Belgicku a vo Francúzsku. Preventívne opatrenia proti tomuto infekčnému ochoreniu sa však stupňujú aj u nás.
Od včerajška sú na Slovensku zatvorené všetky zoologické záhrady. V pohotovosti je vyše 700 roľníckych družstiev, krajské a regionálne veterinárne správy, non-stop robí veterinárna služba. Po celom území sa preverujú aj hospodárske zvieratá chované doma načierno. Za nedodržanie pokynov hrozí niekoľkotisícová pokuta. K zákazu rizikového dovozu a prevozu (mäsa, zvierat, výrobkov) z Veľkej Británie sa pred pár dňami pridal rovnaký zákaz z Írska.
V Británii dovčera zaznamenali už 76 ložísk slintačkovej nákazy. Sprísnené opatrenia, vrátane prechodu cez dezinfekčné rohože - na hraniciach, ale aj na letiskách v Prahe, vo Viedni a v Budapešti - sa už niekoľko dní týkajú všetkých ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko z Britských ostrovov.
"Sme v kontakte s Čechmi, Maďarmi a Viedňou a informujeme sa, ako sa na letiskách realizuje náš pokyn pre cestujúcich z Londýna," povedal včera Dušan Magic, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej správy SR. "Všetky letecké spoločnosti nás informovali, že cestujúcich vyzývajú, aby odovzdali všetky potraviny. Máme človeka, ktorý sedí za internetom, sleduje, aký výsledok bude pri zisťovaní podozrenia na slintačku v Belgicku. Keby sa nákaza potvrdila aj na kontinente, sme pripravení okamžite zaviesť ďalšie dezinfekcie."
Do opatrení sú u nás zapojení i vojaci a polícia. Keďže ložisko slintačky sa vyskytlo už aj v Turecku, dezinfikované sú aj kamióny prichádzajúce z juhu.
Na slintačku a krívačku (ide o jedno ochorenie) sú vnímavé všetky zvieratá, ale najmä párnokopytníky. Veľmi nebezpečné sú ovce, na ktorých prebieha nákaza bez príznakov. Na človeka sa toto ochorenie neprenáša, veľkou hrozbou sú však obrovské hospodárske škody, ktoré spôsobuje. U nás má staršia generácia v pamäti ešte poslednú slintačkovú nákazu z roku 1973, keď bolo postihnutých okolo 100-tisíc ošípaných.
Táňa RUNDESOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.