20-ročnú prax a bohaté skúsenosti v práci s mládežou. Podľa jeho slov vyčerpal všetky dostupné prostriedky, ktorými na pedagogických poradách upozorňoval vedenie školy na riadenie bez koncepcie, na neschopnosť posúdiť úroveň práce podriadených a jej kvalitu zo strany zástupcu riaditeľa Vladimíra Heveru. "Dôvodom na sťažnosti bola doslova dehonestácia statusu vychovávateľov v domove mládeže v očiach študentov, ale aj pedagógov školy, nekompetentnosť, zmätočné a často zbytočné rozhodnutia. Vždy odmietal rešpektovať pripomienky podriadených a zväčša rozhodoval bez logického vysvetlenia. Sám nie je dosť kreatívny a možno preto nevie ohodnotiť úsilie iných," povedal nám V. Klauzer.
Vadilo mu aj to, že spomínaný zástupca riaditeľa podľa jeho názoru nespĺňal kvalifikačné predpoklady a napriek tomu bol zaradený do vyššej platovej triedy. Keďže jeho pripomienky a snahu nájsť spoločnú reč kompetentní dlhodobo prehliadali, rozhodol sa pre zverejnenie situácie a následne podal sťažnosť na Školské inšpekčné centrum v Prešove. Na prvý pohľad sa zdalo, že takto nespokojný vo vzťahu k nadriadenému môže byť v pracovnom kolektíve hocikto, ale pripomíname, že tento stav trval takmer šesť rokov.
Na našu otázku, ako na upozornenia reagoval riaditeľ školy Ladislav Lelák nám V. Klauzer odpovedal, že svojho zástupcu stále obhajoval, pričom použil aj také argumenty, že je pre školu spásou. Dali sme priestor na vyjadrenie aj druhej strane. Riaditeľ Ladislav Lelák sa však odmietol k celej záležitosti vyjadriť so slovami, že nie je informovaný ani o znení sťažnosti zamestnanca V. Klauzera ani o záveroch školskej inšpekcie.
Keďže sme boli s riaditeľkou Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) Školského inšpekčného centra (ŠIC) v Prešove Cecíliou Luptákovou v kontakte už niekoľko dní a vedeli sme, že celú záležitosť uzavreli, zaujímalo nás k akým záverom dospeli. "Môžem potvrdiť, že sťažnosť bola opodstatnená. Zástupca riaditeľa V. Hevera je v súčasnosti odborne a pedagogicky spôsobilý vykonávať prácu vychovávateľa v domove mládeže, lebo sa naňho ako absolventa FF UPJŠ odboru výchova a vzdelávanie dospelých vzťahuje vyhláška, ktorá umožňuje výnimku. Podľa nej pracovník nemusí absolvovať doplňujúce pedagogické vzdelanie ak má 15 rokov pedagogickej praxe a dovŕšil vek 45 rokov. Túto podmienku splnil v novembri 2000. Nespĺňa však kvalifikačné požiadavky na výkon funkcie zástupcu riaditeľa školy pre prácu v domove mládeže," uviedla v zázname o vykonanej inšpekcii C. Luptáková. Ako ďalej dodala, zároveň uložila riaditeľovi SLŠ prijať interné opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. O ich výsledku je vedenie školy povinné informovať ŠŠI ŠIC Prešov.
Toľko k faktom o súčasnom stave. Nezodpovedaná však ostala otázka, či riaditeľ zohľadní aj to, že v rokoch 1996 až 2000 sa na zástupcu ešte nevzťahovala vyhláška 41/1996 zákona o odbornej a pedagogickej spôsobilosti, teda nemal kvalifikáciu ani na vychovávateľa a napriek tomu bol zaradený do vyššej platovej triedy. "Upozornili sme aj na to. Nie je našou povinnosťou komentovať otázky hospodárenia s finančnými prostriedkami, preto sme o situácii informovali zriaďovateľa školy, teda krajský úrad," konštatovala C. Luptáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.