V každom z nás vznikajú rôzne obranné reakcie na podmienky ohrozenia alebo neuspokojenia potrieb. Ako najčastejšie obranné reakcie sa uvádzajú
Alexander Kvietok
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
agresia, regresia, represia a fixácia.
Môže sa stať, že pri ohrození alebo pri neuspokojení potreby reagujeme agresívne. Formy agresie sú rôzne. Častá je agresia fyzická, ale ďaleko častejšou je agresia slovná. Pri nej používame ponižujúce a odsudzujúce výroky a vety a adresujeme ich buď priamo (do očí), alebo nepriamo (za chrbtom). Najčastejšie urážame v afekte, nie je tiež vzácne ohováranie alebo iné zámerné skresľovanie povesti druhého. Keď sa ukáže, že naša agresia bola účinná, potom ju začíname používať čím ďalej tým častejšie. K agresii sa ľahko uchyľujeme aj vtedy, keď neočakávame odpor. Tak napríklad k podriadenému sme ďaleko agresívnejší než k seberovnému alebo dokonca k nadriadenému.
V každom vývinovom období sa vyskytujú špecifické formy správania. Inak sa celkove správa školák, inak mladík pred vojnou, či začínajúci pracovník. Vývin tu ide od jednoduchších foriem správania a jednania k formám kvalitnejším. Ak v zrelom veku nastanú prekážky a prídu traumatizujúce zážitky, potom sa môže stať, že na takúto obtiažnu situáciu reagujeme regresiou, t.j. návratom k menej kvalitnejším formám správania, než aké sme mali doposiaľ. Ide vlastne o istý spôsob obrany, ale obrany skôr infantilnej. Pritom sa ľahko stávame nápadní až smiešni a ľahko strácame autoritu.
Veľa našich aktivít neprináša predpokladaný úspech. Prináša to nespokojnosť a niekto sa môže cítiť ponížený sám pred sebou. Represia je potom vlastne zabudnutie na všetko, čo by nás mohlo ponížiť. Je to tzv. motivované zabudnutie. V mnohých prípadoch je to vhodná technika obrany pred ohrozením.
Ak je naše cieľavedomé úsilie sústavne marené, môžeme strácať záujem. Potom ide o správanie so stratou motivácie. Hovoríme potom o fixácii a pre ňu je príznačná rezistencia, nezáujem, necitlivosť, imúnnosť voči odmenám i trestu. Fixácia je demobilizujúca obranná reakcia.
Vedieť o tom, ako sa v situácii ohrozenia alebo neuspokojenia potrieb správame, ako na ňu reagujeme, hlavne ako nesprávne reagujeme, to všetko prispieva k nášmu lepšiemu sebapoznaniu.