ktorých je veľa nepravdy a špiny. Plagáty sa dostali až na okresný úrad a boli po celom okrese. Je to dehonestácia mojej práce a práce poslancov, ktorí ťahajú obec. Mimoriadne problémy v obci nemáme, len si ich vyrábame. Určite to má niečo spoločné s voľbami. Preto by som bola rada, keby ste sa rád za rádom vyjadrili tí, ktorí ste nespokojní poslanci a ktorí ste tie plagáty napísali," začala prerokovanie druhého bodu programu pondelkového zasadania obecného zastupiteľstva (OcZ) v Žalobíne, okres Vranov nad Topľou, o výsledkoch prešetrenia políciou hanobenia dobrého mena starostky, starostka obce Mária Fečkovičová. Na čo hneď zareagoval poslanec Peter Kačer: "Nadobudol som dojem, že vyšetrovanie začína až teraz. Je mi ľúto, že pani starostka chce riešiť problémy, takým spôsobom, že pošle domov policajnú návštevu. Toto vojde do histórie obce. Takéto jednanie nemá obdobu."
O čo vlastne v Žalobíne ide? Jednoducho o spor medzi časťou poslancov OcZ a starostkou obce. Spor má aj svoj začiatok. Ten je datovaný 30. októbrom minulého roka, kedy na zasadnutí OcZ vystúpil vtedy ešte zástupca starostky František Majerčin a podrobil kritike plnenie jej volebného programu. V decembri F. Majerčín bol odvolaný z funkcie zástupcu starostky. Potom sa v Žalobíne skoro v pri každom dome objavil anonymný leták, podpísaný "nespokojní poslanci", v ktorom je kritizovaná práca starostky Žalobína. Leták vyvolal rozhorčenie aj tých poslancov OcZ, ktorí na ňom boli uvedení, že podporujú starostku. Treba však povedať, že zaradenie tohto bodu na pondelkové rokovanie OcZ bolo predčasné, pretože výsledky vyšetrovania polícia zatiaľ nemá.
Riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Slovenskej Kajni Marián Fišer sa pre náš denník stručne vyjadril: "Vec je ešte v štádiu šetrenia." A na otázku, či je vecou polície zaoberať sa takýmito záležitosťami, odpovedal: "Sme povinní každé podanie prijať. Evidujeme to ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a podozrenie z ublíženia na cti. Z úradnej povinnosti sme povinní šetriť podozrenie z priestupku alebo trestného činu. Tým je bod v letáku, v ktorom sa uvádza, že vlastní ľudia odcudzili z obecného úradu miešačku a kosačku."
Poslanci OcZ v Žalobíne na svojom pondelkovom zasadaní sa neobmedzovali iba týmto bodom. Starostke vyčítali najmä autoritatívnosť, nepodriaďovanie sa kontrole OcZ, ale aj porušenie zákona o verejnom zaobstarávaní. A samozrejme neplnenie volebného programu. Poslanec F. Majerčin sa pre náš denník vyslovil: "Nie je to len prípad našej obce, ale týka sa to aj starostov iných obcí, že sa príliš stavajú do pozície pánov obcí. Nepotrebujú už ani rozhodnutia zastupiteľstiev. To sa udialo aj v našej obci. A čo sa týka letáka - kritika starostu môže byť kedykoľvek, pretože nie je súkromnou osobou. Zvolením sa stáva verejnou osobou. Keďže leták napodobňoval moje tézy z kritiky, ktorú som predniesol na obecnom zastupiteľstve, starostka si myslela, že ja som ich poroznášal po dedine. V nedeľu som bol predvolaný na policajné oddelenie do Slovenskej Kajne, kde som povedal, že s tým nemám nič spoločné a že to považujem za provokáciu a politický nátlak. U nás je takým spôsobom riešená kritická situácia v obci, že poslanci sú predvádzaní pred policajtov na základe letáka, v ktorom nikde nebola znevažovaná osoba starostky, len bod po bode bol skritizovaný jej volebný program."
Podozrenie, že autorom anonymného letáka bol práve F. Majerčin, podporila aj poslankyňa Valéria Račková, ktorá sa na zasadnutí OcZ vyjadrila: "Pán Majerčin na jednom zastupiteľstve povedal, že tá kritika, ktorú prečítal, bude rozvešaná po všetkých stĺpoch."
"Ja som sa verejne podpísal pod tri listy kritiky, ktorá odznela na zasadnutí obecného zastupiteľstva, nie pod jeden anonym," reagoval na to F. Majerčin. Posledné zasadnutie OcZ v Žalobíne bolo búrlivé a je až na počudovanie, že z okolo 700 obyvateľov obce naň neprišlo viac občanov.
Kritici starostky spomínali najmä jej cesty do Bratislavy, ktoré podľa nich boli zbytočné, čo M. Fečkovičová vyvrátila dokladmi o vybavení mimorozpočtových zdrojov pre obec vo výške skoro 6 miliónov Sk. Spomínala sa aj stagnujúca výstavba vodovodu, plynofikácie, domkov pre Rómov či zámer postaviť dom smútku. M. Fečkovičová odmietla kritiku slovami: "Podložte svoje tvrdenia faktami. Dá sa všetko odrazu? V ťažkej ekonomickej dobe ako by ste vy postupovali? Stále po trošku. Aspoň nemáme zadlženú obec a každým rokom niečo získame." A na kritiku, že porušila zákon o verejnom zaobstarávaní, kedy od vlády obec dostala 800 000 Sk, sa pre náš denník vyjadrila: "Uskutočnili sme predsa užšiu súťaž, pretože peniaze sme dostali až koncom roka, a za to sa zrekonštruovala budova pre cukráreň."
Zaujímavé bolo aj vystúpenie rómskeho občana Žalobína Miroslava Ignáca, ktorý sa postavil na stranu kritikov: "My Rómovia sme dôležití len pri voľbách. Vtedy sa nám toho veľa nasľubuje." Mal na mysli výstavbu nájomných domčekov pre rómske rodiny, o ktorých sa hovorí už viac rokov, ale iba tohto roku starostka získala príspevok od štátu na prípravu projektov. M. Ignác kritizoval aj skutočnosť, že obecný úrad vyberá finančné čiastky od Rómov zainteresovaných do ich výstavby: "Prečo vyberáte od nich peniaze, keď to bude financovať štát?"
"Samotnú výstavbu bude financovať štát, ale tieto peniaze sú určené na majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov, ktoré sú v katastri susednej obce," znela odpoveď M. Fečkovičovej.
Spor časti poslancov OcZ v Žalobíne so starostkou obce má niekoľko rovín - sú v tom aj konkrétne obecné záležitosti, aj rôzne chápanie demokracie. Lenže s rôznymi názormi a metódami sa musí rátať aj v miestnej politike. Veď aj posledné zasadnutie OcZ v Žalobíne pripomínalo parlament v malom. Jedno je isté - spor v tejto obci vyriešia až budúce komunálne voľby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.