smútku, tento problém totiž nedokážu adekvátne riešiť. Rómovia sú v tomto ohľade totálni anarchisti, pretože o stavebné povolenie spravidla nikdy nežiadajú, iba si nájdu pekné miesto, zbijú zopár dosák s plechom a bývajú.
Vrcholom drzosti však je, keď si cudzie pozemky "okolíkujú" a natiahnu na nich šnúry ako na svoje.
Podobný prípad sa vyskytol v Nižnej Myšli, kde žije asi 200-členná rómska komunita, v ktorej panuje 99-percentná nezamestnanosť. "Od roku 1990 tu vyrástli dve bytovky, kde sa nasťahovalo 16 rodín. Keďže sem stále prichádzajú nové rodiny a počet obyvateľov sa markantne zvýšil, vznikol problém s bývaním. Preto si Rómovia začali stavať maringotky a chatrče mimo bytovky," informoval nás o vzniku čiernych rómskych stavieb starosta Nižnej Myšle František Štich. "O vykolíkovaní pozemkov však nič neviem, momentálne som hospitalizovaný, preto vám na to odpovedať neviem. Dúfam, že je to iba zlý žart," uviedol.
"Pozemky si tu nikto neberie, staviame na pozemkoch, ktoré patria k bytovkám. Tie si berie každý," prezradil nám obyvateľ rómskej bytovky Peter Zupko.
"Nemáme kde bývať, s manželom sme najprv boli pri svokre, no tá nás vyhodila. Starosta by sa mal o nás postarať. Boli sme za ním, že nemáme kde bývať a on nám povedal, že si máme robiť, čo chceme. Tak sme si postavili tú chatrč," povedala nám Zuzana Janova, ktorá býva s rodinou v jednej z množstva načierno postavených chatrčí.
Za jej príbytkom sme našli spomínané kolíky, ktoré by síce zodpovedali obvodu nejakej maringotky, no v čase našej návštevy bolo na šnúrach povešané prádlo. "To je iba taká provizórna sušiareň, nikto si tu nebude nič stavať. Je to hlúposť. My staviame iba na vysporiadaných pozemkoch," vysvetlil nám P. Zupko.
Starosta F. Štich nám však túto skutočnosť vyvrátil a povedal, že pozemky zďaleka nie sú vysporiadané. "Nie sú to ich pozemky, patria urbárskej spoločnosti, ktorú oslovíme a v dohľadnom čase budeme robiť poriadok. Ďalej to tak nemôže ísť," povedal. Ako, to nám však zatiaľ nešpecifikoval.
V súvislosti s uvedenými skutočnosťami je evidentné, že ostatní obyvatelia obce sú počínaním svojich spoluobčanov nepriamo diskriminovaní. Tí totiž, ak chcú stavať, musia si pozemok najprv kúpiť a potom, ak by chceli na ňom postaviť čoby len záhradnú chatku, musia žiadať o stavebné povolenie. To sa niekedy vybavuje aj rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.