Slovakia spol., s. r. o. Prešov. Ide o rozšírenie výroby drevotrieskových dosiek a obyvatelia v bezprostrednom okolí sa mali vyjadriť k vplyvom na životné prostredie. Podľa našich informácií sa Ľubotičania po predchádzajúcich skúsenostiach informovali o rozsahu záujmov drevárskej fabriky, ale písomné stanovisko v negatívnom zmysle podal len jeden občan. Aký názor má samotná obec, to sme sa včera nedozvedeli, lebo starosta Marián Baňas bol na služobnej ceste. Oslovili sme teda kompetentných na odbore životného prostredia Okresného úradu v Prešove.
"Kronospan požiadal o stanovisko Ministerstvo životného prostredia SR a dotknuté orgány miestnej štátnej správy sa k návrhu vyjadria jednotlivo. Pôjde o dlhodobejší proces, ktorý možno potrvá aj rok, hoci manažment má záujem na tom, aby sa proces schvaľovania dokumentácie ukončil už na jeseň. To nemôžeme zaručiť," uviedol pre náš denník vedúci odboru Marián Harčarík. Faktom je, že ústredie medzinárodnej spoločnosti Kronospan má rovnakú ponuku pre svoje prevádzky v ďalších troch krajinách. Ak v Poľsku, kde je niekoľkonásobne väčší závod ako v Prešove, v Čechách či Rumunsku budú orgány štátnej správy pružnejšie, Slovensko príde o investíciu a ľudia o prácu. Až po pozitívnom hodnotení vplyvov na životné prostredie môže totiž drevárska firma v Prešove žiadať o územné a následne stavebné rozhodnutie.
Pre porovnanie pripomíname údaje, ktoré nedávno pre náš denník povedal poslanec NR SR Jozef Kužma (DS). Podľa jeho slov, schvaľovací proces akciových spoločností trvá v USA jeden týždeň, v Poľsku 40 dní a podobne pružní sú aj legislatívci v Čechách. Na Slovensku však ide o 6 až 12 mesiacov, často aj viac. Pritom väčšina fabrík v regióne Šariša nefunguje, na jedno voľné pracovné miesto čaká 90 ľudí a hoci od zahraničných investorov očakávame oživenie ekonomiky, spätné reakcie vo vytvorení podmienok sú príliš pomalé.
Pre ilustráciu dodávame, že medzinárodná skupina KRONOSPAN v súčasnosti pôsobí v 11 krajinách Európy. Na Slovensku vznikla v roku 1998 ako Kronospan Slovakia, spol. s. r. o. Prešov. Odvtedy v tomto teritóriu zakotvili ako fabrika s moderným technologickým systémom, ktorá produkuje laminované, drevotrieskové dosky, biodosky a plávajúce podlahy z domácich surovín. Dopyt na domácom i zahraničnom trhu inšpiroval vedenie spoločnosti k rozšíreniu prevádzky na výrobu materiálu na plávajúce podlahy. Hoci ich produkujú už teraz, polotovar sú nútení dovážať. O tomto zámere novinárov informoval konateľ spoločnosti Jan Rudolf vlani v októbri počas dňa otvorených dverí v areáli o fabriky. Vtedy zdôraznil, že vedenie spoločnosti plánuje do rozšírenia výroby investovať niekoľko desiatok miliónov korún a prácu v nej získa 100 až 150 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.