polí a lúk do vody. Unášaný detrit tvorí u potravne aktívnych rýb prevažnú časť prijímanej potravy. Čo sa týka planktónu, je jeho výskyt vplyvom zvýšeného prietoku vody veľmi nízky a je splavovaný do zátok a kľudných úsekov riek. Na rybníkoch a údolných nádržiach dochádza k pozvoľnému topeniu ľadu. Plytčiny a zátoky sa začínajú pomaly prehrievať a pod vplyvom oteplenia vody dochádza k intenzívnejšiemu vývoju planktónu. V miestach prítokov, kde je splavované značné množstvo potravy, dochádza k zvýšenej koncentrácii rýb, ktoré začínajú postupne vo väčšej miere prijímať potravu.
Mrena je ryba dna a žije prevažne v rýchlych, prúdivých a kamenitých úsekoch. Pláva pri dne, kde "obracia" kamene, pod ktorými sú ukryté larvy vodného hmyzu. U väčších jedincov sa v potrave začínajú objavovať rybky dna. V marci začína byť mrena aktívna a naplno využíva celé spektrum prirodzeného potravného reťazca. Mreny je možné loviť prakticky na čokoľvek. Za najlepšie nástrahy sa považujú dážďovky, larvy potočníkov, syr a cesta s výraznými arómami.
Typickým stanovišťom podustvy sú úseky, kde sa strieda hlbšia voda s perejnatými časťami s prúdivou vodou. Pre podustvu je charakteristická užšia potravná špecializácia na nárasty rias, rozsievok a siníc na pevnom podloží dna, odkiaľ ich zoškrabáva špeciálne tvarovanými rohovitými ústami. Podustva je schopná adaptácie aj na inú potravu napr. obilné šroty, chlieb, pečivo, krúpy, mäsokostná múčka a pod.
V marci sa podustva živí prevažne riasami, unášaným detritom, rastlinným planktónom a v menšej miere larvami pakomárov, potočníkov a pod.
V marci lovíme podustvy (do 15. marca, podobne ako mrenu a od 16. marca do konca mája je chránená) na tzv. "bahienko" - riasy z kameňov, potom na larvy potočníkov, kostné červy, alebo patentky, čo sú pre zmenu larvy pakomárov. Na stojatých vodách môžeme podustvy zvyknúť na vnadenie rôznymi rastlinnými náhradami, ktoré potom používame ako nástrahu (strúhanka, chlieb, pečivo, cesto).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.