v kostole. Jeho pamiatka bola po bitke na Bielej Hore v roku 1620 znevažovaná. Trošku sme sa zastavili pri Žižkovom živote najmä preto, lebo so Žižkom sa stretneme aj na niektorých ďalších platidlách. Teraz sa pozrime bližšie na našu atypickú dvadsaťpäťkorunáčku.
Na celom platidle dominuje modrá farby, podtlač je svetlomodrá, zelená. Funkciu zákonného platidla spĺňala od 1. 6. 1953 do 31. 12. 1962, rozmery 138 x 72 mm. Podobne ako u ostatných nominály, zo začiatku sa aj tieto bankovky tlačili v Moskve. Tie, ktoré sa dostali do obehu neskôr, boli vyrobené v Prahe. Oba varianty môžeme najjednoduchšie rozlíšiť porovnaním číslovačov. Autorom výtvarného návrhu bankovky bol Sergej Akimovič Pomanskij, výtvarný návrh vznikol použitím fotografie sochy, ktorú sme už popísali. Bankovka je chránená priebežnou vodotlačou: hviezda v kruhu. Podobne ako ostatné nominály. Teoreticky sa môžu vyskytovať štyri polohy vodotlače. Vidíme, že varianty vodotlače sa opakujú na celej sérii bankoviek, čo na papierových platidlách nie je ničím výnimočným.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.