poslednú povodeň, keď mi z pivnice vyplavilo zemiaky a ostatnú zeleninu, a kotol na plyn mi zachránili vojaci tak, že ho obložili vrecami s pieskom", povedala nám cestou z nákupu Anna Feteriková z Lekároviec.
Pohotovosť mali aj desiatky jej susedov z ulice pri Uhu. Obavy trvali až do ranných hodín. Včera už bezprostredné nebezpečenstvo nehrozilo, ale pohľad na sto metrov široký tok rieky neteší a podvedome vyvoláva zmiešané pocity obáv pred živlom.
Hladina Uhu kulminovala po polnoci a ráno o šiestej hodine dosiahla 922 centimetrov. V tom čase sa priblížila na osemdesiatcentimetrovú vzdialenosť od vozovky cestného mosta. Na obed voda klesla na 800 centimetrov. Tretí stupeň povodňovej aktivity na Uhu však trvá naďalej.
Laborec v Ižkovciach dosiahol najvyšší vodný stĺpec, 800 centimetrov, v utorok ráno a platí na ňom druhý stupeň povodňovej aktivity. Hladina Latorice vo Veľkých Kapušanoch sa po prechodnom zvýšení na 750, ustálila na 662 centimetroch. Aj tu platí druhý povodňový stupeň. Vodohospodári očakávajú, že rieka bude kulminovať v priebehu dnešného dňa. Bodrog v Strede nad Bodrogom dosiahol 640 centimerov včera ráno. Naďalej tu platí druhý stupeň povodňovej aktivity. Tisa v Čope mala 1158 centimetrov. Aj napriek obavám o ďalšom vzostupe jej hladiny, ktoré vyvolali správy zahraničných agentúr, na slovenskom území pri Malých Trakanoch, bola včera rieka vo svojom koryte. Druhý stupeň povodňovej aktivity platí aj na čerpacích staniciach Stretávka, Jenkovce, Bežovce, Veľké Raškovce, Čičarovce, Ptrukša, Streda nad Bodrogom, Boľ, Pavlovo a Kamenná Moľva.
Hlavnou príčinou víkendových vzostupov hladín východoslovenských riek boli intenzívne dažde a topiaci sa sneh v Karpatoch.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.