kráľovstva Tomášom Harabišom zvrhli svojho monarchu "Valašského kráľa Boleslava I. Dobrotivého na furt a všetky časy" z trónu, pretože neboli spokojní z jeho vládnutím. Za "valašským pučom" však pravdepodobne nie je len recesia, ale dôvod je oveľa prozaickejší
Bolek Polívka, autor myšlienky Valašského kráľovstva, ktoré má svoj konzulát aj na Slovensku v Považskej Bystrici, sa o svojom zosadení dozvedel až v pondelok a prijal ho so smútkom, píše český denník Blesk.
Polívka spomenul Valašské kráľovstvo už v roku 1989 vo svojej Manéži. Do praxe celý projekt uviedol o pár rokov neskôr terajší vodca vzbúrencov, Tomáš Harabiš z Frenštátu pod Radhoštěm. Správca si nechal zaregistrovať vlajku a znak a kráľovstvo začalo vydávať aj vlastné peniaze - jurovalšáry. Valasi otvorili aj niekoľko konzulátov a predali už asi 50.000 valašských pasov po 120 korún.
Všetko bolo v poriadku, až kým sa kráľ Polívka a jeho ľudia nezačali príliš miešať do činnosti kráľovstva. Správcovi sa nepáčilo, že Polívka si svojvoľne začal otvárať konzuláty a predstavil aj nový znak monarchie bez vedomia Harabiša a jeho ľudí. Jablkom sváru je aj sídlo kráľovstva, ktoré by malo byť podľa Polívku na jeho farme v Olšanoch, ale podľa správcu musí byť sídlo kráľovstva na Valašsku.
Spor vyvrcholil až do nedeľňajšej rebélie. "Zosadzujeme Teba a všetkých Tvojich radcov, ktorí za cudzí žold len škodu na Valašskom kráľovstve páchajú," píše sa v listine, ktorou prišiel Polívka o trón.
"Oceňujeme veľmi, aký si dobrý herec a klaun, avšak ako kráľ valašský si sa začal miešať medzi otruby, s hlúpymi sa radiť, bohatým šmajchlovať a mocným pochlebovať, cudzím perím sa ako páv honosiť," dodávajú vzbúrenci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.