neistý. Pripomíname, že bývalú SABINU kúpila bratislavská firma SIBA, s. r. o. a jej konatelia zažili za uplynulého poldruha roka viac nepríjemných skúseností, ako pozitívnych. Doteraz sa im nepodarilo očistiť list vlastníctva od záväzkov natoľko, aby mohli získať úver, ktorý potrebujú na spustenie výroby.
Keďže podmienkou ministerstva financií na odpustenie daňových nedoplatkov bolo to, že v máji 2000 spustia výrobu a dajú prácu tamojším nezamestnaným, pokúsili sa podmienku dodržať. Zamestnali teda ľudí v dobrej viere, že sa im podarí získať úver čo najskôr. Nestalo sa tak. Situácia sa naopak každým mesiacom zhoršovala.
V súčasnosti spomínaný počet zamestnancov nedostal už mesiac mzdu a niektorí uvažujú o tom, že sa znovu zaevidujú na tamojšom úrade práce. Podľa slov riaditeľky OÚP v Sabinove Ivety Ondrejkovičovej, keď si na základe sťažností pracovníkov uplynulý týždeň chceli overiť situáciu priamo vo firme, vrátnik ich do objektu nepustil. "Údajne mali taký príkaz od majiteľov. Už skôr sme ich oslovili, aby nám potvrdili, či vytvorené pracovné miesta platia, ale požiadali nás o dvojtýždňovú lehotu na odpoveď," povedala nám riaditeľka OÚP.
Podarilo sa nám včera skontaktovať s jedným z konateľov firmy SIBA Jurajom Havašom a opýtať sa ho, prečo takto postupovali. "Ja osobne som nedal taký príkaz a ani o tom neviem. Napokon, nechápem, čo tam chceli kontrolovať. Veď už päť mesiacov ľuďom zo sociálnej siete platíme mzdy zo svojich zdrojov a nič nerobia. Štyri týždne z mesiaca sedia doma, napriek tomu ich platíme. Stálo nás to už dva milióny korún a podľa mňa úrad práce robí v tomto prípade nadprácu," rozhorčene konštatoval Juraj Havaš. Vzápätí však podotkol, že vrátnik bol možno ostražitejší preto, lebo z firmy v poslednom čase zmizli akési veci a konatelia strácali nad objektom kontrolu.
Argumentáciu konateľa J. Havaša o tom, že od úradu práce, daňového i okresného úradu v Sabinove čakali skôr pomoc, ako kladenie prekážok, neustále kontroly až ignoráciu návrhov, riaditeľka OÚP I. Ondrejkovičová vyvrátila z pohľadu jednania so zamestnancami. Podľa jej slov a na základe spätných informácií od terajších zamestnancov celé výberové konanie bolo zorganizované podivne. "Uzavreli síce pracovné zmluvy, ale ľuďom dali zároveň podpísať, že súhlasia s neplateným voľnom. Naviac si vyberali takých ľudí, ktorí už nepoberali príspevky z úradu práce či sociálneho odboru. V skutočnosti každý z nich mesačne dostal tisícku a z toho, že sa doteraz nespustila výroba, sú už nervózni," vysvetlila nám riaditeľka OÚP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.