Východniarske derby skončilo víťazstvom Čane, s tromi bodmi aj Bardejov, Humenčania bezgólovo

Po 111 dňoch prestávky v sobotu odvetnou časťou odštartovala druhá najvyššia súťaž. Z východniarov budú na dobrý štart asi v najlepšom spomínať v

Čani, kde domáci v tvrdom derby - zápase zdolali Ličartovce. Víťazstvom zavŕšili svoj zápas aj Bardejovčania, v súboji nie tak dávnych superligistov sa pod Vihorlastom zrodila bezgólová remíza. v nasledujúcom, 19. kole II. ligy sa v sobotu stretnú: ŠKP Devín - Topoľčany (10.30), Nitra - D. Streda, Prievidza - Čaňa, Martin - Humenné, R. Sobota - Nováky, B. Bystrica - Podbrezová, v nedeľu Senica - Senec, Sl. Grob - Dubnica, Ličartovce - Bardejov (všetky 14.30).

FK Čaňa - ST Ličartovce 3:1 (2:1)

Čaňa - Na mokrom, ale kvalitnom trávniku boli v 1. polčase futbalovejší hostia, ktorí sa snažili presadiť kombinačnou hrou. Aktívny bol najmä J. Majoroš, ktorý strieľal v už 6. minúte z priameho kopu nad, v 21. minúte z hry tesne vedľa Žolnovej brány. V 23. však Pagor zbytočne fauloval bez lopty Puháka a posila Čane z pokutového kopu nezaváhala - 1:0. Ličartovčania pridali, v 33. minúte mal veľkú príležitosť Pagor, jeho šancu Žolna zlikvidoval, odrazenú loptu poslal Tomko do pravej žrde. V 37. minúte sa však Kalmár v šestnástke pekne uvoľnil, našiel voľného Pagora, pre ktorého nebolo problémom vyrovnať. Už o minútu Vojtaško krásne likvidoval Mižákovu strelu do šibenice, v 41. minúte ličartovskňý gólman zachraňoval pred Puhákom, aby do tretice gólu nezabránil. Tesne pred odchodom do šatní Puhák centroval z priameho kopu, najvyššie vyskočil Brunácky - 2:1. Do 2. polčasu vyšli hostia so snahou vyrovnať, ochromila ich však 59. minúta. Mižák kolmo uvoľnil Puháka, ktorý obišiel Vojtaška a zvýšil na 3:1. Na skóre sa už nič nezmenilo, aj keď šance mali najmä Ličartovčania - v 79. minúte Pagor hlavičkoval tesne vedľa Žolnovej brány, v 83. minúte Majorošov priamy kop "lízal" pravú žrď, v 86. minúte opäť Pagor poslal loptu tesne nad bránu Čane. Veľkú príležitosť však medzitým mali aj domáci, keď si aktívny Puhák sám Vojtaškom "koledoval" o penaltu. Rozhodcova píšťalka však Čani ďalšiu penaltu neprisúdila.

Góly: 23. (z pok. kopu) a 59. Puhák, 45. Brunacký - 37. Pagor. Rozhodca Pastorek, ŽK: Gabria, Vágner, Sokoli, Puhák - Andraščík, Pagor, Majoroš, 1040 divákov.

Čaňa: Žolna - J. Sovič - Grác, Sokoli, Mižák - Maďarík, Brunácky, Vágner, Kohút - Gabria (68. Knapík), Puhák.

Ličartovce: Vojtaško - Šinglár - Futej, Krakovský, Semanco - Andraščík (64. Šott), J. Majoroš, Maťaš (64. Bicák) - Kalmár, Pagor, Tomko (64. Kizák).

Peter Fecko, tréner Čane: "Nemohli sme si dovoliť otvoriť hru Ličartovciam, nakoľko majú veľmi kvalitné mužstvo. Zamerali sme sa na defenzívnu činnosť, zodpovedne si v nej plnili úlohy a hľadali možnosť v brejkových útokoch."

Jozef Vukušič (tréner Ličartoviec): "Herne sme azda boli lepší ako domáci, stretnutie sa však pre nás nevyvíjalo priaznivo. Dostali sme prvý gól, keď bola jedenástka, prosím, bola... Po štandardnej situácii sme inkasovali zbytočný druhý gól. Keď musíme celý zápas doháňať náskok súpera, hrá sa ťažko."

Mojmír STAŠKO

Humenné - R. Sobota 0:0

Humenné - Diváci pod Vihorlatom si síce už v štvrtej minúte stretnutia zahriali dlane oceňujúc potleskom akciu T. Opielu v pravom krídelnom priestore, no to bolo na ďalšie dlhé minúty všetko, čo ich ako tak uspokojilo. Humenčanom sa jarná ouvertúra na nesmierne ťažkom teréne jednoducho nevydarila. Pomalý a hlavne nepresný prechod do útočnej fázy sa utápal v komplikovaných prihrávkach, pričom streľba takmer úplne absentoval. Ak sa už k nej domáci dostali, ako napríklad v 18. min. kedy po Šamovom centri zblízka hlavičkoval Černoch, lopta cieľ tesne minula. Gemerčania sa s danými podmienkami vyrovnali lepšie. Nemuseli tvoriť ako ich súper, no do prestávky boli zjavne futbalovejším tímom. Obranu precízne organizoval najstarší na ihrisku Džubara, na hrote humenskú zase zamestnávali mladý Šuhaj i skúsený Pisár. Ten spálil v 29.min. najväčšiu šancu hostí. Pár krokov pred Belanom neuspel. Podobnú v závere mal Humenčan Murinčák. Avšak namiesto, aby na Šamovu ideálnu prihrávku zareagoval, tesne pred bránou zastal a ponúkol tak loptu hosťujúcemu gólmanovi. Druhý polčas sa hral síce v réžii HFC, no bola to skôr platonická prevaha, ktorá k ničomu napokon neviedla.

Rozhodca Minarčík, ŽK: Geri, Šamo, Šimko (všetci Humenné). 1764 divákov.

Humenné: Belan - Kentoš - Sukovský, Geri - T. Opiela, Šimko, Šamo, Černoch, Murinčák - Mar. Lukáč (87. Bažík), Kapráľ (87. Melník). Rim. Sobota: Benko - Džubara - Chlebek, Spišák - Rák (88. Tyčiak), Adam, Adamec, Žiga (90. Rad. Tomko), Gallo - Barnak - Pisár, Šuhaj.

J. Rybár, tréner Humenného: "Priemerný futbal s minimom šancí. V našej hre absentovala myšlienka. O nejakej útočnej sa hovoriť vlastne ani nedá. Bez gólov sa nevyhráva, nuž remíza je naozaj spravodlivým odrazom diania na ihrisku."

V. Rusnák, tréner R. Soboty: "V priemernom zápase sme do prestávky boli lepší, vytvorili šance. Žiaľ, tutovku Pisár zahodil. V druhom polčase sme sa nechali zatlačiť. remíza je spravodlivá."

Ján LEŠKO

Bardejov Martin 2:1 (2:1)

Bardejov V bráne s Petrom Jakubechom a s kapitánskou páskou Radovan Stoják zavelili domácim do aktívnej hry na ťažkom blatistom teréne. Veď každému je jasné, že sa bojuje o záchranu. Aktívny Sobota na hrote útoku mal hneď dve príležitosti. Prvú brankár Šupej zneškodnil, ale po rohovom kope Antona Kočiša Čekan hlavou dal v 8. min. vedúci gól. Hneď z protiútoku Jakubech bravúrne vyrážal Bulvasovu strelu a vrátenú Szorádovu prihrávku domáci vykopli z bránkovej čiary. Po štvrť hodine sa hostia častejšie dostávali na súperovu polovicu a Pepich s Jurčišinom i Jakubech museli byť v strehu. Keďže záložníci Bardejova stratili stred poľa, hostia využili šancu a v 26. min. Pikus vyrovnal. Sobota mal ďalšiu šancu, ale netrafil prázdnu bránu a pri stupňujúcej sa aktivite hostí Kočišov trestný kop brankár Martina vyrazil a Valkučák minútu pred koncom dal bombou z 20-tich metrov druhý gól. Po prestávke domáci pridali na bojovnosti, ohrozovali súperovu bránu a zvýšiť mohol Stoják z pokutového kopu. Ten však nepremenil. Po peknej akcii Pončáka, Sobotu fauloval v pokutovom území Tabaček. Lepšie hrala stredová formácia, ale hostia vystriedali troch hráčov a zatlačili domácich pred ich bránu. Vyrovnať mohol Šavol i Keszöcze. V závere bolo horúco na jednej i druhej strane, ale bojovnejší domáci tri body ubránili.

Góly: 8. Čekan, 26. Pikus, 44. Valkučák. Rozhodca Mryglot, ŽK: Pepich, Švikruha, Tabaček, 600 divákov.

Bardejov: Jakubech Stoják, Pepich, Jurčišin, Čekan A. Kočiš, Pončák, Kurty (75. Vaško), Valkučák Sobota (90. Matúš Novák), Marek Kaščák (86. Kundra).

Martin: Šupej Ďurajka (67. Poruba), Tabaček, Staňo, Keszöcze - Balvas, Hricko (63. Škuta), Šavol, Szorád Pikus, Švikruha (46. Néma).

Jaroslav Belejčák (tréner Bardejova): "Pripravovali sme sa na takom teréne, ktorý nám dnes vyhovoval. Obával som sa z druhého polčasu, ale chlapci to takticky zvládli veľmi dobre. Naše víťazstvo bolo zaslúžené a k bojovnosti musíme pridať aj futbalový kumšt."

František Karko (tréner Martina): "Neprišli sme prehrať, domáci mali síce mierny tlak, ale v druhom polčase sme tlačili my. Hralo sa na ťažkom teréne a nedalo sa kombinovať, čo sa prejavilo aj na celkovej hre. Chýbal nám väčší dôraz pri zakončovaní."

Juraj ŠČERBÍK

ZOSTÁVAJÚCE VÝSLEDKY

Topoľčany - Banská Bystrica 1:0 (1:0), gól: 41. Papranec, 3200 divákov, rozhodca Udvardy, ŽK: Teplanský - Horochonič, Obžera, Golian, ČK: 4. Hamar - 84. Golian po druhej ŽK, Senec - Prievidza 2:1 (0:1), 70. Adamčík, 78. Sikoriak - 16. Svoboda, 652, Jakubec, ŽK: Novotný - Svrček, Nováky - ŠKP Devín 0:0, 920, Doboš, ŽK: Balocký, Majsniar Majerník, D. Streda - Senica 3:1 (2:0), 12. a 68. Suchánek, 5. Straka - 90. Bajan, 585, Kopča, ŽK: Olejník, Sováb Ferík, Dubnica - Podbrezová 1:0 (0:0), gól: 75. Homér z pok.kopu, 2300, Micheľ, ŽK: Megyesi, Suchý, Homér, Masarovič, Hanek, Zimen - Chudík, Kostúr, Pauk, ČK: 51. Kostúr po druhej žltej, Sl. Grob - Nitra 0:6 (0:4), góly: 24., 25. a 68. Breška, 15. Jež, 41. Pavlík, 87. Ferenczy, 1540, Vlk, ŽK: J. Gašparovič - Jež. 1540 divákov.