poskytovanie pôžičiek. Väčšina klientov Gamy ich nielenže nedostala, ale prišli aj o svoje peniaze, ktoré dopredu "splatili". Navlas podobný problém nastal, ako sme sa v týchto dňoch dozvedeli, aj v ďalšej spoločnosti Atlas International. Takisto ľudia splácali splátky, takisto sa viacerí po odstúpení od zmluvy nevedia ku svojim peniazom dostať. Meno majiteľa je síce iné ako u predchádzajúcich dvoch firiem, nám sa ale podarilo zistiť, že pôvodne obaja šéfovia rozbiehali biznis spolu. Aktivitami Atlasu sa už zaoberajú aj orgány činné v trestnom konaní. Na podnet niektorých klientov sa vec preveruje ako podozrenie z trestného činu podvodu.
"Chceli sme si kúpiť byt a forma mesačných splátok nám vyhovovala. Keďže išlo o nehnuteľnosť a majiteľ firmy pracoval aj pre Amslico, museli sme sa v tejto poisťovni poistiť aj my. Zamestnankyňa firmy nás uisťovala, že do pol roka od začatia splácania byt dostaneme. Tento termín sa však stále posúval. Začali sme tušiť, že je zle. Naše podozrenie sa potvrdilo, keď sa firma z prenajatých priestorov odsťahovala, vraj mali istý čas problém s platením nájomného. Majiteľa sme odvtedy mohli zastihnúť už len doma," upozornila nás na dianie vo firme naša čitateľka.
Zmluvu o obstaraní aj o tichom spoločenstve podpísali v polovici apríla 1999. V polovici decembra po nedodržaní sľubov zo strany majiteľa dali výpoveď s tým, že podľa zmluvy mala tým dňom začať plynúť polročná výpovedná lehota. Po jej uplynutí až do 90 dní mali prísť klientom späť peniaze, ktoré už vo forme splátok Atlasu zaplatili. Ani potom sa však peňazí nedočkali.
Ako sme sa dozvedeli z policajných zdrojov, firma mala 57 klientov a záväzky voči nim predstavujú zhruba 900 tisíc korún.
Majiteľa spoločnosti Atlas International Bohuslava H. sme zastihli tam, kde je to jedine možné na jeho domácej adrese. "Pôvodne sme začali podnikať dvaja ako fyzické osoby ešte v novembri 1998. Vo februári 1999 sme sa rozišli, ale zmluvy, žiaľ, zneli na moje meno. Po porade s právnikom som sa rozhodol pretransformovať firmu na eseročku a upraviť zmluvy. Filozofia bola taká, že klient postupne spláca cieľovú sumu do dvoch tretín s tým, že po dosiahnutí tejto sumy mu na zvyšok poskytneme pôžičku. Každá zmluva bola riadne overená notárom, nikoho som nechcel oklamať. V zmluve je tiež ukotvené, že peniaze vyplatíme najneskôr do šiestich rokov."
Pri potrebe zaplatiť dve tretiny a následnej povinnosti firmy poskytnúť pôžičku na zvyšok sme však nechápali klauzulku zmluvy, v ktorej sa hovorí o tom, že peniaze sa rozdeľujú podľa poradovníka zohľadňujúceho viaceré kritériá, najmä však disciplínu pri splácaní. Firma sa predsa zaviazala k vyplateniu peňazí. Navyše kým zmluva hovorí o šiestich rokoch, našich čitateľov v Atlase uisťovali, že byt dostanú do pol roka... Takisto sme nechápali, prečo okrem zmluvy o obstaraní museli klienti podpisovať aj zmluvy o tichom spoločenstve. Podľa príslušného zákona sa totiž tichý spoločník firmy podieľa aj na strate firmy do výšky svojho vkladu. "Zmluva o obstaraní ošetrovala len predmet zmluvy. Na základe zmlúv o tichom spoločenstve sa prijímali vklady. Pôžičky sme viacerým klientom poskytli aj oveľa skôr, ako je tých šesť rokov," uistil nás Bohuslav H.
Za príčinu problémov firmy označil krach nebankových inštitúcií a s tým spojenú zvýšenú opatrnosť ľudí o svoje peniaze. Po tom, čo sa začalo rozprávať o potrebe zmeny legislatívy v tejto oblasti, už Atlas prestal prijímať nových klientov. Keď sa celou vecou začala zaoberať polícia, viacerí ľudia, ktorým sa podarilo dostať pôžičky, ich prestali splácať. Firma majetok nemá, jej majiteľ, ako sám vyhlásil, nemá ani auto, ani byt. Uvalenie konkurzu na spoločnosť Atlas by teda toho veľa neporiešilo. Napriek tomu Bohuslav H. verí, že sa mu podarí svoje dlhy posplácať. Rozbieha vraj nové aktivity v oblasti poskytovania služieb, z ktorých by si chcel staré hriechy vyrovnať. Jeho rétorika a argumenty sú teda rovnaké, ako tomu bolo v prípade majiteľa firiem Gama Invest a GC Credit...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.