územnom celku. Koaliční partneri o nich nechceli rokovať. SMK tvrdí, že ak neprejde ani jeden z jej návrhov, časť občanov Slovenska bude znevýhodňovaná.
Maďarská strana súhlasí s 12 celkami. Ako sa oproti Nižňanského návrhu zmenia ostatné vyššie územné celky, aby aj po vytvorení podunajského regiónu bolo celkov 12, to SMK nerieši. Údajne je to príliš citlivá otázka.
Jeden celok navrhuje podľa svojich predstáv a Slovensko je potom rozdelené na 13 častí. "Mohli by sme sa dohodnúť, že Trnava by nebola (VÚC - pozn. red.), čo ja nepovažujem za dobré riešenie, alebo by sme sa dohodli na trinástej župe," povedal poslanec a expert SMK na verejnú správu József Kvarda.
Len jeden maďarský návrh by zaručil celok s nadpolovičným podielom maďarského obyvateľstva, podľa žiadneho z nich by však nebol rozdelený Žitný ostrov.
Za Nižňanského návrh, označovaný "na západe nič nového", podľa Kvardu ani jeden maďarský poslanec nezahlasuje. "Tam, kde máte tridsaťpercentný podiel, nemáte šancu získať aspoň jedného predsedu regionálneho parlamentu. O čom to potom je? Vždy budeme prehlasovateľní." SMK sa obáva predovšetkým trnavského kraja, kde by za určitých okolností mohlo byť len 20 percent Maďarov.
O tom, či SMK zostane pri hlasovaní v parlamente o celkoch v sále a zabezpečí tak uznášaniaschopnosť Národnej rady, aj keď s konečným návrhom nebude súhlasiť, je podľa Gyulu Bárdosa, predsedu poslaneckého klubu SMK, predčasné hovoriť. Takýmto spôsobom SMK umožnila prijatie novely jazykového zákona, aj keď s ňou v mnohom nesúhlasila.
Výhrady má SMK aj voči zemplínskemu celku, rada by na východe vytvorila celok s približne 20 percentani maďarského obyvateľstva. To by znamenalo, že takmer všetci Maďari by museli žiť v Košickom kraji, podľa starších údajov SMK by ich tu však aj tak žilo len 18,2 percenta.
Autor: fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.