že na poslednú chvíľu finančná komisia navrhla zrušiť klub dôchodcov a kultúrne stredisko. Ako nám povedal vedúci ekonomického odboru Peter Bajus, návrh zmenil celú filozofiu rozpočtu nehovoriac už o tom, že navrhované termíny ukončenia činnosti nekorešpondovali napríklad so zmluvami, ktoré majú tieto inštitúcie uzatvorené s inými subjektami.
Ako zdôraznil P. Bajus v súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že až tri štvrtiny príjmov tejto mestskej časti idú na réžiu miestneho úradu, kulturáku a klubu dôchodcov, v porovnaní s minulým rokom výrazne znížili výdavky spojené s ich činnosťou. Tento rok by malo ísť na kultúrne stredisko 800 tisíc pri predpokladaných výnosoch z jeho činnosti na úrovni 300 tisíc korún a na klub dôchodcov by malo ísť 205 tisíc, kde plynú príjmy len z členského, čo predstavuje 30 tisíc korún. Predbežne sa uvažuje o celkovom znížení nákladov na správu mestskej časti asi o 950 tisíc korún a na poslaneckých odmenách asi o 100 tisíc.
"Mzdové náklady samotných zamestnancov miestneho úradu sme zredukovali zo 6,6 milióna v roku minulom na 6,3 milióna pre rok 2001," zdôraznil P. Bajus. "Ostatné náklady, ktoré ste spomínali, sú síce tiež mzdové, ale sú vlastne platbami za výkon prác, ktoré mestská časť musí zabezpečovať."
Okrem príjmov na úrovni 16,7 milióna korún, ktoré predpokladá návrh rozpočtu, do mestskej časti príde ešte 11,1 milióna korún od mesta. Tieto prostriedky, ako zdôraznil P. Bajus, sú však účelovo viazané. Použijú sa okrem iného na VPP vo výške 9,4 milióna korún, z toho 5 miliónov pôjde na údržbu komunikácií. Pritom napríklad náklady len na nevyhnutnú údržbu miestnych komunikácií, ktorú by mala zabezpečiť mestská časť, podľa Správy komunikácií mesta Košice predstavujú 46,6 milióna korún. Od roku 1995 táto mestská časť nedostala od mesta ani korunu podielových daní.
"Mesto nám prisľúbilo poskytnutie finančných prostriedkov z odpredaja majetku. Žiadame, aby nám dalo časový harmonogram financovania, aby sme sa konečne mohli do opráv pustiť," zdôraznil P. Bajus.
Veľký škrt cez rozpočet Severu urobilo aj to, že sa niekoľko najväčších podnikov dostalo do konkurzu. Príjmy z daní z nehnuteľnosti tým poklesli o niekoľko miliónov. Napríklad Komag síce v tomto roku zmenil majiteľa, noví vlastníci sa však platcom dane stanú až v budúcom roku.
Ako to dopadne s kulturákom a klubom dôchodcov, nevedno, pretože svoje stanovisko k problému musia zaujať jednotlivé komisie a potom sa predložia miestnej rade. Starostka Andreja Takáčová chce problém nastoliť aj na verejnú diskusiu. Čo sa týka samotného rozpočtu, na jeho schválenie je potrebná trojpätinová väčšina prítomných. Zatiaľ k dohode poslaneckých klubov zabezpečujúcej potrebnú väčšinu hlasov nedošlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.