predstavitelia kurdských politických strán vo Francúzsku, informuje denník Le Monde. Riaditeľ Informačného strediska Kurdistanu v Paríži Farúk Dorú vyjadril názor vo forme otázky: "Ako môže vyše 900 osôb prejsť cez celú krajinu bez súhlasu tureckej vlády?"
F. Dorú je blízky Strane kurdských pracujúcich (PKK). Aj Sajván Barzání, predstaviteľ regionálnej vlády Kurdistanu, v ktorej dominuje Demokratická strana Kurdistanu, konštatoval, že taký vysoký počet ľudí, vrátane detí a starcov, nemôže odísť z krajiny nepozorovane. Sajván Barzání ďalej povedal, že v prihraničnej oblasti medzi Tureckom a Irakom sú sústredené tisíce tureckých vojakov a ďalší tureckí vojaci hliadkujú v juhovýchodnej časti krajiny. Tí sú za peniaze ochotní zatvoriť oči, dodal. Mnohí kurdskí utečenci povedali to isté, uviedol Farúk Dorú: "Zaplatili sme tureckým žandárom na turecko-irackých hraniciach."
Na otázku, prečo turecká moc uľahčuje exodus irackých Kurdov, Sajván Barzání vyjadril názor, že štáty, na území ktorých sa rozprestiera Kurdistan, majú záujem, aby Kurdi z územia odišli. Podľa názoru predstaviteľa Vlasteneckého zväzu Kurdistanu vo Francúzsku a v Európskej únii Ahmada Bamarního, dochádza v severnej časti Iraku kontrolovanej Bagdadom k "politickej čistke". Spočíva v tom, že Kurdi stoja pred alternatívou: buď sa presídlia do južnej časti krajiny a môžu si vziať so sebou majetok, alebo prejdú do "oslobodenej kurdskej oblasti", kontrolovanej dvoma politickými stranami - Vlasteneckým zväzom Kurdistanu a Demokratickou stranou Kurdistanu - ale potom si pri okamžitom vysťahovaní nemôžu nič zobrať so sebou.
Väčšina Kurdov odmieta ísť na juh, kde nepoznajú jazyk, ani kultúru. "Sme ako v zvieracej rezervácií, obkľúčení na severnej strane tureckými vojakmi a v južnej irackými jednotkami," povedal Sajván Barzání. V takej situácii väčšina Kurdov vidí jediné východisko iba v emigrácii na Západ, dodal na záver pre Le Monde.
Loď East Sea s 910 kurdskými utečencami uviazla na plytčine pri francúzskom stredomorskom pobreží 17. februára. Približne 350 Kurdov dostalo vo Francúzsku povolenie na dočasný pobyt, francúzske orgány zaznamenali 163 žiadostí o politický azyl. Ostatní Kurdi sa pokúšali dostať sa do Nemecka, Švajčiarska a Belgicka k príbuzným, známym alebo priateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.