mladistvých, ktorí trpia touto chorobu. Avšak pre súčasnú mladú generáciu s cukrovkou sa otvára reálna perspektíva, že v priebehu ich života dôjde k zásadným zmenám v liečbe tejto choroby.
Diabetikom, ktorí s touto chorobou žijú bez komplikácií 25 alebo až 50 rokov sa odovzdáva na Slovensku grafický list akademického maliara Jozefa Bubáka (inak autora slovenských bankoviek). Joslin Diabetes Center v Bostone (je pomenované po otcovi svetovej diabetológie, ktorý jej štúdiu zasvätil celý svoj život) udeľuje pacientom, ktorí si aplikujú inzulín 50 rokov, Joslinovu medailu. Je to strieborná plaketa, na ktorej sú zobrazené tri ušľachtilé kone cválajúce bok po boku. Prvý nesie meno Inzulín, druhý Diéta a tretí Cvičenie. Kone drží na uzde ľudská postava stojaca na prostrednom koni, ktorou je v skutočnosti pacient, a nie lekár.
Cukrovkou trpeli ľudia už v starom Egypte. Prvú zmienku nachádzame na Eberusovom papyruse objavenom v roku 1962 nemeckým egyptológom, kde bolo napísané: "choroba je veľmi vzácna. Jej príčina je neznáma, prejavuje sa veľkým smädom, takže chorý neprestáva piť, pritom stále močí, vymočí viac než vypije. Telo preto chradne, rozpúšťa sa, až človek umiera a šíri okolo seba nepríjemný zápach." Egypťania si mysleli, že toto ochorenie je dielom zlej bohyne alebo zlého ducha. Tamojší lekári, ale ani lekári počas ďalších 3 000 rokov nevedeli cukrovku liečiť. Príčina vzniku nebola dlho známa. Všímali si, že chorý sa cíti lepšie, keď hladuje, až dovtedy, kým nebola opísaná diabetická kóma.
najskôr sa zistilo, že slinivka brušná je životne dôležitý orgán, vylučuje látku, ktorá prechádza do krvi. Dr. Langerhans objavil v slinivke ostrovčeky, v ktorých sa látka tvorí. Súvislosť choroby so slinivkou potvrdili na pokusoch so psami. Látku vylučujúcu slinivkou nazvali v roku 1909 inzulínom. Vynájdenie a aplikácia inzulínu oddialila nevyhnutnú smrť tých, ktorý ochoreli na cukrovku.
Dnes už nie je diabetik so svojimi problémami osamotený. Má prístup k modernej aplikačnej technike, inzulínom, liekom, glukomerom. Celosvetovým trendom je investovať do prevencie, ktorá je tretinou nákladov liečby následkov cukrovky, jej spoločenských a sociálnych dopadov. Okrem ekonomického efektu je tu prítomný subjektívny efekt diabetik žije dlhšie, produktívnejšie a zdravšie.
Lenže pre ďalší výskum a modernú liečbu i starostlivosť o diabetika bude potrebných mnoho menších, ale i veľkých darov od priaznivcov a pochopenie širokej verejnosti i predstaviteľov štátnych a zákonodarných orgánov. Nádej človeku pomáha, optimistickí ľudia všetko znášajú lepšie a dobre pôsobia aj na svojej okolie.
Autor: Jana Vargová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.