O pnutí vo vládnej koalícii v súvislosti s reformou verejnej správy sme hovorili s predsedom SMK Bélom Bugárom.
Nemyslíte si, že časť koalície by nebola proti odchodu SMK z vlády pred blížiacimi sa voľbami?
"Onedlho v prípade NATO musí padnúť rozhodnutie, či budeme alebo nebudeme v ďalšej vlne rozširovania. Aj počas rokovania o ústave sa ukázalo, že najväčšie útoky boli na našich koaličných partnerov preto, že vládnu s nami. Toto je hra, ktorú treba vydržať."
Zmaril by teda odchod SMK z vlády integráciu štátu do NATO?
"Minimálne by to bol veľmi zlý signál a mohol by mať aj taký dopad. Nebolo by dobré, keby Republiková rada SMK rozhodla o odchode z vlády, ale vylúčiť sa to nedá. To už nie je v rukách predsedníctva strany, ale republikovej rady. "
Myslíte si, že premiérovi záleží na zotrvaní SMK vo vláde?
"Dúfam, že záleží na tom všetkým."
Má zmysel reformu spúšťať, keď HZDS hovorí, že po nástupe k moci presadí novú reformu podľa vlastných predstáv?
"Stačí si spomenúť na zákon o dvojjazyčnom označovaní obcí. Hovorili, že keď nastúpia, tak to zmenia. Čo sa stalo? Štyri roky sa vychvaľovali na Západe, že majú takýto zákon a niektoré okolité krajiny to nemajú. Ja sa toho nebojím."
Povedali ste, že konanie partnerov v koalícii miestami pripomína praktiky Mečiarovej vlády. V čom ich pripomína?
"Ak partneri povedia, odmietame vaše návrhy a nebudeme o tom rokovať, tak čo sú to za spôsoby, ak nie také, aké používal v minulosti Mečiar!"
SOP pripúšťa, že by podporila vytvorenie len ôsmich krajov a ôsmich vyšších územných celkov (VÚC).
"SOP tiež nerozumiem. V piatok sa rozhodli podporiť model 12 krajov a 12 VÚC. Čo sa udialo od piatka do utorka? Od boku sa strieľať nedá."
Koalícia má bez SMK 75 hlasov v parlamente. Máte signály o tom, že by hlasy opozície pomohli zdvihnúť kvórum parlamentu, aby bol uznášaniaschopný, a koalícia by tak mohla bez SMK a možno aj bez pochybujúcich jednotlivcov koalície reformu v parlamente presadiť?
"V prípade presadenia alternatívy ôsem krajov a osem VÚC je to možné."
Zámerom SMK je, aby vznikol taký VÚC, v ktorom by bol viac ako 20-percentný podiel občanov maďarskej národnosti. Prečo sú v koalícii z tejto požiadavky SMK obavy?
"Obavy sú zo všetkého, čo sa týka národnostných menšín. Koalícia sa obáva, že ju budú biľagovať, že podľahli maďarským požiadavkám. To sú pseudoúvahy. Buď vládneme spolu a potom musí byť medzi nami partnerský vzťah, alebo musia vládnuť štyria a potom sa nemusia obávať používania maďarskej karty. Ak si za dva a pol roka na to nezvykli, tak potom je problém s koaličnými partnermi. My sme si počas troch týždňov rozpravy o novele ústavy vytrpeli. Kto sa bojí, nech nechodí do lesa."
Jedným z argumentov koalície je fakt, že novelou ústavy ste chceli zmeniť preambulu tak, aby sa zvýraznil jej občiansky charakter, ale pri diskusiách o hraniciach VÚC dávate dôraz, naopak, na etnický princíp. Prijímate tento argument?
"V. Nižňanský navrhuje trnavský región vytvoriť tak, že súčasný 24-percentný podiel menšín klesne na 20 percent. To nie je etnický princíp? Keď my povieme, že to odporuje medzinárodným dokumentom, tak to už je etnický princíp. Poslanec Hort povie, že mečiarovci rozdelili Slovensko na osem krajov tak, že vznikli regióny, ktoré boli finančne znevýhodnené. Je zaujímavé, že spravodlivé prerozdelenie financií chcú teraz uskutočniť len na strednom a východnom Slovensku a na západnom nie."
Igor STUPŇAN
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.