skupine priratúvajú aj Čínu a Indiu, ktoré nie sú najbližšími spojencami Washingtonu. Zoznam o hospodárskej a priemyselnej špionáži vypracovalo pre Kongres americké Národné protišpionážne centrum (NPC).
Správa sa opiera o prieskum v desiatkach korporácií, ktoré sú zaradené medzi 500 najúspešnejších podnikov v USA. NPC koordinuje úsilie americkej vlády odhaliť špionážne hrozby zo zahraničia pre bezpečnosť a hospodárstvo Spojených štátov.
Riziko odhalenia veľmi dôležitých informácií z oblasti biznisu, najmodernejšej techniky a technológie sa po skončení studenej vojny zvýšilo, pretože vlády či už spriatelených krajín, alebo bývalých nepriateľov preorientovali svoje špionážne aktivity z vojenskej na politickú a priemyselnú oblasť. Predchádzajúce správy NPC nespomenuli krajiny, ktoré sa pokúšajú získať americké priemyselné tajomstvá. Vypracovanie zoznamu s konkrétnymi menami krajín je významný zlom a demonštruje, že problém je čoraz závažnejší.
Bývalý prezident Bill Clinton podpísal zákon o boji proti hospodárskej špionáži v Spojených štátoch už v roku 1996, ale doteraz ho využili len vo výnimočných prípadoch. Po prvý raz americká strana uplatnila zákon presne pred rokom, keď federálny sudca odsúdil istého taiwanského priemyselníka na dva roky podmienečného väzenia a šesť mesiacov domáceho väzenia za krádež formuly na výrobu veľmi účinného lepidla.
V roku 1999 boli terčom priemyselnej špionáže v Spojených štátoch informačné systémy, senzory, lasery, elektronické a aeronautické systémy. O získanie informácii sa pokúšala cudzina v Spojených štátoch aj v oblasti raketovej obrany, farmaceutických výrobkov a v ďalších oblastiach. Do komerčnej špionáže sú väčšinou zapletení zamestnanci federálnej vlády a jednotlivých spoločností, ale aj dodávatelia, konzultanti a konkurencia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.