bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky vo Vatikáne MUDr. Anton Neuwirth, ktorého sme sa opýtali na niektoré momenty, ktoré nedávno inšpirovali čelných predstaviteľov KDH k návrhu na zmenu Ústavy SR.
Aký je váš názor na umelé prerušenie tehotenstva?
- Ako lekár to považujem za úmyselné zabitie človeka. Pred niekoľkými dňami sa publikovalo, že sa konečne podarilo objaviť zloženie ľudského genómu. Vysvitlo, že dieťa sa síce málo ale predsa odlišuje od svojej matky a teda sú to dve odlišné bytosti. Donedávna sa hovorilo, že žena si môže so svojím telom robiť čo chce. Lenže po zistení, že plod v jej tele je iný človek, treba to chápať úplne inak. Nejde tu už len o zaistenie práva ženy na možnosť slobodného narábania so svojim telom, ale aj o zabezpečenie práva na ochranu dieťaťa, pretože ono sa ešte nevie samo brániť.
Ďalším aspektom problému je neželané tehotenstvo.
- V takom prípade sa dá zariadiť adopcia dieťaťa bezprostredne po pôrode. Tým sa dá predísť nielen interrupcii, ale aj inému javu, ktorým je umelé oplodňovanie v skúmavke.
Aký je váš názor na predmanželský sex?
- Som zásadne proti. Chápem, že isté sexuálne skúsenosti na začiatku chýbajú. Avšak tie sa dajú nadobudnúť aj počas manželstva. Veď manželstvo prináša do života niečo nové, čo predtým nebolo. Na druhej strane, ak človek poznal predmanželský sex, môže uňho počas manželského zväzku dôjsť k sklamaniu. Stále totiž platí, že ak človek nebol v lepšej kuchyni, myslí si, že tá jeho kuchyňa je najlepšia.
Myslíte si, že sa situácia v tomto ohľade v ostatnom období výrazne zhoršila?
- Pre ilustráciu: v roku 1945 mi hovoril farár z Tepličky pri Žiline, že až 95 percent neviest ide k oltáru nepoškvrnených a spomedzi chlapcov je až 85 percent panicov. Keby sme túto otázku položili v súčasnosti, pomer by bol podstatne menej priaznivý.
V niektorých západoeurópskych krajinách boli oficiálne legalizované homosexuálne partnerstvá. U nás to zatiaľ nehrozí.
- Homosexuálna orientácia človeka prináša so sebou kopu problémov. Viac ako sa vyskytuje v spoločnom živote heterosexuálov. Sexualita v mojom ponímaní, ako doktora a veriaceho človeka, má svoj zmysel v plodení a udržiavaní rodu. Tento základný rys v homosexuálnych vzťahoch chýba. Naviac, kým heterosexuáli sú viazaní prísnym mravným poriadkom, homosexuáli žiadajú niečo, čo je mimo každého mravného poriadku. Problém je v tom, že homosexuáli síce môžu byť partnermi, ale nemôžu sa stať manželmi, pretože netvoria rodinu. Dôvodom je, že hoci u nich existuje istá podobnosť, nie je to identita s heterosexuálnym manželstvom. A ak potrebujú právnu ochranu svojho partnerského vzťahu, podľa mojej mienky existuje dostatok príslušných právnych predpisov.
Prečo otázka interrupcií rezonuje v politike KDH len vtedy, ak sa niečo dôležité deje vo veľkej politike, ako napríklad pri nedávnom schvaľovaní Ústavy SR? Potom to chtiac-nechtiac vyzerá ako vytĺkanie politického kapitálu z danej situácie.
- V žiadnom prípade nejde o vytĺkanie politického kapitálu. Dnes totiž vieme úplne presne, že z tohto súboja na politickom nebi nezískame ani percento. Zhodou okolností som bol v roku 1993 pri schvaľovaní naše ústavy a už vtedy som uviedol, že práve kvôli štvrtému odseku v článku 15 je pre nás najvyšší zákon neprijateľný. Náš negatívny postoj vtedy vyplynul zo základného etického princípu. Teraz sa opäť rozhodovalo o podobe novely ústavy, lenže padlo rozhodnutie, že o interrupciách sa hlasovať nebude. Takže poslanci KDH mohli tentokrát odobriť prijatie novely ústavy, v ktorej je navyše zakotvených viacero pozitívnych momentov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.