hovorí, že všetky sa nedajú stihnút. Zo žartu tvrdí, že komunisti mohli ešte jednu pätrocnicu vydržat. Asi aj preto má silné sociálne cítenie. Tvrdí, že je manažér a napriek tomu sa stal najvyšším mestským úradníkom. Pred dvoma rokmi si sadol do primátorského kresla v Rožnave. Volá sa František Kardoš.
Podarilo sa vám splnit plány, s ktorými ste išli pred dvomi rokmi do funkcie?
Na väcšinu vecí, ktoré boli vo volebnom programe, treba istý cas. V našej republike nic nejde lahko. Za prvé dva roky nastali pozitívne zmeny. Spolupráca vedenia mesta s poslancami mestského zastupitelstva je velmi dobrá. V dôležitých hlasovaniach, ked išlo vážne veci, boli poslanci jednotní. Je to výsledkom dobrých informácií. Snažíme sa vždy podrobne vysvetlit, o co vedeniu mesta ide.
Práve to, že poslanci na rokovaniach MZ hlasujú velmi casto jednohlasne, je prinajmenšom cudné. Neexistujú opozicné názory?
Všetci poslanci podporili náš volebný program a všetky naše kroky sa odvíjajú od neho. Urcite však vedia o com hlasujú. Niekedy sú v kluboch pred zasadnutím velmi tvrdé diskusie.
Už viac ako desat rokov stojí výstavba krytej plavárne, hoci pred každými volbami padajú sluby, že bude dokoncená...
Z normálneho úveru sa krytá plaváren dokoncit nedá. To som niekolko krát verejne vyhlásil, aj pred mojím zvolením. Vo volebnom programe sme hovorili o potrebe dokoncit rozostavané stavby v meste. Robíme všetko preto, aby sme konecne dostavali všetky "pamätníky socializmu" v Rožnave. Našli sme spôsob ako dokoncit Dom kultúry a coskoro bude odovzdaný do užívania. Dalším problémom z tohto súdka je rozostavaný objekt na sídlisku Juh, ktorý mal pôvodne slúžit ako obchodný dom. Bude slúžit ako podnikatelský inkubátor. Zdá sa, že si to uvedomili v Polnobanke, ktorá má na objekt záložné právo. Nedaleko bude stát supermarket Billa, takže nákupné centrum už z toho nikdy nebude.
V posledných dvoch rokoch vzniklo v meste niekolko nových firiem, v ktorých má mesto stopercentný podiel, alebo je podielnikom. Fungujú k vašej spokojnosti?
Cítim sa viac manažérom ako úradníkom. Preto naše kroky v roku 1999 viedli k tomu, aby sme reštrukturalizovali majetok mesta. Tieto nové štruktúry majú za sebou rok cinnosti. Sú niektoré momenty, ked nie som spokojný s ich fungovaním, ale za jeden rok sa nedá dosiahnut stopercentný úspech. Verím, že sme sa vybrali správnym smerom.
Takže cinnost firmy Rozeko, ktorá vykonáva cinnost za bývalé technické služby a kapitálovo do nej vstúpil rakúsky partner, 1. Rožnavská a. s., alebo Tri ruže, s. s r. o., je podla vás dobrá...
Nestaval by som to takto. Mám podrobný prehlad o cinnosti týchto firiem a viem s akými starostami fungujú. 1. Rožnavská napríklad eviduje pohladávky neplaticov vo výške takmer devät miliónov korún. A musíme platit, napríklad za plyn, lebo plynári by nás odpojili a doplatili by na to aj obcania, ktorí nemajú problémy s platením služieb spojených s bývaním alebo nájomného. Je to však velmi citlivý problém.
V com?
Neplaticov nemôžeme jednoducho vyhodit na ulicu. Musíme im poskytnút náhradné bývanie. Všeobecne je bytov na Slovensku málo a je to jeden velký problém, ved jedenást rokov sa takmer vôbec nestavali. Zo žartu zvyknem hovorit, že ešte jedna socialistická pätrocnica mohla vydržat. Postavilo by sa v Rožnave plánovaných 1500 bytov, dokoncila by sa krytá plaváren a zlepšila infraštruktúra v meste. Mali by sme menej starostí.
Rožnava a celý horný Gemer je sužovaný vysokou nezamestnanostou. Snažíte sa nieco robit aj v tejto sfére?
Otvorene a úprimne hovorím, že riešit nezamestnanost nie je vecou samosprávy. Ale v súcasnosti sa ani my tomu nevieme vyhnút a niektoré aktivity mesta smerujú aj do tejto oblasti. Už som spomínal podnikatelský inkubátor a pracuje aj na výstavbe priemyselno-technologického parku. Dostat náš projekt do Bruselu bolo velmi nárocné. Velmi nám v tejto veci pomohol Rožnavcan Július Slovák, ktorý pracuje na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. Tieto aktivity by mali pomôct nezamestnanost znížit. Tiež by bolo dobré, keby sa zacalo tažit na Mária bani. V rozpocte máme kapitolu, z ktorej poskytujeme financnú pomoc ludom, ktorí sú v hmotnej núdzi. Stavby, do ktorých investuje mesto, sa snažíme zadávat domácim rožnavským stavebným firmám. To je tiež forma pomoci, ale sociálnu politiku má v ruke štát.
V tejto oblasti má pomôct reforma verejnej správy, ktorá však mešká. Kompetencie zo sociálnej sféry by prešli na samosprávu aj s príslušným balíkom financií...
Sme na to pripravení, to tvrdím celkom vážne. Budeme bližšie k obcanom, ved nás priamo volia a musíme im skladat úcty.
Ako vidíte nasledujúce dva roky, co je zvyšok tohto volebného obdobia?
Chceme dokoncit zacaté projekty. Teraz máme za sebou prípravnú fázu a nastáva realizácia našich zámerov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.