dušou sa po ukončení aktívnej činnosti začal venovať výchove mladých futbalových talentov. Pred necelým mesiacom, presne 18. februára 2001, sa dožil okrúhlej "štyridsiadky". Pri tejto príležitosti sme ho požiadali o rozhovor.
Ako by ste porovnali futbal s obdobím, keď ste vyrastali, s tým dnešným?
S futbalom som začínal a rástol na vidieku vo Vyšnej Slanej. Celý deň až do neskorého večera sme sa s loptou preháňali na miestnom ihrisku. Vždy bolo plné a tak bolo stále s kým hrať. Boli sme samostatní, nepotrebovali sme trénerov a nikto nás do ničoho nenútil. Toto dnešnej mládeži najviac chýba. Futbal bol pre nás formou zábavy, ale keď si dnes prejdete ihriská, tak väčšinou zívajú prázdnotou.
Bol futbal v minulosti na vyššej úrovni ako je dnes ?
Podľa môjho názoru dnešný futbal u nás z hľadiska výkonostného, masového i reprezentačného zaostáva. Vytratili sa silné individuality. Malé mestá a obce boli zásobárňou pre vrcholový futbal, vyrastalo tam množstvo talentov, ale dnes je situácia iná.
Aký je vzťah dnešnej mládeže k futbalu resp. k športovaniu ?
Mládež je málo samostatná, s pribúdajúcimi rokmi jej čoraz viac chýbajú morálno-vôľové vlastnosti a chuť niečo dokázať. Spoločnosť jej ponúka obrovské možnosti výberu v tom pozitívnom, ale aj negatívnom zmysle. Okrem toho má futbal veľkú konkurenciu v ďalších športových odvetviach Ale ak chcú vyniknúť, tak len tvrdou prácou. Samotný talent nestačí.
Ako vidíte budúcnosť futbalu v našom regióne ?
Budúcnosť nie je ružová. Klubom chýbajú finančné prostriedky, ale aj hráčska základňa. O niekoľko rokov sa môže stať, že nebude mať kto hrať. Veľkým plusom pre náš región môže byť športová trieda so zameraním na futbal pri Obchodnej akadémii v Rožňave, ktorá môže úpadok futbalu zastaviť.
Pozrime sa do sveta. V čom zaostáva slovenský futbal za európskym?
Hlavne v oblasti ekonomickej z čoho vyplýva nedostatok kvalitných trávnatých plôch, ihrísk s umelou trávou, či športovými halami. Na Slovensku máme v kategórii mládeže veľa talentov a množstvo výborných trénerov. Naše mládežnícke družstvá dokážu víťaziť nad špičkovými európskymi klubmi, ale v kategórii dospelých to už nejde. Niekde asi robíme chybu. Jednou z príčin môže byť už spomínaný vzťah mládeže k futbalu a športu vôbec, s pribúdajúcim vekom dieťaťa vzťah rodiča k športovaniu, druhou sú podmienky v spoločnosti v ktorej talent vyrastá. Celý mládežnícky šport, futbal
nevynímajúc, robí na Slovensku pár nadšencov, trénerov, v spolupráci s rodičmi. Takáto je realita. Pre dobro športu a futbalu zvlášť bude potrebné vykonať zmeny v oblasti školstva, zvýšiť právomoci učiteľa telesnej výchovy na školách, športovú prípravu dostať z hľadiska postavenia vo vyučovacom procese na úroveň maturitných predmetov.
Je práca mládežníckeho trénera náročná?
Každá práca, keď ju robíte zodpovedne a seriózne je
náročná. Zvlášť v dnešnej dobe, keď sa od moderného trénera vyžaduje, aby bol trošku učiteľom, psychológom i rodičom. Futbal prináša množstvo stresových situácií nielen v samotnom zápase, ale i pri organizovaní tréningového a zápasového dňa.
S mládežou pracujete už niekoľko rokov, čo Vám táto práca dala, čo považujete v nej za najpozitívnejšie a čo Vás na nej teší?
Nepretržite od roku 1985, keď som ukončil FTVŠ v Bratislave, s ňou pracujem a táto práca ma naozaj baví. Cestou futbalu som získal veľa priateľov, aj v mnohých európskych krajinách, kde som s mládežníckymi družstvami štartoval. V roku 1994 sme hrali na turnaji v USA. Podarilo sa mi stráviť celý deň v Reale Madrid, kde mi spoločnosť robil španielsky reprezentant Luis Enrique. Pred tromi rokmi som si zahral v Holandsku za výber trénerov proti Ajaxu Amsterdam zo 70 rokov, kde boli mojimi súpermi hráči ako Neeskens, Surbier, Kroll, Rep a ďalší. Vlani som absolvoval desať dňovú stáž v klube FC Bayern München. Myslím si, že v mojej trénerskej práci som vykonal viac pozitívneho ako negatívneho. Mám pocit, že mnohým hráčom som pomohol v ich futbalovom raste na klubovej úrovni alebo smerom do mládežníckych reprezentácií.
Hovorí sa, že tréner v štyridsiadke je v najlepšom veku. Aké sú Vaše plány do budúcna?
Rád by som pokračoval v práci okolo futbalu a svoje skúsenosti i poznatky uplatniť aj v kategórii dospelých. Mienim sa intenzívne venovať anglickému jazyku. Verím, že mi zdravie vydrží a v budúcnosti sa mi splnia všetky vyslovené i nevyslovené želania.
Autor: Peter KARPÁTY st.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.