ľudí, informovaný nebol ani šéf výjazdového tímu HZDS, poslanec parlamentu Halabrin. Okrem Mečiara, Rezeša a Martinkovej boli do akcie zainteresovaní len niektorí členovia volebných tímov HZDS. Sumy, ktoré boli volebné štáby ochotné účinkujúcim zaplatiť, sú šokujúce. Vyplýva to z dokumentov, ktoré sme po dva a pol rokoch od kampane získali.
Volebný tím HZDS oslovil na spoluprácu približne šesťdesiat známych tvárí slovenského šoubiznisu. Z týchto osôb okamžite odmietlo účasť jedenásť umelcov. Predbežný rozpočet na "nákup" tuzemských celebrít do kampane HZDS v roku 1998 predstavoval podľa dokumentov približne 128 miliónov korún. Rezeš tvrdí, že hnutie neprekročilo zákonom stanovený limit, ktorý je 12 miliónov.
Volebný tím HZDS si vypracoval aj predbežný "ponukový lístok" s finančným ohodnotením jednotlivých umelcov. V rámci získaného dokumentu ale nejde o konečné sumy, ani o záznam o konečných dohodách. Umelci hovoria, že sa konkrétne sumy nedozvedeli ani oni sami, členovia volebného štábu tvrdia, že ich dohodovali s umelcami spoločne. Podľa vyjadrení účinkujúcich a niektorých členov volebného štábu HZDS niektorí z účinkujúcich dostali len časť peňazí a niektorí ich vraj nedostali vôbec.
Z domácej scény sa v kampani hnutia angažovali napríklad Jožo Ráž, skupina Metalinda, Darina Laščiaková, Lýdia Volejníčková, vtedajší moderátori STV Jana Prágerová, Zuzana Belohorcová, Denisa Pogačová, Alfonz Šuran, Richard Hergott, skupina Šarišan či Otto Weitter.
MT: Mená niektorých účinkujúcich a sumy, o ktorých HZDS uvažovalo:
Dano Junas - za podpis 1 milión (za jedno vystúpenie 80 tisíc), Šarišan - (60-tisíc), Lýdia Volejníčková - (60 tisíc), Oto Weitter - (60-tisíc), Metalinda - 1 až 1,5 milióna (100-tisíc), Jožo Ráž - neurčené (neurčené)
MT: Osoby a sumy, o ktorých HZDS uvažovalo:
Ibrahim Maiga -0,5 milióna (120-tisíc)
Spevák a šoumen Ibrahim Maiga potvrdil, že ho HZDS pred voľbami kontaktovalo. "Zavolali mi, že pre mňa majú zaujímavú ponuku. Jej obsah mi však povedali až na stretnutí, kde som síce prišiel, ale spoluprácu som odmietol." Maiga dnes hovorí, že nevedel, o akú vysokú sumu vtedy malo ísť. Tvrdí, že hoci ponuky na vystupovanie víta, nemieni spolupracovať so žiadnou politickou stranou.
Marcela Molnárová - 0,5 milióna (60-tisíc)
Marcela Molnárová krátko po voľbách hovorila, že nikdy s HZDS nespolupracovala a spolupracovať nemienila. V tom čase bola blízkou priateľkou francúzskeho manažéra, ktorý sa podieľal na účasti zahraničných hviezd v kampani. Tento po voľbách v roku 1998 odišiel zo Slovenska.
Peter Nagy - 5 miliónov
Václav Patejdl - (150-tisíc)
Hudobník Vašo Patejdl takisto potvrdil, že bol do kampane HZDS oslovený, ale uvedeným pánom tlmočil na stretnutí rozhodné nie. V čase oslovenia povedal, že ponuku "na nejaké priame podporovanie politických strán" neprijal z dôvodu, že mieni "zostať apolitický".
Emma Tekelyová - (150-tisíc)
Emma Tekelyová nám zase povedala, že až dnes sa dozvedá, na akom zozname figurovala. "A s akou vysokou sumou počítali pri mojom mene?" spýtala sa nás publicistka a moderátorka STV. Na informáciu, že zrejme uvažovali o 150-tich tisícoch za vystúpenie, prekvapene reagovala: "To nie je málo!" Zároveň označila ako pozitívum to, že sa jej neodvážili takú nehoráznosť predostrieť.
MT: Mená tých, ktorí odmietli okamžite
Oslovovanie ľudí do predvolebnej kampane HZDS malo tri etapy. Členovia volebného štábu hnutia najskôr vybraným "kandidátom" zatelefonovali. Tých, ktorí ponuku okamžite neodmietli, pozvali na stretnutie, kde padlo konečné rozhodnutie. Z 58 oslovených umelcov odmietlo okamžite dvanásť osobností. Ktorí to boli?
herec Vlado Černý, herec Michal Dočolomanský, operný spevák Miroslav Dvorský, operný spevák Jaroslav Dvorský, herečka Zdena Gruberová, hudobník Paľo Hammel, herečka Kamila Magálová, herec Karol Machata, spevák Marcel Palonder, herečka Zdena Studenková, herec Marek Ťapák, skupina Vidiek
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.