ôsmich vyšších územných celkov. Šéfa SOP Pavla Hamžíka k takémuto postoju vedie nová situácia, lebo SMK nechce podporiť 12 celkov.
Nižňanský však povedal, že nová situácia nenastala, lebo SMK má rovnaké požiadavky aj pri úprave hraníc, ak by bolo len osem samosprávnych celkov. Vládny splnomocnenec nesúhlasí ani s Hamžíkovým názorom o "rozkúskovaní" republiky, čo by mohlo byť aj v rozpore s regionálnou politikou EÚ.
O postupe prác na reforme verejnej správy sa včera rozprávali premiér Dzurinda a predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. Premiér vyzval predstaviteľov ZMOS, aby sa aktívne zapájali do pripomienkovania zákonov, ktoré sa budú v spojitosti s reformou prijímať.
Dzurinda odmietol špekulovať o tom, ako sa vyvinie situácia okolo SMK: "Neželám si, aby SMK zvažovala účasť vo vláde, nikto ju z koalície nevytláča. Nevidím najmenší dôvod, aby SMK takto uvažovala. Etnický princíp však nemôže byť pri reforme verejnej správy dominujúcim kritériom."
"Nie je to v rozpore s regionálnou politikou EÚ. Treba rozlišovať medzi plánovacími regiónmi, ktoré sa používajú ako štatistické jednotky v rámci EÚ, a správnymi jednotkami. Porovnávala sa len vytrhnutá časť," povedal Nižňanský.
Opozičné HZDS označilo ako najlepší model reformy vznik ôsmich VÚC zo súčasných krajov. O takejto alternatíve je HZDS ochotné aj rokovať.
Šéf klubu KDH František Mikloško pre TASR povedal, že nerealizovanie reformy by nebolo absolútnou tragédiou. Podľa neho terajšia koalícia musí vydržať až do konca riadneho volebného obdobia, lebo predčasné voľby by znamenali uzatvorenie dverí do NATO.
Pozri aj Podľa Bugára sa koalícia obáva...
Autor: sp,kr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.