museli teplú vodu odstaviť na dva dni. V pondelok a včera sme kvôli komplikovanej oprave museli prerušiť dodávku tepla zhruba pre päť tisíc obyvateľov mesta, s trpkosťou skonštatoval riaditeľ a konateľ firmy Slobyterm, s. r. o., Ing. Ján Orlovský na margo havárie, ktorá sa stala 26. februára na primárnom teplovodnom rozvode z kotolne K 4. Zostáva dodať, že včera ešte problém nebol vyriešený, hoci zvyčajne teplári takúto poruchu dokážu zvládnuť za niekoľko hodín. Dôvod? Nad potrubím tróni garáž, ktorú tu postavili tak povediac stavebnému zákonu navzdory. Pikatné je, že na stavbu riadne vydal povolenie odbor životného prostredia Okresného úradu v Starej Ľubovni a Slobyterm ako vlastníka, správcu siete a držiateľa licencie na výrobu a rozvod tepla nikto neprizval k stavebnému konaniu. Iba tak sa mohlo stať, že bol porušený nielen stavebný zákon, no i príslušná vyhláška ministerstva hospodárstva a zákon o energetike.
Paragrafy tohoto zákona totiž jasne hovoria o ochranných pásmach sústavy teplovodných zariadení. Tie sa však nedodržali pri výstavbe viacerých garáží, do ktorých by sa majitelia v tejto chvíli mohli dostať tak nanajvýš na krídlach, ich dvere sa totiž čnejú rovno nad vykopanou jamou s obnaženým potrubím. O predpísaných metroch škoda hovoriť, tu sa hrá o centimetre. Ak by teraz nejaký zábudlivec vyšiel z garážových dverí, spadne rovno do jamy levovej. Robotníci robia od rána do noci, najhoršie bolo prekopať sa popod najkritickejšiu garáž, podzemné práce si vyžiadali príchod pracovníkov odbornej firmy. Ľudia pracujú doslova ako krtkovia, aby do približne 790 bytov opäť začalo prúdiť teplo. Garáž musí ísť v každom prípade dole, budeme trvať na odstránení stavby a všetky priame i nepriame škody si naša spoločnosť uplatní u štátneho orgánu, ktorý vydal stavebné povolenie, nekompromisne trvá na zákonnom vyriešení patovej situácie Ing. J. Orlovský a dodáva, že vzhľadom na komplikácie pri odstraňovaní havárie to bude stáť okolo 400 tisíc korún. Dosť drahé nové potrubie… Fiasko spôsobené štátnymi orgánmi bude mať teda dohru na súde, otázkou zostáva, či sa o prípad nebudú zaujímať aj orgány činné v trestnom konaní.
Tepelné hospodárstvo v Starej Ľubovni buduje firma Slobyterm veľmi racionálne, veď ide o podnik so stopercentnou majetkovou účasťou mesta a vynaložili tu ťažké milióny na vybudovanie najmodernejších technológií. Ak štát pre rok 2001 stanovil maximálnu možnú cenu 420 korún za gigajoul tepla, Slobyterm, s. r. o. je schopný dodávať jeden gigajoul tepla za 329 korún, čo oproti vlaňajšku predstavuje nárast len o 10,4 percenta. Štát však cenový rozdiel zvýšil o 20 percent. Hoci to niektorí nepočujú radi ( v malom meste má každý projekt samosprávy priaznivcov i odporcov), udržanie vplyvu samosprávy na chod tepelného hospodárstva bolo správnym krokom. Vlastníkom a nájomníkom bytov adresovala firma list, v ktorom im dala na vedomie, že zálohové platby sa zvyšovať nebudú a niektorí ľudia už riaditeľovi napísali stručné ďakujeme. Vleklú opravu potrubia verejnosť síce chápe, na predlžovanie termínu opravy sú objektívne dôvody, ale to nič nemení na fakte, že zákon zostal kdesi v kútiku. Ak pri zavádzaní projektov individuálneho vykurovania všetci argumentujú zákonom a prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Andrej Mokriš potvrdil, že postup štátnej správy je správny a odpojenie z centrálneho zdroja vykurovania prebieha v intenciách predpisov, po tomto čítankovom prekročení zákona bude asi potrebné opätovne preveriť viaceré žiadosti. K prípadu sa vrátime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.