snehu. V oblasti si prírodná katastrofa údajne vyžiadala už dva ľudské životy. Ministerstvo pre mimoriadne situácie včera informovalo, že počet zaplavených domov stúpol na 12 500 a množstvo evakuovaných ľudí sa zvýšilo na viac ako 11 000. Pod vodou stále zostávali dve stovky obcí Zakarpatska.
Najvyššiu úroveň vody zaznamenali na rieke Tisa pri meste Čop neďaleko hraníc so Slovenskom a Maďarskom, kde výška hladiny dosahovala 1222 cm. Historické maximum na tomto mieste je zatiaľ 1326 cm. Podľa predpovedí počasia v noci na dnes však Tisa mohla pri Čope prekonať tento rekord a stúpnuť na 1400 cm pri zachovaní nebezpečne vysokých ukazovateľov počas celého dňa. Rieka Latorica pri Čope už prekonala doterajší historický rekord o štyri cm, keď voda v nej stúpla na 750 cm. Predpokladá sa, že dnes hladina vody v Latorici pri Čope vystúpi až na 775 cm.
V dôsledku záplav zostalo bez dodávok elektrickej energie 92 obcí, 38 stavieb bolo zničených, 75 verejných telefónnych staníc je nefunkčných. Cestná doprava bola prerušená na 36 úsekoch v dĺžke okolo 50 km. Zničených bolo deväť kilometrov železničných podvalov. Na posilnenie pobrežných hrádzí riek z regiónov Ukrajiny poslali do Zakarpatska 390-tisíc vriec so zemou.
Rekordné hodnoty výšky vodnej hladiny, 20 evakuovaných obcí a 19 000 postihnutých občanov, to je iba časť najnovšej bilancie katastrofálnych povodní na severovýchode Maďarskej republiky.
Vďaka ukrajinsko-maďarskému signalizačnému systému, financovanému predovšetkým z maďarského štátneho rozpočtu, sa obyvatelia záplavami najviac ohrozených oblastí okolo rieky Tisa mohli na prírodnú katastrofu pripraviť za jednu noc, vyhlásil včera maďarský premiér Viktor Orbán. Za jeden a pol dňa sa hladina Tisy zvýšila o sedem metrov. Na niečo podobného sa podľa slov maďarského premiéra nepamätajú ani najstarší a najskúsenejší odborníci. "Keby signalizačný systém nebol fungoval tak, ako sme to očakávali, bola by sa ochranná hrádza na Tise pretrhla na všetkých dôležitejších miestach. Záplavy sú dôsledkom bezohľadnej likvidácie lesov na území Rumunska a Zakarpatskej Ukrajiny. Bukurešť a Kyjev by sa preto v budúcnosti mali viac venovať prevencii podobných prírodných katastrof," zdôraznil V. Orbán.
Dramatické záchranné práce v oblasti ťažko skúšanej povodňami už v rokoch 1998 i 2000 prežíva celé Maďarsko. Nevyhnutné potraviny, deky, vrecia s pieskom, ale aj lieky, pitná voda, zdravotnícke potreby smerujú do postihnutého regiónu župy Szabolcs-Szatmár. Viktor Orbán ubezpečil spoluobčanov, že vláda má dostatok prostriedkov na pomoc v krízových oblastiach, ale aj na podporu obnovy regiónu po skončení prírodnej katastrofy.
Na hrádzach v povodí rieky Tisa, ale aj ďalších riek regiónu pracujú tisícky vojakov, policajtov, príslušníkov civilnej ochrany, ako aj odborníkov vodohospodárov, či miestnych obyvateľov. Maďarská pošta vydala osobitnú známku, výťažok z predaja ktorej je určený na pomoc postihnutých povodňami. Prognózy meteorológov, ktorí už od piatka predpokladajú od severozápadu Maďarska ďalšiu vlnu intenzívnych zrážok, nevzbudzujú priveľký optimizmus odborníkov. Perspektívne sa ráta s dvoma až troma týždňami boja s vodným živlom.
Maďarský minister zdravotníctva István Mikola včera avizoval, že jeho rezort uvoľní na speňaženie všetky aktíva, ktoré nevyužíva, čo by mohlo priniesť zisk 1,5 až 2 miliardy forintov. Tieto prostriedky by sa mohli perspektívne využiť aj v postihnutej oblasti. Súčasne informoval, že medzi evakuovanými bolo 165 chronicky chorých ľudí, ktorých už hospitalizovali, a ubezpečil, že rezort disponuje dostatkom sér i dezinfekčných prostriedkov.
Maďarské úrady nariadili evakuáciu krátko po tom, ako sa pretrhla hrádza pri obci Tarpa. K poškodenému úseku bolo možné dostať sa len letecky, miestne úrady preto požiadali o pomoc vojenské vrtuľníky. Evakuovaných obyvateľov dočasne ubytovali v bezpečných oblastiach.
V severnej a severovýchodnej časti Rumunska, kde je v súčasnosti pod vodou viac ako 1500 hektárov poľnohospodárskej pôdy, postihli záplavy približne sto obcí, z ktorých bolo potrebné evakuovať stovky osôb. Najkritickejšia je situácia v okolí mesta Sighetul Marmatiei, kde materiálne škody odhadujú na viac ako sto miliárd lei. Prívaly rozbúrených vôd vážne poškodili cesty, železnice, elektrické vedenia a viac ako 400 obytných domov.
Autor: Kyjev/Budapešť/Békešská Čaba/Fehérgyarmat/Bukurešť (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.