alternatívy riešenia na zníženie výšky cestovného v prípade žiackych lístkov. Predložil pritom aj vyčíslenú dotáciu potrebnú v tomto prípade pre podniky SAD. Rezort financií sa zároveň zaviazal vykryť dotáciu pre podniky verejnej autobusovej dopravy s účinnosťou od 1. apríla.
Dôvodom na opätovné rokovanie o tejto otázke bola nespokojnosť ľudí, ktorú tentokrát prejavili nahlas.
Na našich stránkach sme už informovali o tom, že starostovia z okresu Prešov zorganizovali petíciu, ktorú neskôr osobne doručili na ministerstvo a výhrady petičný výbor predniesol riaditeľovi cestnej dopravy na ministerstve dopravy Jaroslavovi Hnatičovi. Len z okresu Prešov takto prejavilo nespokojnosť 2600 obyvateľov, ale podľa slov jedného z iniciátorov petície, starostu obce Široké Stanislava Bartoša, postupne sa k nim pripojilo s podpornými stanoviskami ďalších 50 obcí. "Oslovili nás aj ľudia z iných okresov i krajov a chceli vedieť znenie petície, z čoho usudzujem, že neskôr zvolili podobnú formu aj iní. Žiadali sme o jediné. Aby dodržali hranicu zvýšenia cestovného pri proklamovaných 20 percentách. Ľudia mlčali pri zvýšení cien plynu, elektriny, vodného a stočného, lebo pochopili, že je to nevyhnutné. Zvýšenie cestovného pre deti o 100 až 200 percent však už považovali za neúnosné, ba až diskrimináciu ľudí na vidieku," komentoval udalosti starosta Širokého.
Deti z obcí sú totiž nútené dochádzať do škôl a starostovia sa zamysleli aj nad otázkou, či sa takáto cena cestovného neodrazí aj na vzdelanostnej úrovni. Môže sa stať, že niektoré deti budú musieť chodiť peši a nikto nemôže zaručiť ich bezpečnosť, nehovoriac o tom, že sa preruší dochádzanie do špeciálnych a umeleckých škôl. Verejnosť sa teda oprávnene pýta, prečo neprimerané zmeny majú postihnúť práve tých najbezbrannejších. "V tej súvislosti sme dostali avízo, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši vyslovil návrh na kompenzáciu cestovného cez štátne sociálne dávky. Od tohto návrhu sa dôrazne dištancujeme. Nič by sa tým nevyriešilo, len plošne plytvalo peniazmi," dodal S. Bartoš. Argumentoval tým, že nič nie je adresnejšie, ako poskytnutie zľavy cez štátne podniky SAD. Pripomenul, koľko rómskych detí by dostalo rovnaký príspevok a pritom všetci vieme, že väčšina nechodí ani na stredné ani na vysoké školy.
Ako nám potvrdil zástupca prednostu Krajského úradu v Prešove Milan Ambróz tohtoročnú dotáciu na vykrytie strát za zľavy pre SAD-ky v hodnote 164 miliónov korún zatiaľ neprerozdelili. "Zmluvy sú síce pripravené, ale do rozhodnutia vlády sme ich stopli a nepodpisovali s riaditeľmi SAD v kraji," konštatoval M. Ambróz. Už na budúci týždeň by mala vláda rozhodnúť, ktorý z predložených variantov ministra Macejka na výšku zľavy pre študentov a navýšenie doterajšej dotácie prijme. Posledný z variantov je najviac sociálny. Predpokladá zvýšenie zliav až na 85,5 percent, teda viac ako pred februárovým zvýšením cestovného a celoplošné navýšenie dotácie o 380 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.