Pôvod: Vznikla krížením viacerých amerických druhov begbónií.
Opis: Patrí do čeľade begóniovitých (Begoniaceae). Je to bylina vyrastajúca z plochej stonkovej hľuzy. Nízka mäsitá hrubá byť nesie krátko stopkaté nesúmerné listy. V ich pazuchách vyrastajú súvetia s veľkými kvetmi červenej, ružovej, žltej alebo bielej farby. S ich šľachtením sa začalo v druhej polovici minulého storočia. V súčasnosti sa hlavné nároky kladú na kompaktnosť rastlín, bohatú násadu kvetov čistých farieb s dlhým obdobím kvitnutia. Vyšľachtené kultivary sa zatrieďujú podľa vzhľadu kvetov do viacerých skupín, napríklad s veľkým kvetom, so stredne veľkým kvetom, s drobným kvetom, previsnuté begónie a pod. Hlavné obdobie kvitnutia je jún až október. Begónia hľuznatá je vhodná na výsadbu okenných debničiek, balkónov a terás situovaných na východnú alebo severovýchodnú stranu. Možno ju pestovať v byte ako črepníkovú rastlinu. Dobre rastie aj na polotienistých záhonoch v záhrade.
Pestovanie: Kúpime si buď vypestované rastliny alebo hľuzy, ktoré v marci nasadíme do plytkej debničky so zmesou rašeliny a piesku tak, aby boli zasypané iba slabou vrstvičkou a polejeme. Udržiavame ich na teplejšom mieste. Po vypučaní niekoľkých lístkov a korienkov ich presadíme po jednej rastline do malého črepníka a neskôr do väčšieho s priemerom 10 - 12 cm. Von ich sadíme až v druhej polovici mája na vzdialenosť 20 cm. Neznášajú priame slnečné žiarenie. Pestujeme ich na polotônistom mieste chránenom pred vetrom. Polievame pravidelne, ale mierne. Trvalé premokrenie substrátu nie je vhodné. Prihnojujeme v 14-dňových intervaloch roztokom Herbasynu 2 (1 g na liter vody). Koncom septembra pred príchodom mrazov vyberieme rastliny aj s hľuzami a dáme na tienisté miesto, aby obschli. Potom odstránime nadzemnú časť nožom asi 2 cm nad hľuzou. Na zimu ich uložíme vo vrecúškach, prípadne zahrabané v piesku alebo rašeline v pivnici či inej miestnosti chránenej pred mrazom.
Rozmnožovanie: Begónie hľuznaté sa rozmnožujú v januári až februári sejbou veľmi dobrých semien. Pri sejbe treba dodržiavať hygienické podmienky. Semeno sa nezakrýva zeminou. Bytové podmienky nie sú na to vhodné. Menej náročné je rozmnožovanie rozrezaním hľuzy na toľko dielov, koľko má púčikov. Kúsky hľuzy zasadíme do debničiek so zmesou rašeliny a piesku, mierne polievame a držíme na teplejšom mieste. Po vypučaní lístkov a korienkov ich zasadíme do malých črepníkov a neskôr presadíme do väčších.
Zemina: zmes pareniskovej zeme, listovky a piesku v pomere 2:2:1.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.