teplovodným a studenovodným akváriom. Väčšina akváriových rýb žije v sladkej vode. Akvaristi ich rozdeľujú do dvoch skupín: na studenovodné a exotické.
Z historického pohľadu je studenovodné akvárium staršie, kým teplovodné akvárium má dnes viac prívržencov. Príčiny sú veľmi jednoduché, exotické ryby majú výhody: v našich vykúrených bytoch sa množstvu z nich darí. Studenovodné akvárium donedávna slúžilo iba jednému druhu, zlatej rybke a jej viacerým bizarne vyšľachteným formám.
Chov morských rýb je najmladšia vetva akvaristickej vedy. Aj tu platí delenie na studenovodné a teplovodné akváriá. Najobľúbenejšie sú, samozrejme, exotické akváriá, pretože je k dispozícii neuveriteľná rôznorodosť najpestrejších rýb. Pôsobia omnoho atraktívnejšie ako studenovodné ryby, ktorých je pomerne menej a sú sfarbené menej nápadne. Akváriové ryby sa lovia v subtropických a tropických moriach sveta.
Hlavný rozdiel v chove morských a sladkovodných rýb je, samozrejme, voda. Morskú vodu pripravíme pridávaním zmesi morských solí, ktoré dostaneme v akvaristickom obchode. Pridáva sa do vody z vodovodu. Ďalší rozdiel je v tom, že do morského akvária sadíme rôzne druhy chalúh, ktoré esteticky doplníme sadením živých koralov, morských sasaniek alebo rúrkových červov.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.