Korzár logo Korzár

Miloš Jakeš: Zradcom tisícročia bol Michail Gorbačov

"Držím palce tým, čo bojujú za obnovenie socializmu"PX: Človek, ktorého meno bolo štyridsať rokov späté so socialistickou ideológiou a zapĺňalo

"Držím palce tým, čo bojujú za obnovenie socializmu"

PX: Človek, ktorého meno bolo štyridsať rokov späté so socialistickou ideológiou a zapĺňalo titulky novín, žije dnes zabudnutý na dôchodku. Tak ako osud rýchlo a nečakane odstrihol Československo od socializmu, odstrihol aj Jakeša od politiky.

Obyvatelia Prahy 6 ho stretávajú na prechádzke, v metre alebo v električke. Osemdesiatnik Miloš Jakeš žije s manželkou, vnučkou a jej tromi deťmi v rodinnom dome. Deň trávi ako každý iný dôchodca. Času má nazvyš. Sleduje televíziu, číta noviny a občas má nutkanie na problémy doby zareagovať. No o jeho články nemá nikto záujem, a tak ich píše "do šuplíka".

Rozhovory neposkytuje. Pred rokmi sa nechal prehovoriť a ponúkol rozhovor Českej televízii. "Postrihali to tak, aby ma zosmiešnili," sťažuje sa Jakeš. Synovia podnikajú. Jeden je vydavateľom a druhý pracuje pre "tretiu ruku". Sám by sa totiž neuživil, lebo sa volá Jakeš.

"Od roku 1989 som s politikou nemal nič spoločné. Vyhodili ma z parlamentu, komunisti ma vyhodili z ústredného výboru strany a nakoniec z celej strany," hovorí aj po jedenástich rokoch z trpkosťou v hlase. Napriek tomu ani raz vo svojom živote nezaváhal nad správnosťou myšlienky socializmu. Politický systém, ktorý sa začal budovať po novembri 89, volá kapitalizmus. Verí však, že socializmus úplne nezanikne a aspoň na Kube sa udrží.

V živote toho precestoval veľmi veľa, prešiel všetky štáty socialistického bloku. Dnes necestuje. Bol len v Juhoslávii pri mori. Keď ho po novembri obvinili z vlastizrady, vzali mu pas, a hoci už prešlo takmer desať rokov, nežiadal oň. Pretože utiecť nechce. "Kam by som aj utekal?"

Za najväčšiu hanbu strany považuje to, že komunistickí poslanci, ktorí v decembri 89 predstavovali v parlamente väčšinu, zvolili Václava Havla za prezidenta. Kontakty s niekdajšími spolupútnikmi neudržiava, stále má svojich ctiteľov, ktorí ho žiadajú o fotku s podpisom. Ťažké srdce má však na zosmiešňovanie svojej osoby, ktoré sa rozbehlo po jeho známom prejave k straníckym funkcionárom o kole v plote.

Kedy ste sa rozhodli vstúpiť do strany?

"Otec k tomu inklinoval. V Zlíne som spoznal, čo je to kapitalizmus. Po vojne sa všetci spolitizovali a ja som do strany vstúpil hneď v máji."

Čo ste študovali v Moskve?

"Históriu komunistickej strany, Marxa, Engelsa, Lenina, riadenie priemyslu, hospodárstva, politológiu s dôrazom na osvojenie si marxistických myšlienok."

Vaším spolužiakom bol aj Alexander Dubček. Akého ho poznáte z tých čias?

"Bol družný, rád športoval, vedel veľmi dobre rusky, preto viac komunikoval so sovietskymi študentmi. Už vtedy bol veľmi rád stredobodom pozornosti, čo sa mu stalo osudným. Neraz prišiel do plnej posluchárne na prednášku neskoro. Otvorili sa dvere a vbehol Sáša. Potreboval na seba upozorniť a takú istú vlastnosť mal a má aj Gorbačov. Túžili po sláve a pre ňu by urobili všetko. Boli ochotní ísť za ľuďmi, ktorí im tú slávu mohli poskytnúť. Dubčekovi to poskytovali pravicoví novinári a pravicoví politici. Spolčoval sa s ľuďmi, ktorí to nemysleli so socializmom dobre."

Vy ste študovali v Moskve v rokoch 1955 až 1958 , v období, keď bol v ZSSR odhalený a odsúdený kult osobnosti. Verejne ho odsúdil Stalinov nástupca Nikita Chruščov. Aká bola v Moskve atmosféra?

"Ľudia v Moskve, s ktorými sme sa stretávali, to spočiatku neprijímali. Až postupne, jednotlivci, v rodinách ktorých sa niečo udialo, sa osmeľovali a kritizovali chyby. Ja osobne som odsúdil spôsob, ako to Chruščov prezentoval, pretože to viedlo k oslabeniu autority Sovietskeho zväzu. Za Stalina sa zo ZSSR stala svetová veľmoc."

Ako sa pozeráte na naše päťdesiate roky, spojené so stalinizmom a s politickými procesmi?

"Po februári 48 došlo k veľkým zmenám. Pokračovalo znárodňovanie, kolektivizácia. V tomto období sa urobilo aj množstvo chýb. Ľudia sú ľudia a každý má iný prístup k realizácii politiky. Päťdesiate roky súvisia s úsilím Západu zničiť socializmus. Bola to len reakcia na to, ako svet postupoval proti socializmu, a tomu musel socializmus nejako čeliť. Urobili sa aj nesprávne kroky, ktoré viedli nielen k odsúdeniu istých ľudí, ale aj k popravám. Neskôr to strana sama odsúdila."

Poznali ste sa s Nikitom Chruščovom?

"Áno, z nejakých rokovaní."

Chruščov nalomil izoláciu medzi sovietskym blokom a USA, dokonca sa obliekal podľa americkej módy. Ako na vás pôsobil?

"Pôsobil ako živelný človek, na všetko rýchlo reagoval, mal na všetko hneď recept. Hlavne keď šlo o pestovanie kukurice. (Smiech.) Chruščov zapríčinil začiatok destabilizácie socializmu. Roztržka s Čínou a hlavne neuvážený krok, keď na mimoriadnom zjazde kritizoval minulosť, to bol veľký úder, z ktorého sa už komunizmus nespamätal."

A Brežnev?

"Brežnev bol veľmi dobrosrdečný, veselý. Pritom rozvážny. Neskôr, keď nastal zlom v jeho duševnej činnosti, s ním už len manipulovali iní."

Aký bol Novotný? Slováci naň mali ťažké srdce.

"Ideám komunizmu a socializmu vysoko oddaný človek. Správaním skromný, až suchár. Čo mu robilo ťažkú pozíciu na Slovensku. Slováci sú iní, nie sú takí upätí a racionálni ako Česi. Keď prišiel na Slovensko, ľudia si ho chceli uctiť. Priniesli mu dary, on ich odmietol. Jeho chybou bolo, že Slovensku dobre nerozumel."

Myslíte si, že sa dalo predísť vstupu vojsk v šesťdesiatom ôsmom?

"Dalo aj nedalo. Bola to vec Sovietskeho zväzu, ktorý to urobil, pretože stratil dôveru v tých, ktorí tu vládli, vrátane Dubčeka. De facto vedenie Sovietskeho zväzu podvádzali. Vedenie ZSSR malo obavy, že Československo by mohlo opustiť Varšavskú zmluvu, socialistický tábor. Vyhlásili, že ani za cenu svetovej vojny Československo nedajú. Sovieti to podstúpili aj za cenu, že ich takmer celý svet odsúdil."

Teraz, s odstupom času, myslíte si, že to bolo správne riešenie Sovietov?

"Správne? Keby to urobili inak, bolo by to určite správnejšie, lebo sa tým narobili obrovské škody vo vedomí ľudí. Vznikla tu protisovietska hystéria, ktorá sa dodnes nestratila. Bola to strašná daň, ktorú Sovietsky zväz za to zaplatil."

A čo pozývací list?

"To je nezmysel. Ja som nikdy nič také nevidel, ani nikto o tom nehovoril."

Kedy a kde ste sa dozvedeli, že do republiky vstúpili vojská?

"Bol som na zasadnutí predsedníctva strany. Minister vnútra Černík sa telefonicky dozvedel, že sovietske vojská prekročili hranice. Dodnes som presvedčený, že Dubček a Černík o tom vedeli už skôr a neurobili proti tomu nič."

Aká bola atmosféra na zasadnutí?

"Veľmi stiesnená. 'Čo teraz, čo budeme robiť?' Predsedníctvo prijalo vyhlásenie, kde odsúdilo vstup vojsk. Ja som nehlasoval, nemal som hlasovacie právo. A práve toto vyhlásenie narobilo veľký zmätok a rozpútalo veľkú antisovietsku kampaň. Keď vstúpili vojská do budovy ÚV, bol som s ostatnými v Dubčekovej pracovni. Odtiaľ postupne vyvolávali ľudí po jednom: Dubčeka, Kriegla, Smrkovského, Špačka, a každého z nich zadržali. My sme to nevedeli."

V súvislosti s inváziou vojsk ste spolu s Jozefom Lenártom obvinení z vlastizrady. Podľa obvinenia ste sa jej mali dopustiť tým, že ste 22. augusta 1968 rokovali na pražskej ambasáde ZSSR o "robotnícko-roľníckej" vláde, ktorá mala nahradiť zákonnú vládu ČSSR a tým legalizovať okupáciu. Súdny proces ešte trvá. Aké je vaše stanovisko k tomuto obvineniu?

"Je to nezmysel. Vtedy sa tam diskutovalo o všetkom možnom. Predsedníctvu šlo predovšetkým o to, aby boli uvoľnení zadržaní súdruhovia. Keď sa to nedarilo, chceli sme obnoviť činnosť vlády, predsedníctva i bez prechodnej účasti Dubčeka, Černíka. Po tejto diskusii sa šlo za prezidentom republiky porozprávať sa s ním o možných riešeniach. Prezident povedal: Odletím do Moskvy a zadržaných priveziem. Čo sa aj stalo. Obviňovať nás z toho, že sme rozvracali socializmus, to je výsmech."

Desiatky rokov ste boli na čele popri Gustávovi Husákovi. Aký bol?

"Husák bol realista. Do smrti ostal presvedčený o správnosti socialistického režimu. Vedel využívať všetky mocenské páky. Vážil som si ho aj preto, že ho nezlomilo, keď bol odsúdený ako nacionalista. Ideám ostal vždy verný."

Zapochybovali ste vy niekedy o správnosti ideí socializmu?

"Nie, nikdy."

Stále si myslíte, že socializmus je tá jediná správna cesta?

"Áno. To, čo sa deje, ma len utvrdzuje v tom, že to, čo bolo, bolo správne, napriek všetkým nedostatkom a problémom. Súčasný režim, kapitalizmus, žije z toho, že rozpredáva všetko, čo bolo za tých 40 rokov rukami miliónov ľudí vytvorené. My sme mali dve miliardy dolárov dlh za celú ČSSR, ktoré boli vyrovnané našimi aktívami. Dnes je zadlženosť len v ČR 26 miliárd!"

Nehovoria dnešní analytici, že tých štyridsať rokov sa žilo na dlh?

"To nie je pravda. Keby sa žilo na dlh, tak by nemali dnes čo predávať a kradnúť."

Nemyslíte si, že predsa len tu absentovala trhová ekonomika?

"Postupne sa to robilo. Bolo tu RVHP, mali sme masový odbyt, lacné suroviny. Nebolo to ako dnes - behať predať jednu lokomotívu - to boli stovky lokomotív, lietadiel, ktoré sa vyvážali."

Životná úroveň bola v Československu vždy vyššia než v Sovietskom zväze, ktorý sa našim občanom dával za vzor. Nebola to cesta späť?

"Vzorom bolo spoločenské a družstevné vlastníctvo výrobných prostriedkov, dnes je 'posvätné' súkromné vlastníctvo. Plánovalo sa. Dnes sa nevie, čo sa bude robiť zajtra. Vtedy sa vedelo, čo bude najbližších päť rokov, a na 90 percent sa to podarilo. Keď to porovnám s dneškom, tak vtedy bola byrokracia ďaleko menšia."

Bolo podľa vás v tej dobe aj niečo, čo bolo zlé, čo mohlo byť úplne inak?

"Ale iste, k tomu sa aj smerovalo. Po prvé, mali sme klásť väčší dôraz na výrobu spotrebného tovaru, po druhé - cestovanie. Boli sme pripravení to aj urobiť. Po tretie, vzťah k emigrácii. Mali sme ju viac využívať, viac s ňou spolupracovať. Drvivá väčšina emigrantov odišla pre ekonomické príčiny, mysleli si, že tam im bude lepšie."

Hovoríte, že socializmus je lepší. Prečo sa teda mali ľudia na Západe lepšie?

"Nie všetci, len priemer. Prečo? Veď to sú všetko koloniálne štáty! Vydrancovali celý svet. Francúzsku patrilo pol Afriky, Anglicku India, Španielsku pol Ameriky, tam sa vtedy hrabalo! Rozkradli tam všetko a Indiánov vyhnali. Koniec koncov, nás rôznymi spôsobmi okrádajú aj naďalej."

A čo sloboda vierovyznania, sloboda slova?

"Aj dnes je cenzúra, robia ju vlastníci. Ďalším faktorom je zisk. My sme v základných smeroch riadili propagandu tak, aby to pomáhalo rozvoju a upevňovaniu socializmu. Bola to tiež určitá cenzúra. Dnes komunistická strana má na obrazovke jedno percento, a pritom má 20 percent voličov. A to je totálna cenzúra."

Myslíte si, že bolo demokratické, keď si volič mohol vybrať vo voľbách až z jednej strany a z jednej kandidátky?

"Bol tu spoločný cieľ. Vznikol Národný front, nepripúšťala sa opozícia, pretože v podmienkach socializmu by bola iba protisocialistická. Zatiaľ čo v kapitalizme, kde strany bojujú o moc, je to jedno, či vyhrajú jedni alebo tí druhí. Pretože všetky parlamentné strany sú za kapitalizmus. Jednotná kandidátka umožňovala nasmerovať ľudí k tomu, aby sa pozitívne život rozvíjal a zlepšoval. Teraz je to boj jedného proti druhému."

V roku 1988 došlo k zmenám. Odstúpil predseda federálnej vlády Štrougal, nahradil ho Adamec, odišiel Chňoupek, Kempný. Prečo odišli?

"Bolo potrebné omladiť vedenie strany. Po zjazde strany, ktorý bol plánovaný na máj 1990, mala byť generálna výmena vedenia. Na jeseň mali byť voľby a nová ústava. Prezident mal byť zmenený 5. mája, to by už ani Husák nebol býval prezidentom. Ja som bol volený s vedomím, že tam budem dva-tri roky a skončím. Mal som vtedy 66 rokov."

Vráťme sa do atmosféry pred novembrom 89. S príchodom Michaila Gorbačova sa väzby ZSSR a ostatných socialistických štátov oslabili. Pri návšteve Československa v roku 1987 naznačil, že sa sovietske vedenie nebude miešať do vnútorných straníckych záležitostí krajín sovietskeho bloku. Zdalo sa vám, československé komunistické vedenie zostalo osamotené?

"Dnes je jasné, že Gorbačov bol zradcom tisícročia! Sám to priznal na prednáške v tureckej Ankare, kde ohlásil, že jeho cieľom bolo zničiť komunizmus. Porážka socializmu je dielom zrady Gorbačova a tlaku medzinárodných nepriateľských kapitalistických síl. Disidenti a všetci okolo, to bolo len ako piate kolo na voze."

Poznali ste Gorbačova osobne?

"Často sme sa stretávali, keďže sme sa obaja venovali poľnohospodárstvu. Zo začiatku som si ho vážil, ale neskôr ho samoľúbosť, túžba po sláve a ústupky Amerike priviedli na druhú stranu. Keď prišiel k nám, vítali ho predovšetkým nespokojenci, disidenti. Keď prišiel do ktoréhokoľvek socialistického štátu, prispieval k jeho rozkladu. Vyžarovala z neho nádej pre všetky nepriateľské sily. Chcel to urobiť aj v Číne, ale tam sa mu to nepodarilo."

Dá sa prirovnať situácia v osemdesiatom deviatom k roku šesťdesiatosem?

"Základným iniciátorom v šesťdesiatom ôsmom bola strana, i keď sa jej to potom vymklo z rúk. V roku 89 bol iniciátorom západný svet, Gorbačov, disidenti a rôzne nespokojné sily tu u nás. Sedemnásteho novembra o nič nešlo. Dôležitým medzníkom je 26. november, keď nastal v strane rozkol. Veľa ambicióznych ľudí sa chcelo spojiť s disidentmi a spolu s nimi vládnuť. To narušilo stranu a vyvrcholilo to mimoriadnym zjazdom v decembri 89, keď strana vzniesla takú sebakritiku, že horšiu nemohol urobiť ani najväčší nepriateľ."

Začiatkom decembra vás predsedníctvo strany spolu s Miroslavom Štěpánom vylúčilo zo strany, označili vás za zodpovedných za 17. november. Ako ste to pociťovali, veď vás vylúčili komunisti, teda vlastní.

"To boli už tie sily v strane - kanisovia, weissovia, adamcovia, mohoritovia - ktorí si mysleli, že keď nás pošpinia, zachránia sa. Pociťoval som to ako zradu a ako porážku. Stali sme sa korisťou, stredobodom štvanice na nás a na naše rodiny. Brániť sa nedalo, pretože nikto nič nechcel uverejniť."

Obvinenie súviselo s policajným zásahom.

"Bolo nariadené, že polícia nemá zasahovať, aby nevznikla paralela medzi konaním nacistov v roku 1939."

Kto dal teda policajtom povel na začatie zásahu proti demonštrantom?

"Ja neviem. Možno to vzniklo spontánne."

Štyridsať rokov ste žili len pre stranu, odrazu vás z nej vlastní vyhodili, nezanevreli ste na komunizmus?

"Vylúčili ma v rozpore so stanovami strany. Vôbec so mnou nehovorili, nepozvali ma. Chceli, aby sa ten hnev, ktorý sa tu odrazu skoncentroval, nevyvalil na nich, ale na niekoho iného. Štěpán potom aj sedel. Ja sa na to pozerám tak, že sú tu isté idey a myšlienky a tým som zostal verný."

Ako sa pozeráte na súčasnú komunistickú stranu?

"Snaží sa zabrzdiť veci, ktoré sa tu dejú. Je však iluzórne si myslieť, že keby boli vo vláde, dokázali by niečo zmeniť."

Je vám niektorá súčasná politická strana alebo politik sympatický?

"Držím palce tým, ktorí bojujú za obnovenie socializmu."

Poznali ste dobre Rudolfa Schustera?

"Iste, veď bol druhým najvyšším funkcionárom vo Východoslovenskom kraji. Bol členom ÚV na Slovensku, členom predsedníctva krajského výboru strany a predsedom krajského národného výboru. Často sme sa stretávali, vážil som si ho, bol to veľmi schopný človek."

Dnes je v politike, zmenil stranu, chodí do kostola, hovorí, že je veriaci.

"Vychádza z danej reality. (Smiech.) Je to ťažko pochopiteľné."

Chodili ste niekedy do kostola, verili ste niekedy v Boha?

"U nás nikto do kostola nechodil. Do kostola som chodil, keď boli tie atrakcie, napríklad na Veľkú noc. Keď má niekto svadbu zo vzdialených príbuzných v kostole, tak idem. Nikdy som však neveril. Som ateista. Ale rešpektujem tých, ktorí veria."

Poznáte aj niektorých ďalších slovenských politikov?

"Osobne som sa stretol s Kanisom a Weissom. Pracovali v ústave marxizmu-leninizmu. Mali sa podieľať na príprave môjho vystúpenia na zjazde spisovateľov. Niečo napísali, no ja som sa im poďakoval a povedal, že z toho, čo napísali, nemôžem použiť ani slovo, pretože nemôžem spisovateľa učiť, ako má písať."

S vaším menom spájali ľudia spojenie "kôl v plote". Ako vzniklo?

"Bolo to na schôdzi v júli 89, kde mi dávali otázky a ja som odpovedal. V podstate som povedal: 'Keď robíme politiku a keď nebudeme mať vašu podporu a keď vy nebudete požadovať, aby k zmenám došlo, tak je vedenie ako kôl v plote.' Z toho potom urobili Jakeš - kôl v plote.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu