iných odborárskych zväzov. Medzi inými i delegácia Sekretariatu metalowcow (Sekretariátu kovákov) z poľského nezávislého odborového zväzu Solidarita. Jej vedúci Roman Jakim z Rzesowa pre náš denník uviedol, že prišli morálne podporiť kolegov zo Slovenska a zaželať im úspech v ich robote. "Situácia na Slovensku je podobná ako u nás, kde strojársky priemysel prežíva podobné problémy. Vieme pochopiť, ako ťažko sa prežíva kríza. Myslíme si, že naša podpora môže mať nejaký vplyv a pomôže slovenským kolegom vyhrať ich boj pre seba, svoje rodiny a pracovníkov strojárskych podnikov. Predpokladám, že keby bola u nás taká situácia, kolegovia nás rovnako podporia."
Wladyslaw J. Prygoń taktiež z Rzesowa skonštatoval, že so slovenskými kolegami spolupracujú už niekoľko rokov. "Kováci nás požiadali o podporu. Naša centrála včera poslala list do rúk predsedu Emila Machynu, v ktorom mu vyjadrila podporu. Keďže hranica je tu neďaleko, prišli sme im osobne zaželať úspech."
Vo Vyšnom Komárniku okolo 500 účastníkov akcie vyjadrovalo okrem iného aj nespokojnosť s prepadom reálnych miezd, ktorý je zvlášť na východe republiky citeľný. Posledné údaje zo štatistického úradu podľa člena predsedníctva OZ KOVO pre Prešovský a Košický kraj Jozefa Balicu hovoria o tom, že priemerné mzdy v Prešovskom kraji sú oproti slovenskému priemeru nižšie o viac ako dvetisíc korún a viac ako o päťtisíc korún v porovnaní s Bratislavským krajom. "V januári bolo v Prešovskom a Košickom kraji viac ako dvestotisíc obyvateľov bez práce. Ak k tomu pripočítame fakt, že z celkového počtu evidovaných nezamestnaných je viac ako 44 percent ľudí v evidencii úradov práce dlhšie ako 48 mesiacov práve z východného Slovenska, tak je to alarmujúca situácia." Zaujímavý je podľa jeho slov aj ďalší aktuálny údaj. "Kým 50 percent bohatstva sa kumuluje na západe republiky, na východe republiky sa kumuluje 50 percent chudoby. Nedá sa teda vôbec hovoriť o nejakom proporcionálnom rozložení."
Na akciu vyčlenil OZ KOVO 50 miliónov korún. Opýtali sme sa teda, odkiaľ čerpali na túto akciu prostriedky. Podľa Balicu je všetko financované z členských príspevkov odborárov. Ide o výdavky nevyhnutne spojené so zabezpečením spomínanej akcie, napríklad o možné sankčné postihy, na dopravu, na občerstvenie a podobne. "Som osobne presvedčený, že zďaleka nedosiahnu takúto výšku. Predpokladám, že to nebude ani 30-40 percent z uvádzanej sumy," uzavrel Jozef Balica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.