pobytu si našiel čas aj na návštevu akademickej pôdy a popoludní zavítal na pôdu Technickej univerzity. Študentom sa Günter Verheugen predstavil prednáškou na tému "Slovensko na ceste do Európskej únie".
V nej rozobral tri okruhy:
1. pripravenosť a možnosti rozširovania EÚ
2. postavenie SR v procese vstupu do EÚ
3. pokračovanie procesu rozširovania EÚ po zasadnutí v Nice
V prvej časti stanovil dve alternatívy budúcnosti. Prvou je otvorená a tolerantná spoločná Európa, druhou naopak Európa plná konfliktov a nepokojov. Vzhľadom na správnosť prvej alternatívy, jedinou možnou stratégiou EÚ je jej postupné rozširovanie. Podľa pána Verheugena: "Malé krajiny sa po vstupe do EÚ stali ekonomicky oveľa silnejšími ako boli predtým, pričom ich národná identita i kultúrne tradície zostali zachované."
Pravdepodobne najviac času zo svojej prednášky venoval hodnoteniu postavenia SR v procese vstupu do EÚ, keď zdôraznil, že: "Slovensko je rozbehnutým vlakom, ktorý sa dostal na dobrú cestu - cestu, ktorá vedie do EÚ. Počas nej však musí splniť niekoľko kritérií a zabezpečiť, aby sa ich obsah mohol úspešne napĺňať aj v budúcnosti."
Kritériá vstupu rozdelil na politické a ekonomické. Pri ekonomických vyzdvihol najmä stabilnú makroekonomiku a existenciu fungujúcej trhovej ekonomiky. Veľkým nebezpečenstvom, ktoré môže ohroziť splnenie ekonomických kritérií, je podľa neho "korupcia v modernej spoločnosti, ktorá je natoľko nebezpečná, že ohrozuje jej úspešné napredovanie." Pri politických kritériách poukázal hlavne na stabilitu demokracie, rešpektovanie národnostných a ľudských práv i ochranu menšín pri ich snahe o zachovanie vlastnej identity. Pán Verheugen sa čiastočne pristavil aj pri otázke rómskej problematiky. Tá si podľa neho vyžiada "niekoľkogeneračné snaženie všetkých európskych krajín." V závere druhej časti prednášky zdôraznil aj oblasti, v ktorých SR zaostáva. Ide najmä o oblasť životného prostredia, finančnej kontroly, či efektívne fungujúcej verejnej správy.
Prednášku ukončil úvahami a víziami o budúcnosti EÚ. Povedal, že: "Rozširovaciemu procesu sa definitívne dala zelená a teraz záleží len na kandidátskych krajinách, ako celý tento proces bude pokračovať. Slovensko po tom, čo začalo aktívne pôsobiť na negociačnom procese, má šancu dostať sa do EÚ spolu s krajinami, ktoré boli ešte pred pár rokmi hodnotené ako lepšie pripravené. Nič sa však nesmie uponáhľať, lebo rýchlosť by v tomto prípade mohla ísť na úkor kvality." Podľa neho: "Slovensko prináša hodnotné skúsenosti krajiny, ktorá dlhé obdobie patrila do iných štátnych útvarov, no napriek tomu si ubránila svoju národnú identitu."
Vzhľadom na veľkú pracovnú zaneprázdnenosť pána Verheugena, v diskusii odzneli iba dve otázky z radov poslucháčov. Prvá sa týkala etnických kritérií, ktoré sú najviac podstatné pre EÚ a druhá rozoberala problematiku voľného pohybu pracovných síl na európskom trhu.
Po ich zodpovedaní sa poďakoval rektor Technickej univerzity v Košiciach (prof. Ing. Juraj Sinay DrSc.) pánovi Verheugenovi za návštevu a vyslovil túžbu stretnúť sa raz v "spoločnej Európe".
Autor: Daniel Klimovský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.