osôb českej výpravy, v špeciáli na linke Praha - Skopje ich však bolo len 74. Chýbal totiž ten najprominentnejší, predseda ČMFS František Chvalovský (na obr.). "Máme o jedného pasažiera menej," ohlásila kapitánovi lietadla letuška. "Netuším, čo sa na letisku stalo. Bol som vpredu, neviem, čo sa dialo za mnou," nervózne vysveľoval novinárom v hoteli Holiday Inn v Skopje druhý miestopredseda ČMFS Jan Obst. O neúčasti Chvalovského v Macedónsku sa dozvedeli ostatní členovia výpravy až priamo v Skopje. "Môžem povedať len to, že pán predseda tu s nami nie je. Mal tu byť, o ôsmej je večera, ktorú pripravil Macedónsky futbalový zväz, žiadne bližšie informácie však nemám," prehlásil Jaroslav Kolář, tlačový hovorca ČMFS. "Jeho taška do Skopje dorazila," prezradil generálny sekretár ČMFS Luděk Macela. "Mal odletieť, ale neodletel. To, že bol na letisku zadržaný, som sa dozvedel až zo správy, ktorá mi prišla na mobilný telefón," doplnil Macela. Ako vlastne Česi hostiteľom vysvetlili neúčasť predsedu svojho zväzu? "Normálne. Že nastali právne dôvody, kvôli ktorým nemohol priletieť," dodal Obst.
Františka Chvalovského, predsedu Českomoravského futbalového zväzu, zatkla v utorok na letisku Praha -Ruzyň Polícia Českej republiky. Vyšetrovateľ ho oboznámil s obvinením z trestného činu úverového podvodu a podal návrh na vzatie do väzby. Chvalovskému hrozí trest odňatia slobody až na dvanásť rokov. Podľa informácií, ktoré odvysielal Český rozhlas, chcel Chvalovský nastúpiť do lietadla na poslednú chvíľu, keď už bola celá výprava pripravená k odletu. "Pan František Ch. bol ako generálny riaditeľ a predseda správnej rady Českomoravskej agrárnej spoločnosti (Č.A.S.) obvinený vyšetrovateľom z toho, že opakovane využíval poskytnuté úverové prostriedky iným spôsobom, ako sa zaviazal, a svoje úvery navyše nesplácal.Celková škoda sa pohybuje okolo 640 miliónov Kč," povedala Soňa Jindráková, tlačová hovorkyňa Úradu vyšetrovania polície ČR. Poškodeným finančným ústavom je Komerčná banka (KB), finančné operácie sa týkali firiem Č.A.S. a Satrapa, pričom v prípade figurujú aj ďalší obvinení (predbežne traja).
Hovorkyňa KB Marie Růžičková povedala pre ČTK, že v posledných mesiacoch si Komerčná banka a vyšetrovateľ "vymenili veľké množstvo informácií". Znamená to, že akcia sa pripravovala dlhšie. Dlhšie sa viedlo aj vyšetrovanie, už v januári tohto roku prebehla schôdzka medzi Chvalovským (v sprievode právnikov) a šéfom republikového úradu vyšetrovánia Zdeňkom Pelcom. Jej výsledkom bolo aj to, že každú zahraničnú cestu musel Chvalovský ohlasovať polícii ČR. "Pán Chvalovský sa s pánom Pelcom skutočne zišiel a bola uzavretá akási dohoda alebo padlo čestné slovo, že sa môj klient nebude pred políciou ukrývať, neutečie a bude spolupracovať. Preto považujeme demonštratívny spôsob zadržania pána Chvalovského na letisku za nekorektný," povedal advokát Chvalovského Karel Brückler. Chvalovského obhajca tvrdí, že jeho klient žiadny úverový podvod nespáchal. Podľa Brücklera v kauze jeho klienta o žiadne úverové podvody nejde: "Spôsob prefinancovania aktivít firmy Č.A.S. navrhla samotná Komerčná banka, ktorá v podstate používala finančné prostriedky získané z týchto zmlúv aj pre svoju vlastnú potrebu. Nikto nebol podvedený, pretože banka o všetkom vopred vedela." Dodajme, že jeho klient odmietol v tejto fáze vyšetrovania vypovedať.
Milan Šiška, šéf zvláštneho odboru vyšetřovateľov pre hospodársku kriminalitu, už pred mesiacom pripustil, že pokiaľ je to pravda, trestnej zodpovednosti sa nevyhnú ani predstavitelia KB. Podľa Zemských novín mal Chvalovský v KB komplicov, jedného vraj dokonca priamo v osobe bývalého riaditeľa KB Jana Kollerta. Trestné oznámenie na "neznámeho páchateľa" podala KB až po tom, čo počas jari 2000 vystriedal vo fuknkcii Kollerta Radovan Vávra.
Ináč, zatknutie Chvalovského prišlo dva týždne po tom, čo Valné zhromaždenie ČMFS drvivou väčšinou odmietlo hlasovať o jeho odvolaní. Tento návrh podporilo len 17 z 310 delegátov!
Český denník Sport pripravil menšiu anketu s významnými osobnosťami českého futbalu. Otázka bola jednotná - čo hovoria na zatknutie prvého muža českého futbalu. Tu sú respondenti a ich odpovede. Vladimír Leška, generálny riaditeľ Slavie Praha a člen výkonného výboru ČMFS: "Je to veľmi vážny problém, na ktorý sa musí reagovať... Je nutné zaistiť funkčnost futbalu, napríklad vyriešiť podpisové právo a ďalšie veci. Že zatknutie pána Chvalovského poškodí image českého futbalu? Nevidel by som to tak dramaticky. Predseda nerovná sa český futbal, povesť športu nerobia funkcionári, ale predovšetkým výsledky reprezentácie, klubových tímov a výkony českých hráčov v zahraničí. Na druhej strane, pán Chvalovský je členom exekutívy UEFA (zvolený v roku 1998 na 4 roky, teda do roku 2002 - pozn. red.) a z tohto pohľadu teda ide o veľmi vážnu vec." Jiří Kubíček, riaditeľ Sigmy Olomouc a člen výkonného výboru ČMFS: "Myslím, že futbalu sa nič vážne nestalo. Niesme predsa štátom jedného muža. Celá vec se týka jeho obchodných aktivít, ktoré niesú podľa mojich informácií spojené s futbalom." Vlastimil Košťál, prezident pražskej Sparty: "Zastihli ste ma medzi šestnástou a sedemnástou jamkou ďaleko od Prahy, takže se vám momentálne, bohužiaľ, nemôžem venovať." Alexander Károlyi, predseda disciplinárnej komisie ČMFS: "Nemám o tejto kauze žiadne iné informácie ako tie z médií, preto sa k tejto záležitosti nemôžem kvalifikovane vyjadriť." V Blšanoch sa prípad Chvalovský preberá od A po Zet. Nie div, Chvalovský tu pred rokmi chytával, nie je žiadnym tajomstvom, že na vzostupe futbale v Blšanoch a jeho postupe medzi elitu má veľkú zásluhu práve on. V Blšanoch však odmietajú, že by sa ich kauza nejako "existenčne" dotkla. "Od momentu, keď sa stal pán Chvalovský predsedom zväzu, blšanskému klubu nepomáhal, ani v ňom nebol ekonomicky zainteresovaný," povedal športový riaditeľ Chmelu Blšany Jan Říčka.
Na záver najväčší kritik pomerov v českom futbale, bývalý inernacionál Milan Luhový: "Skončila "legrace" a nastáva vážna situácia. Myslím si, že k jej riešeniu je potrebné pristúpiť zodpovedne. Mali by si to uvedomiť všetci, ktorí doteraz alibisticky tvrdili, že pán Chvalovský je čestný človek, úspešný podnikateľ a skvelý predseda. Ukazuje sa, že to nie je úplne pravda. Podľa môjho názoru by malo byť zvolané mimoriadne valné zhromaždenie, mal by odstúpiť nielen Chvalovský, ale celý výkonný výbor ČMFS!"
O ďalšom pobyte Chvalovského vo vyšetrovacej väzbe rozhodoval včera Obvodný súd Praha 1.
Autor: mst
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.