cesty k vytvoreniu Spojených štátov afrických a ďalších regionálnych inštitúcií. Na programe agendy je aj diskusia o zrušení afrických dlhov. Africkí lídri sa vyjadria k myšlienke vzniku Africkej únie, ktorú v septembri roku 1999 na mimoriadnej vrcholnej schôdzke hláv afrických štátov v líbyjskej Sirte predniesol líbyjsky vodca Muammar Kaddáfí. Africký summit by sa mal zaviazať k sformovaniu takých regionálnych inštitúcii ako Panafrický parlament, Africký súdny dvor, Africká centrálna banka a Africký menový fond.
Pokiaľ by došlo k naplneniu predloženej idey, Africká únia by vystriedala OAJ, ktorá vznikla v roku 1963 ako predvoj boja proti kolonializmu a za nezávislosť krajín Afriky. Oponenti OAJ naznačujú, že s rozpadom koloniálnej sústavy na africkom kontinente sa táto regionálna organizácia stáva prežitkom a je prakticky nepoužiteľná, preto je nutné nájsť novú alternatívu na posilnenie ekonomických a politických vzťahov na kontinente.
Štyridsaťtri z 53 afrických krajín podpísalo právne texty navrhovanej Africkej únie alebo Sirtskej deklarácie v Togu v júli v roku 1999, ale iba 17 signatárov dokument aj ratifikovalo. Deklarácia začne platiť iba v prípade, že bude ratifikovaná dvojtretinovou väčšinou afrických štátov. Summit v Sirte by mal tiež vyzvať ostatné krajiny Čierneho kontinentu, aby tak urobili. Očakáva sa, že hostiteľská krajina bude ústami svojho vodcu Muammara Kaddáfího hľadať solidárny postoj účastníkov afrického summitu k výzve na zrušenie ekonomických sankcií, vyhlásených proti Líbyi v roku 1992.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.