pozornosti českých médií. Po rozbehnutí masívnej reklamnej kampane ponúkajúcej bližšie nešpecifikované možnosti investovania aktivity firmy začala preverovať česká Komisia pre cenné papiere (KCP).
Ako uviedla pre médiá hovorkyňa KCP Radka Procházková, spoločnosť AGW nepodlieha dozoru Komisie pre cenné papiere, nevlastní žiadnu licenciu, ani o ňu nikdy nepožiadala. V tejto súvislosti komisia začala preverovanie a varovala verejnosť pred rizikami investícií v nebankových inštitúciách. Zároveň požiadala slovenskú stranu, aby informovala, aké sú skúsenosti s materskou firmou AGW na Slovensku.
Písomné stanovisko k udalostiam v Čechách nám poskytol konateľ spoločnosti AGW Mgr. Matúš Grega. Informácie, ktoré v posledných dňoch odzneli v médiách, označil za zavádzajúce. "Naša spoločnosť vznikla v auguste minulého roku a má základné imanie jeden milión českých korún. Po dobudovaní siete pobočiek sa chce etablovať na českom trhu osvedčenými finančnými produktmi ako sprostredkovateľ predaja produktov poisťovní, burzových obchodov, odkupovaním pohľadávok formou factoringu a forfaitingu a zároveň možnosťou zhodnocovania finančných prostriedkov občanov v uvedených aktivitách. V súčasnosti vyhodnocujeme prieskum trhu, súčasťou ktorého bola i prvá etapa kampane na zviditeľnenie mena spoločnosti."
Až po jeho ukončení bude vedenie firmy informovať o svojich podnikateľských aktivitách na českom trhu podrobnejšie. M. Grega nás uistil, že aktivity firmy smerujú k zabezpečeniu zisku, čo podľa neho potvrdzuje aj predbežný hospodársky výsledok za rok 2000. Ten firma zverejní po overení auditorom v apríli.
Keďže, ako sme už spomínali, česká Komisia pre cenné papiere chce vedieť o skúsenostiach s firmou AGW na Slovensku, zisťovali sme, či sa aj u nás niekto zaoberá aktivitami tejto firmy. Obrátili sme sa na člena Rady Úradu pre finančný trh Michala Horvátha: "Spoločnosť AGW tak ako aj ostatné slovenské nebankové inštitúcie nespadá pod dozor Úradu pre finančný trh ani pod dozor žiadnej inej inštitúcie, preto ich aktivity nemôžeme preverovať. Podľa môjho názoru by činnosť týchto subjektov mala byť primerane regulovaná, zatiaľ však nič také nie je legislatívne doriešené."
Ako sme zistili, ministerstvo financií malo vypracovať predbežné alternatívy legislatívneho vymedzenia mantinelov pre nebankové inštitúcie a tak nás zaujímalo, v akom štádiu je samotný návrh riešenia. "Ministerstvo financií iniciovalo riešenie týchto otázok. Boli vypracované obsiahlejšie materiály, ktoré načrtli možnosti riešenia. Keďže činnosti nebankových inštitúcií sú rozsiahle a dotýkajú sa kompetencií viacerých rezortov, teda ministerstva financií, vnútra a hospodárstva, k materiálom musia zaujať stanovisko aj oni. Podľa mojich informácií sa problémom v súčasnosti zaoberá ministerstvo hospodárstva," informoval nás vedúci tlačového odboru ministerstva financií Jozef Mach.
Od hovorcu ministerstva hospodárstva Petra Benčúrika sme sa však dozvedeli, že tento rezort svoje pripomienky ministerstvu financií zaslal už pred rokom. Legislatívny návrh teda kdesi uviazol.
Kým teda v Čechách už Komisia pre cenné papiere naplno rozbehla preverovanie aktivít AGW, na Slovensku kvôli deravej legislatíve, pod ktorú sa podpísala lajdáckosť vládnej koalície, nie je subjekt, ktorý by mal podobnú právomoc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.