všetkých štyroch zoologických záhrad na Slovensku. Možno si niekto z vás pamätá, že v sedemdesiatych rokoch padlo v ZOO v Hradci Králové za obeť niekoľko desiatok žiráf, ktoré boli usmrtené len z dôvodu podozrenia na toto ochorenie. Pod hrozbou pokút musia dodržiavať striktné nariadenia všetci chovatelia a roľnícke družstvá, povinné hlásiť príznaky choroby, najmä zvýšenú teplotu, ktorou sa u zvierat nákaza prejavuje.
Zatvoreniu svojich priestorov sa nevyhla ani kavečianska ZOO. "O tomto opatrení sme sa dozvedeli až z médií, hoci dnes už prišiel i oficiálny príkaz. Záhrada bude uzatvorená asi tak dva týždne, do odvolania," informoval nás námestník riaditeľa ZOO Ing. Štefan Kollár.
"Dbáme na to, aby sa do areálu ZOO nedostali cudzie osoby, pri práci so zvieratami používame dezinfekciu a obmedzili sme i premávku motorových vozidiel. Senom a krmivom sme sa stihli zásobiť ešte pred uzatvorením areálu, presun zvierat plánujeme až na neskôr, mali by sme to teda vydržať," uzavrel Ing. Kollár a dodal, že vstupné návštevníkov budú musieť za toto obdobieť oželieť, hoci každá koruna je v súčasnosti pre ZOO veľmi osožná.
"Slintačka a krívačka postihla v roku 1920 vyše 5000 slovenských obcí, takmer polovica územia bol touto chorobou zamorená v 38-om. 750-miliónová peňažná strata sa v súvislosti s nákazou vyčíslila v rokoch 72-73,"
informoval nás Prof. MVDr. Ján Pleva, DrSc., pedagóg z UVL-ky, ktorý zasvätil svoj život práve tejto vírusovej chorobe.
Ochorenie začína vysokou horúčkou, ktorá postihuje prežúvavce (hovädzí dobytok, ovce, kozy), pričom po 2-3 dňoch vznikajú v ústnej dutine i okolo nej pľuzgiere, ktoré postupne praskajú a pôvodca ochorenia z nich sa môže preniesť na okolie. "Hlavným roznášačom je však asi v 90 percentách človek, ktorý zanedbá pri styku so zvieraťom hygienický režim, chorobou sa však nakaziť nemôže," pokračoval MVDr. Pleva. "Prenos vírusu na človeka môže nastať pitím kontaminovaného mlieka, ktoré je však v prípade ochorenia dojnice slané a vyvločkované, takže by sa nik nepodujal na jeho konzum," dodal.
Priebeh ochorenia môže mať u zvierat rôznu intenzitu, k úhynom však dochádza veľmi zriedkavo, najmä dospelé jedince prekonajú túto chorobu na 99 percent za 7-10 dní. Prečo sa potom už len pri podozrení na vírus zvieratá v Anglicku usmrcujú a pália?
"Je to štandrd, ktorý nariadila Európska únia. U nás sa proti slintačke a krívačke zvieratá dlhé roky preventívne očkovali a ostávali imúnne. Povinné bolo najmä očkovanie zvierat pasúcich sa pri hraniciach. Aj keď sa choroba objavila, farma sa jednoducho uzavrela a po preliečení sa pokračovalo v chove," vysvetlil nám MVDr. Pleva a dodal, že očkovanie na našom území ustalo asi pred šiestimi rokmi pri počiatočných snahách vstupu Slovenka do EÚ. Távakcináciu dobytka údajne neuznáva a uprednostňuje hromadné ničenie následkov v podobe pálenia tiel usmrtených zvierat. To však častokrát prebieha priamo na holej zemi, pričom na tieto účely je podľa MVDr. Plevu predpísané použiť špeciálny rošt.
"Vírus, ktorý spôsobuje slintačku a krívačku, postupuje v súčasnosti mimoriadne rýchlo dokáže sa presúvať i 500 kilometrov za deň," povedal MVDr. Vladimír Ružik z Krajskej veterinárskej správy v Košiciach na margo prísnych protinákazových opatrení, ktoré začali platiť aj v regióne východného Slovenska. Doktor Ružik patrí k tým veterinárnym lekárom, ktorí majú s elimináciou výskytu slintačky a krívačky praktické skúsenosti z roku 1972-3, kedy sa v značnom rozsahu prejavili i na území východného Slovenska.
"Hlavnou zásadou je čo najviac obmedziť šírenie vírusu tým, že poľnohospodári nepovolia do objektov, v ktorých sú hospodárske zvieratá vstup žiadnej cudzej osobe," podčiarkol skúsený veterinárny lekár V. Ružik. Aj keď u laikov vyvolávajú niektoré prísne protinákazové opatrenia nepochopenie, úsmev či rozpaky, odborníci trvajú i na jednom z nariadení, ktoré vylučuje prenikanie operencov do maštalí a iných priestorov, kde sú hospodárske zvieratá ustajnené. "Práve v tomto čase sa zo zimovísk vracajú k nám mnohé druhy sťahovavých vtákov, ktoré môžu vírus prenášať. Preto odporúčame, aby v rámci prevencie boli odstránené všetky možnosti prenikania vtákov do objektov, kde sú ohrozené hospodárske zvieratá," zdôraznil MVDr. V. Ružik.
Autor: Lucia ŠARÁKOVÁ & Eva BOMBOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.