zahraničných investorov a tým aj na oživenie slovenskej ekonomiky. Účastníci pracovných raňajok, ktoré v utorok v Bratislave zvolala francúzsko-slovenská obchodná a priemyselná komora (FSOPK), však majú na zákon iný názor. Na tomto stretnutí sa zúčastnili zástupcovia francúzskych investorov, zástupcovia slovenského priemyselníctva, ale najväčšiu časť predstavovali zástupcovia samosprávy.
Prevažujúci názor bol, že návrh zákona je ešte nedokonalý a z viacerých dôvodov by najrozumnejšie bolo ho stiahnuť z rokovania vlády. "Jednak preto, že príliš veľká ťarcha sa kladie na mestá, ktoré by mali zúčastňovať sa na budovaní priemyselných parkov investovaním až 30 percentami prostriedkov. Viacerí oponenti na číslach dokazovali, že desaťpercentný vklad mesta pri tejto obrovskej investícii je dostatočný, a že pri 30-percentnom podiele miest na tom najviac získava štát a ďalšie subjekty a najmenej získava práve mesto. Vráti sa mu možno deväť percent z celkovej investície aj vďaka množstvu ďalších nákladov, ktoré s tým súvisia, pretože na zákon o priemyselných parkoch nadväzujú aj daňové zákony. Viacerí, ktorí už majú skúsenosti s prípravou priemyselných parkov a so získavaním zahraničných investorov, ako napríklad mestá Trnava, Trenčín, či Martin, majú k návrhu výhrady," uviedol pre náš denník prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška.
Podľa M. Mušku samotní zástupcovia francúzskej strany vo FSOPK upozorňovali na to, aby sa na Slovensku v súvislosti s výstavbou priemyselných parkov nespustila obdoba "socialistickej" súťaže v zmysle, kto ich bude mať viac. "Zmysel realizácie priemyselného parku začína vtedy, keď je prvý konkrétny investor, ktorý v tomto parku bude chcieť investovať. Je jedno, či je to zahraničný alebo domáci investor. Hlavné je, aby bol solventný. Vybudovať priemyselný park a nechať ho čakať na potencionálnych záujemcov je aj podľa Francúzov absolútne neproduktívne," dodal M. Muška, ktorý doplnil toto upozornenie aj argumentmi, ktoré odzneli na pracovných raňajkách.
Medzi nimi bol uvádzaný aj varujúci príklad Maďarska, kde zriaďovanie priemyselných parkov prehnali a kde je využitých len asi 30 percent priemyselných parkov vybudovaných za veľké peniaze. "Takže priemyselné parky áno, ale rozumne. Chce to dobrý zákon a rozumnú štátnu koncepciu. Bolo veľmi zdôrazňované, že to chce reformu verejnej správy, regionalizáciu a to, aby výstavba priemyselných parkov bola vecou regionálnej samosprávy," zdôraznil Milan Muška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.