riaditeľa SOU obchodného, nebolo mi to umožnené," povedal pre náš denník Jozef Vaľko (na obr.). Zároveň ukázal ministerské rozhodnutie o svojom odvolaní.
Peripetie okolo odchodu Jozefa Vaľka z funkcie riaditeľa Stredného odborného učilišťa obchodného na Ul. Duklianskych hrdinov v Prešove začali v roku 1999. Vtedy J. Vaľko neuposlúchol rozhodnutie krajského prednostu Jozefa Polačka s odôvodnením, že odvolať ho môže iba minister školstva, lebo ministerstvo je zriaďovateľom učilišťa. Polačko na toto odkázal Vaľkovi, že ak neodíde sám, bude z budovy vynesený aj so stoličkou. Napokon sa Jozef Vaľko predsa rozhodol zobrať odstupné a odísť. Zároveň sa však obrátil so žalobou na súd.
Okresný súd v Prešove vo veci konal a v októbri 2000 vyniesol rozsudok, že Jozef Vaľko je naďalej riaditeľom SOU obchodného v Prešove. Nárok o zaplatenie ušlej mzdy 176 tisíc korún so 17,6-percentným úrokom však vylúčil na samostatné konanie. Spomínaný rozsudok nadobudol právoplatnosť 16. decembra. V Korzári sme v predvianočnom čase informovali, že krajský úrad sa voči prvostupňovému rozhodnutiu súdu neodvolal. Tiež sme dodali Vaľkove konštatovanie, že sa do funkcie mieni vrátiť.
Urobil tak 1. februára. Jeho meškanie súviselo s tým, že bol do 31. januára práceneschopný. "Keď som prišiel, všetci - vrátane predsedu rady školy - sa vytratili. Neskôr mi zástupca krajského prednostu Miloslav Murajda doručil odvolanie z funkcie a požadoval, aby som jeho prevzatie podpísal. Čo som však neurobil." J. Vaľko vysvetlil, že odvolanie ktoré mu Miloslav Murajda priniesol 1. februára malo dátum vyhotovenia 6. decembra a účinnosť od 10. decembra 2000. "Pýtam sa, prečo mi odvolanie z funkcie neposlali doporučenou poštou priamo z ministerstva školstva?" Ďalšou skutočnosťou, ktorá podľa Vaľkových slov nehrá. je fakt, že na odvolávacom dekréte z ministerstva nie je žiadna pečiatka a ani meno toho, kto ho podpísal. "Veď ten papier nemá žiadnu právnou hodnotu."
Jozef Vaľko okamžite poslal na ministerstvo školstva požiadavku, aby mu bolo umožnené vykonávať funkciu riaditeľa a odvolal sa na právoplatné rozhodnutie okresného súdu. Následne 8. februára mu z personálneho a organizačného odboru ministerstva školstva oznámili, že bolo vydané rozhodnutie ministra o jeho odvolaní z funkcie. V liste ešte stálo, že o tomto bol oboznámený za prítomnosti troch svedkov. Juraj Janík, riaditeľ personálneho odboru ministerstva školstva, zároveň Vaľkovi oznámil, že k prerokovaniu jeho ďalšieho pracovného zaradenia je povinný sa bezodkladne dostaviť k zamestnávateľovi.
Na toto Vaľko poznamenal: "Na základe konštatovania, že pre ďalšie pracovné zaradenie sa mám prihlásiť, som tak aj urobil. Dokonca dvakrát. Ale na SOU obchodnom mi bolo oznámené, že pracovné miesto pre mňa nemajú. Požiadal som, aby to mi dali písomne. No, odmietli. Zdá sa, že opäť sa svojho práva budem musieť domáhať súdnou cestou." Napokon povedal: "V skutočnosti nemám záujem vrátiť sa na funkciu riaditeľa, iba by som bol rád, keby ma odvolali v zmysle zákona. Aby som mal dôkaz, že žijeme v právnom štáte."
Zároveň vysvetlil, že podľa platnej legislatívy riaditeľa školy vymenováva a odvoláva zriaďovateľ, ale môže tak urobiť iba na návrh rady školy, alebo hlavného školského inšpektora. Aj školský inšpektor je však pred predložením návrhu na odvolanie riaditeľa povinný vyžiadať o vyjadrenie radu školy. Jozef Vaľko poznamenal, že paradoxom pri tomto je, že spomínaná novelizácia školského zákona sa prijala už za ministrovania Milana Ftáčnika. Napokon sa začudoval i nad tým, že keď bolo o jeho odvolaní z riaditeľa SOU obchodného v Prešove rozhodnuté už 6. decembra, prečo do dnešného dňa na uvoľnenú riaditeľskú funkciu nebolo vyhlásené výberové konanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.